Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

filtrare tensiune amplificator

th3-razor

Recommended Posts

Salutare am un amplificator pe care as vrea sa-l imbunatatesc.Stiu de la cine mi l-a facut(eram cam afon cu electronica pe atunci) ca ar merge tensiune mai mare pe kitul de amplificare.Filtrarea este facuta cu o punte redresoare de vreo 5A si 4 condensatori de 3.300 uF 63v fiecare.(alimentare simetrica) si tensiunea de iesire din traf inainte de filtrare este de 16v cc.Am uitat sa mentionez ca vreau sa-l folosesc pentru un kit cu TDA7294 in care scrie scoate 100w pe 8 ohmi la o tensiune de +-38 .Deci ce tensiune ar trebui sa aiba traful ca sa scoata ceva peste 30w (ca atata l-am clasat eu la cum e alimentat)PS:N-am stiut unde sa-l incadrez :nas: nu sariti cu paru

• Replies 30
  • Created
  • Last Reply

din traf inainte de filtrare este de 16v cc

Acolo e Vca ca e tensiune alternativa (daca e inainte de redresare...). Daca traful are o singura infasurare si obtii tensiune simetrica dupa redresare / filtrare, inseamna ca utilizezi o schema de redresare cu dublare de tensiune (doua diode si doua condensatoare electrolitice).

Pina la urma, cite infasurari in secundar are traful actual?

... o punte redresoare de vreo 5A si 4 condensatori de 3.300 uF 63v fiecare.(alimentare simetrica) si tensiunea de iesire din traf inainte de filtrare este de 16v cc...

Omul a scris ca foloseste alimentare simetrica. Cu 2 x 16Vca ies 2 x 20Vcc (in gol).

Eu am inteles ca oricum va schimba traful si vrea sa stie ce sa aleaga.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines