Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cu ce sa ne incalzim?


Vizitator serban sorin

Postări Recomandate

eu am sobe, cu 20 mil , incalzes 4 camere de 3,50 pe 3,50 h 2,50 si o bucatarie cu plita de 4pe 4 h 255 cm, si apa la boiler de 100 l , dar nu mai pun munca , taiatu spartu , depozitarea ,si in plus in fiecare zii foc facut la toate camerele , casa e izolata atat termic cat si hidro, temperatura 27 grade centralele pe gaz , multa lume zice ca plateste la gaz 200, 280lei sau chiar si 100 lei, mmmmmmm ,dar curentul cat? dar intretinearea centralei cat ?

Link spre comentariu

In Ori ce caz centrala termica nu consuma foarte multa electricitate per total platesc cam 50 80 de lei la electricitate pe luna desi am consumatori destul de mari zic eu masina de spalat haine de vase un polizor de banc nu il folosesc mereu,alte maruntisuri gen aspirator fier de calcat statie audio 2 tv Calculatorul care il folosesc cam 12 ore pe zi.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

La casa folosesc centrala pe lemne.

La apartament radiator electric (desi nu prea este nevoie mare, este foarte bine termoizolat, am prezentat la sectiunea energetice).

 

Am vazut ca se speculeaza preturi de incalzire ale apartamentelor cu centrale pe gaz cu 100 ron/luna. Da, este posibil cu termoizolatie si o temperatura in casa de 20-21*C (dupa parerea mea cam mica).

Consumul electric fiind undeva la 80 wati/ora cand aceasta functioneaza, in stand-by consumul scade cam la 20 wati/ora.

 

Ca idee, prezint niste preturi aproximative pentru KWH in functie de combustibil.

Lemn uscat 20% - pret per tona mediu 350 ron (pretu alterneaza de la 200 la 500 per tona) - 0.087 ron/kwh

Lemn ud 50% - acelasi pret dar putere calorica mult mai mica - 0.14 ron/kwh

Carbune (lignit) uscat 20% - pret per tona mediu 230 ron - 0.10 ron/kwh

Carbune ud 50% - aceasi pret per tona - 0.15 ron/kwh

Peleti - pret per tona mediu 700 ron - 0.14 ron/kwh

Brichete - pret per tona mediu 650 ron - 0.12 ron/kwh

Curent electric tip monom (tarif obisnuit) - 0.40 ron/kwh

Gaz de teava - 0.10 ron/kwh

Gaz butelie - 0.50 ron/kwh

 

Preturile sunt orientative si difera de la zona la zona (ex eu cumpar lemne nesparte cu 240-250 ron/tona sau sparte cu 20 ron mai scumpe, carbune cu 160-180 ron/tona, peleti la 700 ron/tona si brichete la fel).

Dar oricum am calcula, lemnul uscat ramane tot cel mai avantajos combustibil (in ciuda efortului ce trebuie depus) atata vreme cat se arde corespunzator (centrala cu gazificare ori soba cu randament >80%)

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Nu s-a luat in discutie (inca) valoarea investitiei initiale, precum si efortul si eventuale inconveniente ale solutiei alese (sau impuse de posibilitati - tehnic si....economic!In general, pentru eficienta ridicata trebuie platit pretul unei investitii initiale semnificative, ceea ce poate constitui un obstacol de nedepasit (mai ales daca locuirea e pusa sub un anumit provizorat! Vezi locatarii pe chirie).O alta categorie de inconveniente vin de la necesitatea unui volum mare de munca, un anumit grad de murdarire si intervale reduse in care trebuie "prestata" o anume activitate, precum si necesitatea unui spatiu, cu anumite conditii, si eventual timp de depozitare (cazul utilizarii combustibililor solizi, carbuni, lemne si derivate). Ceea ce pentru unii poate fi un incovenient minor (sunt pensionari si oricum sunt tot timpul acasa, nu e o problema sa "puna pe foc" la 2-4 ore), pentru altii e imposibil (vezi comentariul lui Spitfire care e la munca pana tarziu si ajunge la ora 22 acasa).S-a tot pomenit de pompa de caldura; aceasta e un agregat care functioneaza pe baza de transformari de stare produse de comprimarea si destinderea unui fluid adecvat, transportand, asemanator unui frigider sau climatizor, caldura de la "izvorul rece" (caldura subsolului, a apei din subsol, si cu randamente limitate, din aer), spre "izvorul cald" (apa sau chiar direct aerul din spatiul de interes).Transferul consuma energie pentru ca e invers decat cel entropic.La aceasta solutie tehnica, comerciantul scoate in fata costurile agregatului termic (compresor si schimbatoarele de caldura), lasand "in umbra" costul instalatiei care asigura transferul de energie de la "izvorul rece" (sapatura si instalarea tevariei pentru preluat caldura din sol - de fapt tot din apa subterana - sau forajele si instalatia de pompare a apei, care este reinjectata in al doilea foraj dupa racirea in schimbatorul primar ), care nu sunt deloc "neglijabile"!O alta "caracteristica" destul de "suparatoare" e faptul ca timpul de amortizare ("scoatere") a investitiei e relativ lung, ceea ce pune sub semnul intrebarii costurile reale (daca e pe credit, costurile cu dobanda dubleaza sau tripleaza costul real), ne-neglijand cheltuieli cu intretinerea, revizii/reparatii s.a., si pana la urma ramane un "semn de intrebare" daca agregatul va rezista atata timp, oarecum similar cu aparate destul de asemanatoare (frigiderele: garantie 2 ani, exceptional pana la 4 ani, mie mi-au functionat mult peste aceste limite, insa altii au avut "surpriza" unei defectari la un timp relativ scurt dupa expirarea garantiei - e adevarat ca primul frigider era Zil, care a costat dublu fata de Frigero-ul echivalent - actualmente am un Arctic - cu agregat Electrolux - cumparat prin 2002, inca in functiune).Solutii personale: la bloc, izolare exterioara (termopanele pe profile PVC si chedere sunt actualmente subintelese!), centrala murala pe gaz. Termoficarea s-a scumpit mult, pentru ca sistemul invechit nu a fost modernizat la timp si debransarile au produs o subutilizare a capacitatilor instalatiilor, ceea ce a marit pierderile si mai mult. Politica subventionarii a descurajat eforturile de modernizare, care se fac acum, insa prea tarziu, deja utilizatorii sunt mult mai putini. Costurile cu gazul au fost sub cele pentru termoficare subventionata, de pe la mijlocul anilor '90 pana prin 2000, cand gazul a devenit mai scump. Acum, prin scaderea si in perspectiva eliminarea subventiei la termoficare, costurile vor sari iar peste incalzirea cu gaz.La casa am instalat gaz acum 2 ani. Pentru aragaz e OK, insa petru incalzire e cam scump (exista prea multa suprafata excedentara). Experienta trecutului e urmatoarea: combustibil lichid (tip M, adica un fel de motorina necorespunzatoare pentru utilizarea in motoare, era odata la jumatate fata de cea pentru tractiune (inainte de 2000, era 4000 de lei vechi per litru, cand motorina era vreo 8000). "Tiganelile" unora, care au vandut prostilor lacomi acest combustibil pe post de motorina - sub pretul motorinei "adevarate" - de si-au paradit motoarele, a constituit pretextul scoaterii acestui combustibil din retea... Se mai putea cumpara numai din rafinarie, minim 5000 litri...Apoi am incercat si combustibil solid (cazan clasic cu lemne/carbuni). Nu am optat pentru varianta "cu gazeificare" din cauza de cost (dublarea pretului are sanse slabe de amortizare, cum s-a demonstrat in alta parte), gabarit (nu incapea pe usa!) si "pretentii" la lemne uscate. Solutia are unele avantaje, daca puteti achizitiona combustibilul ceva mai ieftin, insa carbunii sunt foarte murdari (nu e cazul, insa poate unii locuiesc in zone unde sunt mai accesibili), iar lemnele necesita taiere/despicare si spatiu de stocare care sa le permita uscarea (magazie). Utilizarea cazanului presupune alimentari destul de frecvente (la 2-4ore sau pana la maxim 6 daca se poate reduce intensitatea arderii la minim), operatiuni de curatire maxim la saptamana si scoaterea cenusii la 2-3 zile (sau chiar mai des). Adica activitate de fochist cu norma intreaga.Incalzirea la soba pare a avea un "randament" mai bun, insa e foarte localizata (odata iesit din acea camera s-a parasit "caldura agreabila".Bine ca a venit vara!

