Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ABBA


andreidaniel

Postări Recomandate

Buna ziua! Cautand pe net diverse informatii referitoare la trupa ABBA (ca sunt fan), am aflat ca Benny si Bjorn s-au mai intalnit prin 92 si au cantat impreuna cu cei de la U2.

 

Alta stire e aceea ca la anul va fi un concert in Ungaria si o trupa va interpreta melodiile lor. Au mai incercat si altii insa n-au reusit..acum vreo 10ani, insa aceasta se apropie cat mai mult de ”original”. Voi ce ziceti? Cum vi se pare?

Link spre comentariu

Abba ...niste stricati . Relatii sexuale neprincipiale , " roscata " avand talent cu carul . Aveau talent si atat .Dar banu" e ochiul dracului...de aia s-a ales praful de ei .

Poate nu ai citit 'indeajuns",iarba a avut ceva magic pt nenumarate formatii si cantareti. :da (Bob Dylan) :da
Link spre comentariu

As putea sa va spun multe despre ABBA...e formatia mea de suflet.

Din pacate, ca in majoritatea situatiilor, exista cativa paraziti care ar intina orice subiect numai ca sa se bage in seama.

Cateva idei:

1. La inceputul anilor 80 pe locul 1 in economia suedeza - ca incasari la buget din taxe - era ABBA, iar pe locul 2 VOLVO. Vi se pare ca nu ar fi avut destui bani? Sau ca mai aveau nevoie de bani? Sper ca stiti ca Volvo nu inseamna doar industria de autoturisme...

2. In ce priveste calitatile muzicale ale trupei, ar trebui sa vedeti un film in care apare sunetistul trupei care spune niste secrete teribile - unul din ele ar fi faptul ca fiecare track vocal era dublat, adica fiecare isi calca pe urme perfect identic, trebuie sa fii al naibii de bun profesionist sa faci asta. Tehnica asta a fost folosita ulterior si de alte trupe, dar numai cateva...

Daca imi amintesc pe unde l-am vazut o sa revin cu linkul respectiv...si inca unul, cu reuniunea celor trei membri - s-au intalnit, dar nu au cantat...Agnetha a trimis doar o explicatie inregistrata video pentru absenta ei de la reuniunea grupului...

3. Relatiile de familie au fost generate de faptul ca nu mai aveau timp pentru viata personala, iar finalul trupei a fost determinat tocmai de caderea Agnethei intr-o depresie, care a fost accentuata de faptul ca psihologul la care se trata s-a dovedit a fi un maniac obsedat de ea...mie nu mi se pare o poveste vesela...

4. Orice trupa are un final, iar decizia de a se retrage in plina glorie a fost una meritorie...avem destui "monstri sacri", atat de sacri ca pica rugina de pe ei...lumea ii aduleaza dintr-un reflex inexplicabil, desi e evident ca nu mai au nici o treaba cu ce au fost in anii de glorie. Nu dau exemple, fiecare isi imagineaza ce vrea!

5. Multa lume spune de Waterloo in 1974 ca a fost un moment de cotitura in istoria muzicii pop...dar putini stiu si cine a fost pe locurile 2-3 la Eurovisionul de atunci...va spun eu: Olivia Newton-John si Gigliola Cinquetti. Deci a fost ceva concurenta...

6. Iata si din partea mea niste clipuri interesante, mai putin cunoscute:

(are si partea a doua...)

De aici se poate vedea ca nu doar despre talent vorbim aici...

7. @hpavictor: du-te si fa sex "sanatos" si lasa-ne pe noi in pace...sau cel putin nu te baga in domenii pe care nu le stapanesti, te faci de ras si e pacat...pentru lucrurile bune pe care le stii. Marilor artisti li se iarta devierile din viata personala, tocmai pentru ca lasa ceva in urma lor. Cine mai pune la socoteala viata lui Ceaikovski, Eminescu sau, mai aproape de zilele noastre, Freddy Mercury ori Elton John?

8. Intamplator am avut sansa sa cunosc un muzician plecat in Suedia care a cantat in tinerete cu Benny Anderson, stiu niste lucruri mai aproape de sursa decat ziarele

:)

Link spre comentariu

Asa , don profesor , cumva ii indeamnati pe cei mici la relatii " neprincipiale " ...Pai asta este menirea dascalilor ?Urmati dictonul : Faceti cum zice popa , nu faceti ce face popa !Abba chiar au avut talent...Eminescu nu a avut devieri de comportament , toate basmele despre el au fost legende urbane propagate de dusmanii de atunci si din prezent ai Romaniei ...Eminescu le statea in gat prin faptul ca era o valoare reala si promova romanismul intr-o epoca in schimbare . Eminescu a avut dreptate , astazi existam ca tara , ca popor , cultura , constiinta . Dusmanii se chinuie sa distruga mostenirea lasata de Eminescu !Va rog sa nu ii mai alaturati numele langa acelor homosexuali notorii din Rusia sau Anglia...Care fac de ras tarile civilizate , chiar daca au / au avut talent .

