Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cu ce sa ne incalzim?


Vizitator serban sorin

Postări Recomandate

Exista oare posibilitatea de a se uni mai multi vecini pentru instalarea unei pompe de caldura? Gandesc ca ar fi mai mici costurile.

La cum se construieste in Romania, ma indoiesc.

 

Ca sa intelegeti, nu o sa ma bat cu pumnul in piept ca pompele de caldura sunt mai rentabile decat centralele pe gaz acolo unde avem distributie pentru acesta. Poate doar daca discutam de case de 3-400 mp unde este nevoie si de aclimatizare (ceea ce ar presupune achizitionarea unui chiller, ce are un pret considerabil).

 

Ma tot intalnesc pe teren cu aceeasi mentalitate "cand se amortizeaza", si nu discut de pompele de caldura ci de termoizolatie. Cum am spus anterior, la proiectele pe care le iau din faza de "stilou" caut sa cad la "involiala" pentru aplicarea a minim 20 cm termoizolatie sub placa parterului, 15 cm pentru pereti si 40 cm pentru tavan. Geamurile si usile sunt si ele "filtrare" privind coeficientul de transfer termic.

 

Acum, ce treaba are "coada vacii cu stampila primariei". Intr-o astfel de situatie, fie in zona cu gaze sau fara,o casa medie (sa zicem sub 150 mp utili), poate fi incalzita doar cu 2 aparate AC sau pompe de caldura Aer-Aer/Apa.

Deci nu mai discutam de investitii de cate 15-20-25.000 euro, ci de, sa zicem undeva la 1500-2000 euro atat pentru incalzire cat si racire. Caz in care zic eu ca "rentabilitatea" este mai mult decat acceptabila ...

Link spre comentariu

Cind mi-am izolat eu apartamentul(2004),cel mai gros polistiren( care se gasea in magazinele cu materialele de constructii) era de 50mm.Drept urmare mi-am izolat apartamentul cu polistirenul pe care l-am gasit.Daca as fi gasit polistiren cu grosime mai mare, in mod sigur,mi-as fi izolat apartamentul cu polistiren mai gros.

Link spre comentariu

Ma tot intalnesc pe teren cu aceeasi mentalitate "cand se amortizeaza"

Conteaza enorm de mult perioada de amortizare.

Daca banii vind de la banca, unde platesc dobanzi, e logic sa ma intereseze cand se amortizeaza investitia.

S-avem raison, 30 de mii de euro este enorm de mult pentru un sistem de incalzire. Cu banii astia ard gazul pe vreo 20 de ani, daca nu mai mult.

Perfect de acord, gazul se va putea scumpi. Dracu' sa-l ia. O sa stam toti intr-o camera incalzita la resou. Daca nici asta nu-mi voi permite, imi fac o soba pe lemne. Daca nici lemne nu se vor mai gasi, atunci vom trai ca in secventele date la TV cu cei din orasele in timpul celui de-al doilea razboi mondial; taiau cate un copac si in cateva minute era aschii.

Editat de norad
Link spre comentariu

Conteaza enorm de mult perioada de amortizare.

Nu am spus ca nu conteaza perioada de amortizare, insa amortizarea aceea depinde si de la casa la casa, de la zona la zona, caci avem zone unde gazul nu este prezent.

Avem case care sunt izolate bine si pretul in PDC este comparativ cu cel al bransamentului la gaz si a instalatiei de incalzire...

 

O investitie de 30000 euro as avea-o pentru o pompa de caldura de cel putin 20-22 kw, asta inseamna, conforma normativelor o casa de cel putin 400-450 mp ...

 

Pot spune ca, comparativ cu acum 3-4 ani, preturile forajelor au scazut enorm.

Editat de cheluakame
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator mihalex

Si concluzia acestor 6 pagini scrise este...??? Sau va mai razboiti inca 6 + pagini? Se pare ca fiecare solutie de incalzire are plusurile si minusurile sale.

Parere strict personala: fiecare se incalzeste cu ce iese mai lesne. Daca stai intr-o camera (la oras) cel mai bine iesi sa te incalzesti cu AC-ul. Cred ca si-n 2 camere iesi bine. Cind ai nevoie de mai mut de 3 se schimba treaba. Deocamdata lemnul este cel mai ieftin (cel putin la tara). Sunt zone ale tarii unde lemnul este aproape moka.

 

Mult respect cheluakame! Documentat, ca de obicei, si cu explicatii complete si eficiente.

Link spre comentariu

In  zonele de munte este mai ieftin lemnul intr-adevar. In schimb la ses altfel sta treaba. Am dat 360 lei/tona din timpul verii (adica plata caldurii in avans cu 6 luni) pe cand la gaz sau curent se plateste factura dupa ce se consuma energia. Insa totusi ies mai ieftin decat pe curent, cam cu 3 tone cumparate + cateva sute de kg lemn din curte, trec iarna (suprafata incalzita 2 camere + bucatarie, polistiren de 5cm). Am vazut mai de mult un reportaj cu un soi de pom (arbust) care creste foarte repede (din primavara pana in toamna ajunge la 3 m inaltime) si poate fi folosit pentru incalzire (putere calorica ridicata). O sa ma interesez ce fel de pom/arbust era si poate in primavara fac o cultura pe o suprafata de 500m2 (de proba).

 

........

Consumul de energie pentru incalzire este strans corelat cu temperatura ce se doreste in camera. Unii sunt mai caliti, altii mai decaliti...frigul este o notiune capatata de-a lungul vietii si apare din comoditatea omului (din cauza asta copii sunt mai rezistenti la frig). Intr-o camera incalzita pe timp de iarna 20 de grade sunt suficiente, 23 de grade sunt perfecte, iar 27 de grade deja prea mult. Unii fac in casa iarna, mai cald decat au avut vara...si tot se vaita de frig :rade:

Editat de marius75
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Daca ai lemne ieftine, da.

La 350-400 ron tona de lemne cu umiditate peste 25%, nu prea e o mare afacere, ajungi usor la amortizare in 12-15 ani fata de curent, asta fara sa iei in calcul ca durata de viata a multor componente din instalatia cu centrala cu gazeificare pe lemne e mai mica. Plus o gramada de munca, spatiu consumat cu centrala, pufferul si restul, plus spatiu pt depozitat lemnele.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Chiar faceam mai demult niste calcule ..intrebarea fiind aceeasi "cu ce sa ne incalzim" si am adunat cateva elemente

 si a iesit asa "

 

În Sistemul Internațional, 1 calorie = 4,1868 Joule

Caloria, notată cal, este o unitate de măsură pentru energie, egală cu cantitatea de căldură necesară pentru a ridica temperatura unui gram de apă, aflată la presiune atmosferică normală, de la 14,5 la 15,5 °C (de la 287,65 la 288,65 K).

1 gram de apă distilată = 1 cm3

 

Puterile calorifice ale combustibililor solizi și lichizi folosiți în România sunt (în paranteză puterea calorifică inferioară aproximativă, diferită la fiecare sortiment):

combustibili solizi: lemne[14] (9 – 16 MJ/kg)[15][16]peleți (19 MJ/kg)[16], coceni (17 MJ/kg)[17]lignit[14] (6 – 15 MJ/kg)[15]huilă[14](16 – 29 MJ/kg),[18] brichete (18 MJ/kg)[19] și chiar turbă (12 – 16 MJ/kg)[15];

combustibili lichizi: gaz petrolier lichefiat (GPL)[14] (45 MJ/kg)[20], tip P[14] (petrol lampant) (43 MJ/kg)[21], tip M[14] (motorină) (42 MJ/kg)[21]combustibil lichid ușor[14] (40 MJ/kg)[22].

 

1 litru de GPL este egal cu aproximativ 580 grame gaz, 1kg/h =  45Mj/h  = 1250W/h

 

 

GPL

 

1 Kg GPL lichid = 1,81 l GPL lichid

1 Kg GPL lichid = 435 litri de gaz

1 l GPL lichid = 242 litri de gaz

 

 

O butelie de aragaz incarcata cu GPL ( aprox 20 L  sau 11,6Kg)  =  11,6Kg*45Mj =  522Mj/h = 145 Kw timp de o ora

Pentru un necesar de maxim 15 kW/h mergand cam 8 h/zi, butelia ar dura cam: 8h*15Kw = 120 Kw pe zi , ramanand:145kW-120Kw = 25Kw ..pentru inca vreo 2  ore

In martie 2015, Litru GPL  = 3 lei , respectiv 0.41 lei KW  (580g * 45Mj / 1000g = 26.1Mj = 7.22Kw ,  3 lei / 7.22Kw = 0.41 lei )

1 Kw GPL costa 0.41 lei

 

Joules to watts calculation formula

The power P in watts (W) is equal to the energy E in joules (J), divided by the time period t in seconds (s):

P(W) = E(J) / t(s)

So

watt = joule / second

or

W = J / s

 

 

 

 

 

Peletii / Brichetii

 

Peletul  = 19Mj / Kg = 5.2Kw /  Kg /h

In martie 2015: 1 kg peleti  = ~1 leu , respectiv 193g  = 1Kw/h =  ~ 0.2 lei

1 Kw peleti costa 0.2 lei

Lemnul

 

Lemn = 9...16Mj si luam aprox 12Mj/Kg = 3,33Kw/h  ,

In martie 2015: 1 stanjen lemn  =  ~450lei ,  1Kg lemn  = 0.22lei

1 Kw lemn  = 0.06 lei,

 

 

 

Gaz metan

 

Gazul metan = 50Mj/kg/h  = 13.88Kw / h

Densitate: 0.66 Kg = 1m3 (0.66Kg * 13.88Kw / Kg = 9.16Kw / h)

1 m3 gaz metan  = 9,16 Kw

In ianuarie 2015: 1 m3 de metan costa ~1,52 lei, 

Astfel 1 Kw de gaz metan costa: 0.16 lei

 

 

Curent electric

In martie 2015: 1 Kw  costa 0.6 lei

 

Rezumat :

Electric....0.60 lei

GPL ........0.41 lei

Peleti.......0.20 lei 

Metan......0.16 lei

Lemn.......0.06 lei

am facut si un grafic Cost vs Comoditate bazat pe datele de mai sus

http://s17.postimg.org/dmboefbdr/Costuri_incalzire.jpg

Link spre comentariu

Daca la current, gpl, metan sau motorina preturile sunt aproximativ aceleasi peste tot, la lemne variatiile locale sunt foarte mari.

De exemplu tu ai calculat la 220 lei tona de lemn uscat.

La mine ajunge (dupa uscare, ca nu gasesti sa cumperi decat verzi sau fleasca) la 450-500 tona.

Daca iei in calcul si randamentul semnificativ mai mic al centralei pe lemne, ajungi la peste 0.2 lei pe kWh.

 

O centrala pe gpl/metan e sa zicem 4000 lei si nu necesita decat o priza, o gaura in perete si 1 mp de spatiu. Pe lemne centrala + automatizarea + cosul + puffer + tevi duce la 20000 in cel mai optimist caz. Plus necesitatea unei camera tehnice de vreo 10 mp, plus magazia de lemne, plus rutina zilnica de scos cenusa, pus lemne, aprins focul, pus inca niste lemne.

 

Daca ai lemne ieftine, renteaza.

Daca le ai la ce pret gasesc eu, nu prea (ajungi la amortizare mai lunga decat durata de viata a centralei).

Link spre comentariu

In proiectare se rezolva problemele legate de coef. global de pierderi al locuintei, si apoi se pun intrebari legate de minimul necesar de incalzire.

La o casa, la un G 0.24 corespunzator unei case cu eficienta energetica excelenta, vorbim de izolatii care depasesc 500mm grosime, si ferestre in cazul cel mai trist cu 3 foi.

 

Primul, absolut primul aspect, este legat de reducerea pierderilor de energie. Dupa aia de cate galeti de lemne consumi intr-o saptamana.

 

 

Apoi, voi cand vorbiti de solutii, vorbiti de sursele de energie, dar, fiecare sursa de energie, incalzeste un element sau un agent. Exista 12 metode prin care pot incalzi o casa, cu lemne, ca sursa de energie.

 

Cred ca pot face 50 de combinatii posibile de sisteme/metode de a incalzi o locuinta, si asta fara sa ma strofoc foarte tare, dar, numai si numai dupa ce am facut TOT ce-mi sta in putiinta si in buget, sa reduc G-ul la o valoare cat mai mica. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări