Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Soba ulei ars masina cu contur de apa


Postări Recomandate

Este interesanta si o astfel de sita, insa daca va fi in bataia flacarilor nu stiu cat va rezista.Diametrul acelor patratele trebuie sa fie mai mare decat diametrul cilindrului caci gazele tracand prin mai multe orificii au alte frecari si alte rezistente aerodinamice.Spre exemplu, daca diametrul cilindrului este de 63 mm, iar sita are 200 de gauri, diametrul unei singure gauri din sita fie de 14 mm.Daca sita ar avea 1000 de gauri, diametrul unei singure gauri ar trebui sa fie de 11 mmO idee ar fi ca sita sa arate precum cea in poza aratata de tine (ma refer la sita exterioara), si atunci cred ca ar fi ok.Oricum, mai multe iti poti da seama in practica, pentru ca sita respectiva afecteaza tirajul, insa este posibil ca si dupa montarea acesteia, tirajul sa fie suficienta pentru o functionare corecta, chiar daca este mai mic decat cel initial.

Link spre comentariu
Vizitator cristi 57

Exact de la astfel de soba vroiam sa iti aduc.....Diferenta e ca eu suflam aer in soba si desigur ca temperatura era enorma..

Ok, inteleg ca ai deja in functiune o soba si ma bucur ca ai reusit sa o confectionezi! Vrei sa-mi descri putin functionarea si dificultatile pe care le-ai intalnit. La tine este transferul este aer-aer, la mine va fii aer-apa. Evident temperaturile sunt diferite iar serpentina nu poate ajunge la temperaturi de autocuratire. Am nevoie neaparat de arderea totala! Astfel in focar sa nu existe depuneri.Eu incerc sa fac totul demontabil pentru a facilita curatatul periodic. Spre exmplu pana acum, am observant ca in camera primara depunerea este rapida pana se ajunge la un strat de cativa mm, apoi depunerea ramane asa, sau creste mult mai putin, apare fenomenul de autocuratare. Sper sa obtin o crestere a temperaturii printr-o izolatie termica a camerei primare si astfel sa luncesc aceasta perioada. In camera secundara nu mai trebuie modificat nimic, ea este curata, insa trebuie sa mai fac o sita exterioara care sa limiteze temperatura radiata in jur. Am sa mai fac zilele acestea niste teste.

Este interesanta si o astfel de sita, insa daca va fi in bataia flacarilor nu stiu cat va rezista...

Sita este facuta sa stea in bataia flacarilor, numai asa se poate produce o ardere catalitica. Apoi exista si site ceramice!Problema este alta... Se pare ca totul devine mai complicat, iar lipsa experientei isi spune cuvantul... Apar tot timpul date noi!Lungirea camerei secundare a micsorat focarul(la jumatate) care are acum inaltimea utila de cca 120 mm. M-am tot gandit cum pot utiliza acest spatiu mic cat mai eficient? Am vazut un profil interesant de aluminiu care ar putea fi utilizat. Din pacate suprafata desfasurata este de 215040 mmp. Din cauza legaturilor dintre ele, lungimea lor nu poate fi mai matre de 80 mm. Teava de Cu cu lungimea de 5 m are 235620 mmp. Inpreuna 450660 mmp, adica sub 0,5 mp. Apoi apare dificultatea executiei(dudura aluminiu in mediu de argon - operatie costisitoare). (foto atasat + http://www.alumprofil.ro/?p=productsList&iCategory=11)Lungirea focarului cu inca o butelie o exclud. Cred ca nu renunt la recuperarea caldurii evacuate - momentan ramane solutia cea mai practica de realizat.

post-83332-139829799416_thumb.jpg

Link spre comentariu
Vizitator cristi 57

Daca cititi cu atentie topicul de la inceput...

Te-am citit, si am aflat de reusita ta! Am citit tot topcul, am citit si altele... am vizionat sute de fimulete pe youtube, am luat legatura prin mail cu rusi, cu un australian, etc... am citit sute de pagini cu sisteme ce mi se par incomplete si neterminate. Urmaresc acest domeniu de peste 4-5 ani, dar nimeni nu a facut ce vreau eu sa fac iar informatiile mi se par mult prea sarace(mai ales pentru cineva care a locuit la bloc si nu stie sa utilizeze decat aragazul).

Astfel am aflat de problema alimentrii cu picatura, de complexitatea sistemului de alimentare fortata cu aer care necesita o supraveghere si este foarte zgomotoasa, de diverse siteme de injectie cu puteri prea mari...

De ce ulei uzat? Fiindca uneori este gratis! Si merita, chiar daca sistemul in ansamblu este cel mai complex! Apoi pentru ca poate fi automatizat.

Am tras concluzii, apoi am decis sa fac sistemul cu ardere naturala, care este mai sigur, mai putin zgomotos si independent de reteaua are poate ceda accidental. Energia electrica de care am nevoie este asigurata de o baterie auto pentru cateva ore fara probleme. Datorita faptului ca tirajul gazelor saracite de caldura va fi afectat, am hotarat sa-l compensez cu un ventilator pozitionat chiar la iesire si care nu va fi nici zgomotos, nici afectat de caldura.

Alimentarea va fi asigurata de o camera de nivel constant cu un plutitor, pe principiul vaselor comunicante, urmeaza sa determin inaltimea acestei camere fata de nivelul din camera primara. Astfel stingerea accidentala a focului nu creeaza nici o problema. Un bimetal continua sa asigure ventilatia pentru inca 1/2 ore. Nu are nevoie de supraveghere!

Sistemul furnizeaza o putere fixa (eu vreau 4KW), in zilele foarte geroase necesarul este completat de actuala centrala comandata de ambient.

Si daca reusesc... mai ieftin, mai sigur, mai curat si mai simplu nici ca se poate! Asa-i?

 

Am sa revin...

Link spre comentariu

Ai perfecta dreptate. Eu acum ma gandesc sa fac o modificare care sa inbunatateasca arderea .Vreau sa fac un sistem hibrid Ulei ars +peleti. Motivul e clar. Cand turnam ulei peste lemnul aprins in primul rand arde uleiul abia apoi lemnul. Plus ca arderea devine foarte stabila. Acum ramane de vazut cantitatea minima care asigura o ardere eficienta cu cantitatea minima de peleti.Ma gandeam ca sa fie in focar mereu 2-3 peleti in ardere desi cred ca e ca in bancul cu tiganul care a invatat calul sa manance un pai pe zi..Am observat ca daca exista cateva bucatele mici de lemn sau plastic in focar arderea e excelenta! Apropo, tot eu sunt cusnir. Am al doilea cont pt ca ma certasem cu cineva care ma provoca mereu si intentionat pe forum si am fost banat.

Link spre comentariu
Vizitator cristi 57

...tot eu sunt cusnir...

Mi-am dat seama in urma penultimei tale postari...Arderea mai buna cu bucati mici de lemn sau plastic se explica prin temperatura prea mica in ce numesti tu focar. Acestea se comporta probabil ca niste fitile. Daca ridici temperatura focarului creste volumul de vapori degajati. Nu mai ai nevoie de "fitile". Nu stiu de ce vrei sa utilizezi peleti? Poate-mi explici...
Link spre comentariu

Am observat ca in mod nirmal, daca opresc compresorul, se stige flacara. dar daca ezista cenusa, sau bucati carbonizate de lemn focul nu se stinge, desi arde cu mult fum. la mine un focar nu exista temperatura mare. Ea se formeaza in zona unde intra aerul pe teava fierbibte care evapora uleiul. Uleiul semivaporizat se amesteca la iesire din teava de admisie, se amesteca cu aerul in zona flaracrii si inflamabilitatea lui depinde de temperatura tevii.In cazul lemnului si a sgurii nu mai este dependenta de teava.

Link spre comentariu

Sita este facuta sa stea in bataia flacarilor, numai asa se poate produce o ardere catalitica. Apoi exista si site ceramice!

Inteleg ca acele sobe au sita pusa in bataia flacarilor (sau poate flacara apare dupa ce atinge acest catalizator, sub el sa existe doar vapori), insa dupa ce am utilizat o sita de inox aproximativ o luna in centrala ca si catalizator, la temperaturi >650*C, acesta a inceput sa dea semne de oboseala.De otelul simplu nici nu are rost sa mai zic, dupa 5 focuri s-a ars si a inceput sa cada bucati din el.La sobele americane certificate EPA, au un astfel de catalizator doar ca este ceramic. Insa nici acesta nu se regaseste in bataia flacarilor.Adica, in imaginea de ma jos se poate vede ca exista un deflector inaintea ctalizatorului, la acesta ajungand doar aer secundar preincalizt si fum, care se vor aprinde datorita temperaturilor ridicate.http://2.bp.blogspot.com/_pNpXVME00tI/SxtMFk-eXaI/AAAAAAAACo8/NwiG0-RjR-c/s400/No.+2+Example+Catalytic+Stove.bmp
Link spre comentariu
Vizitator cristi 57

Catalizatorul oxidează CO si HC(la combustibili lichizi) in CO2 si H2O. Sub 250*C reactile termochimice nu se produc. O temperatura mai mare de 800*C il distrug. Interesant ca in desenul prezentat exista un sistem de alimentare cu aer separat pentru catalizator(acesta fiind ceramic) - deci primeste oxigen.Ideal sita ar trebui sa fie plasata undeva dupa ce flacara se stinge astfel ca temperatura sa ajute la reactia de oxidare catalitica. In practica eu nu am cum sa o plasez acolo deoarece nu am cum sa dozez atat de precis cantitatea de gaze si mai ales cea de aer. Ar trebui ca la sfarsitul arderi sa am in componenta gazelor oxigen suficent cat sa ard CO-ul rezultat.Evident ca fara o ardere controlata electronic, nici o sita metalica nu poate rezista. Cele ceramice pot suporta insa variatii mai mari.=========Astazi am facut un nou test in urma modificarilor facute. Esec! Arderea sa inrautatit, flacara este mai lunga si mai rosie in camera secundara, ajunge la fundul buteliei in care loveste, zgomotul este mai mic semn ca sa inrautatit tirajul - se pare ca nu-i place iesirea pe laterala si la baza buteliei. In camera primara apar intreruperi in ardere urmate de mici explozi care arunca pe gaurile de alimentare coloane mici de fum. Am incercat sa obturez gaurile - rezultatul este nesatisfacator. Cu aer prea putin nu ajung la temperatura de vaporizare necesara - apar emisii de fum. Cu aer prea mult - flacara este prea lunga si apar pufaielile descrise mai sus, temperatura creste puternic iar la iesirea de pe cos gazele depasesc 80*C. In concluzue nu am reusit sa gasesc un echilibru.Cred ca trebuie redimensionata camera primara - o dimensiune mai mica. Acum abea dupa 40-50 de minute ajunge la temperatura de lucru.Inainte de a face aces lucru, ma gandesc sa incerc sa fortez tirajul la iesirea cosului cu un ventilator.

Link spre comentariu
Vizitator cristi 57

Da, a fost una din incercari, nu se intampla nimic! Ciudat este ca inainte cosul era mai rece, la iesire putem tine mana pe el. Acum flacara este mai lunga se degaja mai multa temperatura, dar arde mai prost. Daca mai inchid din gaurile camerei primare incepe sa mearga bine pentru putin timp, apoi scade temperatura acesteia si merge prost. Apar si emisii de fum! Nu se poate ajunge la o stabilitate - ori este prea mult, ori prea putin! Dupa cateva ore am renuntat.Trebuie sa mai incerc si alte variante. Acum nu am nici o idee, la ce sa intamplat. Singura modificare este inaltarea camerei secundare si mutarea evacuarii. Ceva a intervenit, dar nu stiu ce! Duduitul este diminuat iar flacara are alt aspect.

Link spre comentariu

Sita este facuta sa stea in bataia flacarilor, numai asa se poate produce o ardere catalitica. Apoi exista si site ceramice!

............................ insa dupa ce am utilizat o sita de inox aproximativ o luna in centrala ca si catalizator, la temperaturi >650*C, acesta a inceput sa dea semne de oboseala..................................................................................................................
Inoxul din sita pe care ai folosit-o,este inox nerefractar.Inoxul refractar are in compozitie pe linga fier si carbon,metale greu fuzibile ca,crom ,nichel,vanadiu,wolfram,molibden in diferite proportii.
Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări