Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

schema ceas SLAVA

Recommended Posts

• Replies 18
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Oricum valoarea nu e critica. Frecventa de oscilatie e data de balansoar si se ajusteaza ca la orice ceas mecanic. Schema a fost publicata atât în Tehnium cât si în Radio (URSS). În ultima s-au publicat si niste îmbunatatiri si posibilitati de reparatie pt cazul ca se întrerupe una din sectiunile bobinei.

@puriu :Condensatorul este parte componentă a unui circuit oscilant LC.Nici vorbă de acel rol de "Backup" ! :rade:@virgil_19 :Nu aţi precizat nimic despre funcţionarea ceasului.Dacă ceasul "o ia înainte", atunci măriţi valoarea capacităţii(de ex. 47 μF, sau montaţi în paralel peste cel existent uncondensator de 4,7 - 22 μF).Dacă ceasul "rămâne în urmă", atunci micşoraţi valoareacondensatorului (10 - 22 μF). Repetaţi testele până când obţineţio precizie mulţumitoare. Însă ar trebui să existe şi un semireglabilpentru ajustarea fină a constantei de timp. Vă recomand înlocuirea condensatorului rusesc original, care dupăatâţia ani probabil că s-a devalorizat.

• 2 weeks later...

Schema ce am postat-o mai avea pe linga schema ceasului: butonul si lampile de iluminare a cadranului, butonul, contactele si comanda "soneriei" precum si stabilizatorul pentru incarcarea acumulatorului de la retea. Singura diferenta fata de schema postata de @soldan_constantin (caruia trebuie sa ii multumim pentru tot efortul depus pina acum de a posta multe documente scanate) este condensatorul C3 care se pare ca este de 33nF (este posibil ca cel care a postat schema pe un forum rusesc unde am gasit-o sa fi cropat imaginea si a pierdut un zero...).

circuitul pe care il am eu contine un tranzistor, un condensator, 2 rezistente si o bobina

In unele montaje rusesti am intilnit condensatoare cilindrice acoperite cu o glazura ceramica asemanatoare cu rezistentele romanesti de 0,5W dar putin mai lungi, ce pot fi confundate cu rezistente.