Link spre comentariu

Daca tu ai o ciuda sau vreo frustrare, asta e.. ghinion,soarta,destinu,horoscopu :-))

Se pare ca esti cam sarac ..la logica .

Dar si nerespectuos :aut: .

A , am vazut prea tarziu ca esti din Iasi ...:) , cunosc doar cativa oameni de isprava din Iasi .

Restul ...aveti " renume " international .

Gata , nu mai intervin niciodata in posturile tale .

Ignora tot ce am scris mai sus .

Mai citeste inca o data si vezi unde sunt alaturate cuvintele : talent si Abba !

Sau vei deschide inca un subiect la fel de hilar ca asta ca sa-ti explice altii ceea ce este absolut evident ?

Link spre comentariu

In privinta lui Eminescu as fi mai rezervat ... fiind ( zic eu ) mai introdus in problema , n-are nici o legatura cu nationalismul ... ar fi fost interesant de luat un interviu marelui poet nepereche dupa ce a incasat-o de la Caragiale , cu ocazia Revelionului si pretentiilor de unic beneficiar al farmecelor d-nei Micle , si de vizualizat ciorne de poezii de la fondul restrins ( sa nu zic secret ... ) al Academiei , un talent grafic cel putin egal cu cel literar in ilustrarea unor noi versiuni de Kamasutra ... nimic rau in asta ...Despre ABBA ? ... au primit oferta sa se reuneasca si sa scoata citeva albume , cu citiva ani in urma ... costul ofertei ? ... un miliard de dolari .... , raspunsul ? ... nu , am spus tot ce aveam de spus pe plan artistic ... Stricati ? ... adica cum ? ... recunosc , ascult zilnic ABBA ... am citit f.mult despre parerile criticilor muzicali ( publicatii muzicale serioase , de atunci si mai incoace ... ) , sint elogioase ... restul ? restul a fost intotdeauna rest ( marunt ... )

Link spre comentariu

Despre ABBA ? ... au primit oferta sa se reuneasca si sa scoata citeva albume , cu citiva ani in urma ... costul ofertei ? ... un miliard de dolari .... , raspunsul ? ... nu , am spus tot ce aveam de spus pe plan artistic ... Stricati ? ... adica cum ? ... recunosc , ascult zilnic ABBA ... am citit f.mult despre parerile criticilor muzicali ( publicatii muzicale serioase , de atunci si mai incoace ... ) , sint elogioase ... restul ? restul a fost intotdeauna rest ( marunt ... )

Da, stiu, cunosc m-am documentat si eu si inca mai sap pe net dupa una alta, sa vad.. poate poate vreo reuniune. Nu-mi prea place ca nu vor sa accepte oferta..adica is chisati la capitolul asta.. Alte trupe,ca sa fiu off-topic rezista si acu, vezi Ricchi e Poveri..de 40 de ani tot canta ici si colo.. Ei de ce nu pot? Unii zic ca ar fi orgoliu, altii spun ca la varsta asta n-ar mai putea.. ca sunt altii mai tineri care o pot face mai bine si e mereu un loc de mai bine.. alte surse ar zice ca ei nu au zis ca nu vor mai reveni vreodata.. Insa timpul trece.. Ati vazut si clipul avan-premiera al concertului din 2013? Canta destul de bine insa tot, vocile lor nu sunt de inlocuit..
Link spre comentariu

Da ... in mare sint la curent cam cu tot ce inseamna si a insemnat ABBA , am vazut si RICCHI e POVERI mai de-acum ... ca parere personala , as prefera sa ramina in amintirea oamenilor prin ce au fost ... vorba englezului ... " exista un loc si un timp pentru orice ... " , cine refuza un miliard de dolari , merita studiat in sensul bun cu multa luare-aminte ... dar , sint simple pareri ( ale mele ) , aici e o bodega virtuala unde userii spun vrute si nevrute , sintem oameni , deci partiali in opinii , subiectivi , etc . ... mai bine am fi mai concesivi , oamenii se inteleg la circiuma ... ( pina nu se mai inteleg , se intimpla ... )

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări