Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
tinel

Traf pistol de lipit

Recommended Posts

Pentru ca eram curios si fara activitate ieri am facut un "contraption" pe un pistol chinezesc de toata jena. Sa vad daca se poate mai mult cu 2cmp miez de fier prost cu tole de 1mm grosime. Ridicol.

Dat jos secundarul de 6 spire subtiri vechi prajite si pus 4 spire banda Cu 8x1.5mm peste bobinajul primar. 

Mai ridicol , am constatat ca nici nu am destula  banda intreaga ci cateva bucati. Pe care le-am sudat cap la cap...nu cositorit , sudat...Separat tolele cu cutterul si asamblat intretesut.

Curentul se vede pe clestele ampermetric, ansa de Cu 1.5mmp cam 10cm cu tot cu inelele de prindere. Topeste fludorul in cateva secunde si bobinajul nu miroase a ars ci doar a cald.

Ridicol la maxim deci, dar se poate!

Merita ? NU. Decat daca esti in puscarie sau lagar si realizarea asta te va elibera.

2019-10-14 22.22.18.jpg

2019-10-14 22.22.58.jpg

2019-10-14 22.20.53.png

Cu ce electrod ai sudat banda de cupru?

7018 + sarme cupru in arc . Un fel de Tig fara gaz dar cu injuraturi. Daca era materialul gros iesea mai frumos.

2019-10-14 23.04.44.jpg

Edited by bolek

Ma gandeam eu ca n-a fost usor ....

Edited by mac01

Acum 17 ore, bolek a spus:

Merita ? NU. Decat daca esti in puscarie sau lagar si realizarea asta te va elibera.

La faza asta chiar n-ai avut ce face si ai vrut neaparat sa omori timpul cu ceva. :rade:

Tot la capitolul plictiseala sau lucrari unice, fix un pistol de-asta am dezafectat si eu acum multi ani. Dar am facut alt miez din ceva traf-uri de semnalizare cu ceva tole E asimetrice. A iesit o replica a pistolului de Radioprogres, dar mai mic cu cativa milimetri buni. Lucrarea am facut-o acum vreo 25 de ani, cand nu aveam cunostinte despre sectiuni, nr de spire, curenti, etc. La vremea aia, eram atat de priceput incat, avand de ales intre asta si un pistol de Radioprogres la acelasi pret (ambele noi), am ales prima varianta ca era mai mic si mai "frumos". Si n-a fost bun de nimic.

Asa ca desfacandu-l acum, constat ca am bagat 1800sp din sarma de 0,15. Slabut dar functiona cu ansa de 1,5. Doar cele 2 spire din secundar le-am facut bine, din platbanda de 6x4mm.

L-am rebobinat acum cu 1100sp de 0,25 dar s-a imprastiat carcasa bobinei (la vremea aia am facut-o din ceva pertinax de doi bani iar la bobinare manuala cu fir subtire a rezistat).

Am facut comanda de sticlotextolit s-o refac si finalizez proiectul. O sa fac si cateva poze. Traf-ul rezultat intra perfect in carcasa aia mica. Sectiune miez 9x50mm. La Radioprogres e 12x48mm.

Poate vreo 75w tot voi scoate din el.

Edited by cosmin ardelean

Am gasit si eu un pistol asemanator cu al lui &bolek dar tolele sunt frumos aranjate. Cateva masuratori dau o imagine ajutatoare despre traf. Avand 6 spire si 500mV in gol ansa cred ca este rezistiva si probabil are inertie termica mai mare dar cred ca randamentul este mai mare.

pistoale-comp-8.jpg

Edited by miticamy

Am vazut pe youtube,din intimplare,prezentarea pistolului de lipit sovietic Moment.Seamana leit cu cel de la Radioprogresu!Cine de la cine s-a inspirat?!Alta chestie care m-a surprins a fost varful.Era facut din sarma sub 1,5 mm si era cam 1/2 ,la lungime,fata de ce avem noi,adica fff scurt.Acu peste 40 de ani mi-aduc aminte ca am vazut in magazine pistoale cu varf si de 2mm si de 1,5 mm.In timp am vazut tot felul de varfuri self made,unele chiar cu varfurile taiate,unul din fire rasucit peste celalalt de vreo 4-5 ori.Lipirea se facea cu varful drept.Sarma sub 1,5 mm.

Mai stie cineva dimensiunile anselor originale?

La 14.10.2019 la 22:40, bolek a spus:

Pentru ca eram curios si fara activitate ieri am facut un "contraption" pe un pistol chinezesc de toata jena. Sa vad daca se poate mai mult cu 2cmp miez de fier prost cu tole de 1mm grosime. Ridicol.

2019-10-14 22.22.18.jpg

E gata si traf-ul ce intra in tipul asta de pistol.

Carcasa bobinei a iesit exact cum trebuie, din sticlotextolit. Mi-au incaput doar 1100sp de 0.25, spatiul fiind destul de limitat.

Dar incalzeste exceptional cu ansa de 2.5. Insa acesta vreau sa-l folosesc cu ansa de 1.5, la lucruri mai fine.

Comparativ se poate vedea cat e pe langa un traf de Radioprogres.

Saptamana viitoare le duc la lacuit (asta home made si alte 2 de Radioprogres la care am refacut miezul).

Traf-ul de Radioprogres refacut saptamana trecuta l-am si bagat in carcasa poloneza.

Acum o luna eram necajit ca mi s-a prajit pistolul, iar acu m-am trezit ca am pistoale pentru 2 vieti.

20191019_154053.jpg

20191019_173722.jpg

20191019_173742.jpg

20191019_173755.jpg

20191018_225933.jpg

Edited by cosmin ardelean

Masoara tensiunile in secundar in gol si cu ansa. Eventual si diferenta dintre ansa de 2,5 si cea de 1,5.