Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
fellix

Reconditionare compresor Timpuri Noi

Recommended Posts

9 hours ago, gauss said:

Nu - i tot aia ? Adica ridicarea turatiei compresorului ? Sant si ele gandite pentru anumite regimuri ... Primul efect ( negativ ) va fi cresterea temperaturii compresorului , nu stiu cat de bine va suporta ... oricum uzura va creste rapid , pentru un castig de scurta durata . Daca ar fi o solutie corecta , ar aplica - o fabricantul ... sau ar mentiona - o , eventual livrand mai multe fulii ... Marirea turatiei cu acelasi motor va duce la scaderea cuplului ... in sarcina s - ar putea sa nu se obtina mare lucru . Ma rog , fiecare poate experimenta pe propriile utilaje ...

Foarte corect spus. Cu cat urca solicitarea cu atat creste exponential uzura, nu direct proportional. O idee buna ar fi sa reduci turatia in compresor daca vrei sa tina mai mult. Ele sunt calculate pentru un raport de uzura - timp de functionare - debit, fara sa reduca debitul ca sa creasca timpul de functionare si sa reduca uzura atata timp cat utilajul tine cat vor ei. Daca reduci putin debitul, celelalte or sa urce mult, nu direct proportional, ci exponential asa cum am zis, si invers - daca cresti debitul o sa le scazi pe celelalte destul de mult.

La 05.12.2018 la 10:19, payty a spus:

Ma poate ajuta cineva cu un set de segmenti pentru ECR350? 

Stiu, exista pe la magazine de utilaje agricole, dar sunt de proasta calitate si n-as vrea sa se rupa vreunul si sa distruga apoi blocul de cilindri. 

Caut unii originali. 

Zilele trecute am fost la fabrica Timpuri noi care acuma e in com. Jilava si am luat placa de supape. Se mai gasesc ceva piese la ei, dar segmenti nu. De altfel, din cate stiu, fabrica e in insolventa si mai are doar 2 angajati. 

cat a fost placa?

la alte piese ai intrebat ce preturi au?

vreo 200 de lei. E mult rau pt ce e in realitate, dar mi-am pus in cap sa reconditionez un compresor din asta cap-coada. 

Dca nu ai gasit inca documentatia ECR350, da-mi un semn si o scanez eu.

Stima.