Link spre comentariu

Cu incalzirea este o chestie, cu cat imobilul este mai bine termoizolat, cu atat pretul de investitie si exploatare pentru incalzire va fi mai mic, insa daca mentionez cuiva termoizolare a peretilor cu 20 cm, 20 pentru pardoseala si 30-40 pentru tavan imi va raspunde scurt si la obiect "ce suntem in Antarctica?", asa ca ramane doar sa aplice 5-10 cm de termoizolatie si sa se vaite ca plateste mult la incalzire.Cat despre "problemele" dvs cu centrala pe combustibili solizi ... Incercati sa intelegeti ca si centrala cu gazeificare poate functiona cu lemne ude (la Satic vedeam cu alimentau centralele cu lemne luate de sub zapada) doar ca si acolo ca si in cazul celor clasice, randamentul scade drastic. Din experienta proprie, pot spune ca o centrala consuma dublu lemne ude fata de uscate. Am trecut o iarna asa, pentru a doua lemnele sunt deja la uscat de vreo 2 luni.Carbunii dupa parerea mea nu au ce cauta in incalzirea casnica. Au putere calorica mica, ramane multa cenusa, fac multa mizerie, lucruri constatate si de dvs. Daca la folosirea lemnelor uscate curat centrala odata la 3-4 saptamani (ma refer la perierea interioara), la cea pe carbuni sunt nevoit sa o fac zilnic, si din "buzunarul" cosului scot mizerie la saptamana. In plus, cu lemne alimentam si 4-5 ore imi vedeam de treaba, la carbuni trebuia sa trec constant pentru a scutura cenusa care se forma si incepea sa opreasca focul.Despre timpul de alimentare, avantaj au cele cu ardere inversa (gazeificare), caci pot lucra cu TA si au buncar de alimentare mare. Autonomia poate ajunge si la 12 ore. Cele clasice, mai mult de 6 ore nu "pot". Un avantaj ar fi alegerea unei centrale de putere ceva mai mare si un puffer, insa investitia este mai mare (dar si economia).De curand vorbeam cu cineva pe un alt forum care dorea incalzire centralizata pentru parinti, fara prea mult efort. Casa avea necesar ~5 kw, nu mai stiu exact, si ajunsesem la concluzia ca o centrala Vitoligno cu puffer de 3000 litri ar asigura o autonomie de ~2 zile, in zilele cele mai friguroase (avantajul casei bine izolate). Si unde mai punem ca necesarul pe sezon ar fi fost de ~3 tone lemne (uscate).Cum am mai mentionat si in alte parti, in Romania, oamenii prefera sa investeasa in producerea caldurii decat in mentinerea ei.Despre pompe de caldura nu are rost sa vorbim, caci intr-adevar pretul de investitie este destul de piperat pentru casele noastre. Daca am avea o casa de 100 mp si necesar 2-3 kw, atunci pretul nu ar mai fi chiar asa, si am putea folosi doar tarif de noapte, etc, etc, etc.

Link spre comentariu

Mai bine si mai sigur, atat timp cat o sa mai fie fabrici care prelucreaza lemnul in tara noastra iar peletele o sa aiba pretul rezonabil. Centrala este mult mai sigura, arzatorul moduleaza arderea in functie de temperatura citita de o sonda NTC montata pe turul cazanului iar in caz de se ia curentul nu este problema, in arzator se gaseste doar un pumn de pelete, care mai arde mocnit cateva minute. Daca se doreste trecerea pe combustibil solid(lemn, brichete, etc) se demonteaza usa cu arzatorul si se monteaza usa normala a cazanului. Acum depinde si de model, sunt foarte multe. Alt avantaj este ca poate fi comandat de termostat si nu te mai trezesti noaptea sa faci focul. Autonomia tine de mai multi factori si poate fi de o zi sau 3-4 zile.

Link spre comentariu

Corect, in functie de necesarul termic si volumul buncarului, autonomia poate fi chiar si de cateva saptamani. Dar si pretul de exploatare este dublu.Cu timpul, casa parintilor va deveni casa dumnealui si aceste aspecte (autonomia si dificultatea) nu vor mai fi prioritare.Iar pretul de investitie este asemanator. Plus ca instalatia era mult mai complexa (continea si panouri solare, etc).Domnule gabi, problema in Romania este ceva mai complexa. Unii producatori gasesc de cuviinta distrugerea lemnului pentru producerea de peleti pentru pretul care il au.Eu spre exemplu, dupa atasarea pufferului, ard in centrala clasica rumegus si resturi fara probleme.Centrala pe peleti este rentabila daca pe langa acestea se achizitioneaza si un tocator casnic (150-200 euro) si o presa de peleti (~1000 euro). Si atunci pretul de exploatare se reduce la cateva zeci de lei platite pentru curent electric (fabricarea peletilor si functionarea centralei).

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Domul Chelu, bine documentat ca de obicei!Mie mi s-au parut cam scumpe arzatoarele pentru peleti (e adevarat si ca sunt relativ complexe, ma intreb cat sunt de fiabile?) precum si peletii, pe unde am vazut (poate cumparati en-gros sa fie mai convenabili?).Lemnul are practic un volum mare de "cazaturi" din care se pot confectiona peletii (mobila nu se mai face din lemn masiv, insa la aceea nu se pun nici un fel de noduri sau alte "defecte"; un producator de tamplarie din lemn tratat (astfel ca arata a lemn insa se comporta ca metalul, e stabil) spunea ca un procent de 30% e un maxim rar atins - adica restul de 70 sau mai mult e respins).Partea "tare" a lemnului e ca e regenerabil (cresc alti copaci), bineinteles exploatat inteligent, cu masura, nu taiat la defrisare si exterminarea padurii!Nu mai insist pe izolare, cred ca toti intelegem ca este primul pas spre un ambient placut si economic, in mod inteligent.Eu as "clasifica" problema altfel: In primul rand, costurile sunt legate de spatiul (suprafata sau volum) incalzit; daca dorim ceva economic, mai ales pentru cei care vin acasa mai mult sa se odihneasca (doarma), spatiu minim. La celalalt capat sunt cei care stau acasa, au timp si posibilitati, ba chiar doresc si un pic de miscare (pensionari activi cu pensii....mari). Pentru miscare, cazan pe lemne. Daca vreti mai multa miscare, carati lemnele de la oarecare distanta - magazie la 20-30 m de amplasamentul cazanului. Mai multa, despicati lemnele. Nu insist. Altfel, gaz. Comod, insa mai scump.Si desigur, intre, diverse alternative.Va doresc sa nu suferiti din cauza extremelor termice!

Link spre comentariu
Mie mi s-au parut cam scumpe arzatoarele pentru peleti (e adevarat si ca sunt relativ complexe, ma intreb cat sunt de fiabile?) precum si peletii, pe unde am vazut (poate cumparati en-gros sa fie mai convenabili?).

Sunt intr-adevar. Eu unul nu recomand arzatoare si cazane clasice, ci centrale dedicate peletilor (exista cateva modele pe piata). Despre fiabilitate nu pot sa va spun caci nu am avut astfel de aplicatii. Pretul de investitie si exploatare fac multe persoane sa se retraga.

Pretul de exploatare al peletilor se apropie de cel al gazului. Insa investitia ....

 

Lemnul are practic un volum mare de "cazaturi" din care se pot confectiona peletii (mobila nu se mai face din lemn masiv, insa la aceea nu se pun nici un fel de noduri sau alte "defecte"; un producator de tamplarie din lemn tratat (astfel ca arata a lemn insa se comporta ca metalul, e stabil) spunea ca un procent de 30% e un maxim rar atins - adica restul de 70 sau mai mult e respins).

Da, si din acei 70%, o parte se reintoarce in piata ca si cherestea pentru constructii (se pot observa dulapi si grinzi cu noduri si crapaturi).

Ideea este ca materie prima ar fi "garla", insa conteaza si pretul de productie.

 

Partea "tare" a lemnului e ca e regenerabil (cresc alti copaci), bineinteles exploatat inteligent, cu masura, nu taiat la defrisare si exterminarea padurii!

Cu acest lucru sunt total de acord. De aceea tot stresez lumea pe aici cu realizarea corecta a instalatiilor si multa termoizolatie.

 

Nu mai insist pe izolare, cred ca toti intelegem ca este primul pas spre un ambient placut si economic, in mod inteligent.

Nu chiar toti. Din pacate nu multa lume gandeste ca dumneavostra sau ca mine. Multi considera ca termoizolarea peretilor cu 5-8 cm si a pardoselii cu 3-5 cm este suficienta. Din pacate nu este asa.

 

Va doresc sa nu suferiti din cauza extremelor termice!

Din fericire nu am avut si nu am astfel de probleme (centrala face suficienta caldura pe timp de iarna,vita de vie din fata casei pastreaza racoarea pe timp de vara).

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...
Vizitator robertaccess

POMPA DE CALDURA SE FOLOSESTE CA SISTEM TERMIC ""AJUTATOR""PE LANGA SISTEMUL PRINCIPAL.SISTEMUL COSTA IN MEDIE 20 000 DE EURO ,CAM CAT PLATIM LA CALDURA INTR-O VIATA,daca nu traiesti mult :da DECI............... NU O MAI ABURITI CU POMPE DE CALDURA.

Bravo tata, asa e....P.S. pt initiatorul postului in jud arges se mai gasesc inca carbuni... care din punct de vedere economic sunt cei mai buni, daca nu esti comod...
Link spre comentariu

Pe termen lung si mediu(cum spunea Boc) tot pompele de caldura vor castiga batalia. Nu sunt asa scumpe,pompa de caldura in sine cu toata partea de comanda si compresoarele nu costa asa mult daca nu pui la socoteala costul total al instalatiei de tevi pompe de recirculare prin pardoseala care trebuiesc in orice situatie ca si caloriferul si tevile nu?Eficienta este cea cu puturi forate la mare adancime 60-100m. Pentru o casa de 100m2 inaltime medie bine izolata cu un necesar de 60w/m2 se poate procura varianata monofazic de 5-6Kwh. O data rezolvata problema sa terminat cu grija resurselor pentru foc sute de ani nu mai tai lemne sau iti faci griji ca sa scumpit gazul ori ca peletii nu sunt buni. In plus vara te si racoresti cu racirea prin pardoseala deci mai scazi curentul consumat pe aparatele de aer conditionat :dans: Cred ca este 1 la 0 pana la proba contrarie

Link spre comentariu

(...)Cred ca este 1 la 0 pana la proba contrarie

:da Treaba cu racirea prin podea... nu e prea buna; apar probleme de sanatate in cazul in care podeaua pe care calci e mereu rece. In schimb, se pot pune niste fancoil-uri si o valva de 3 cai; vara se comuta si toata apa o sa treaca prin fancoil intrarea in podea fiind blocata. E o solutie foarte ieftina.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări