Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Fierastrau circular diy


H Robert

Postări Recomandate

mai bine cumperi un circular cand iti permiti.Apropo de flex. Cand este folosit din mana cu panza de lemn la taiat de lemn, sunt sanse mari de vizita la spital. Toti bizonii de care am auzit personal ca s-au "aranjat" cu flexu, asa au facut-o. Iar flexu intradevar arde lemnul. Circularul meu are 4800 rpm in gol, iar in sarcina scade, si chiar de s-ar bloca, nu mi-ar sari din mana sa-mi dau cu el in frunte.Iti iei unu mai ieftin, pe la 200 lei, daca nu faci lucrari dese cu el.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Felicitari pentru decizie!Eu a trebuit sa fac cateva taieturi cu flexul cu disc din ala, si nu vrei sa stii ce morcov aveam!(Am avut cativa ani tangenta cu protectia muncii)Am la tara un sasiu facut pe o masa din teava, initial avea montat un disc de 600 mm (!!) insa-i trebuia motor de minim 4kw. Cum nu aveam trifazic, am down-grad-at la un motor monofazatde 1,9kW si la disc de 300 mm (cu placute vidia). Cu asta am taiat diverse, inclusiv dulapi de 6cmgrosime in lung, scotand din ei rigle de 6x6 si de 6x4. (are transmisie pe curea si un ax pe 2 rulmentisub tablie; turatia o apreciez pana in 3000 (fuliile cam 1 la 1 diametru) si tot are o vibratie neplacuta in gol...)Pentru precizie si pentru taiat metal, o solutie interesanta e circularul de masa, cu discul deasupra.Sculele nu sunt chestii de improvizat, mai ales peste 50 - 100W, desi si sub aceste puteri se pot produce accidente urate.Sanatate!

Link spre comentariu

In principiu sunt de acord cu XAN77 care spune "mai bine cumperi un circular cand iti permiti.". E mai "safe"!

De asemenea si blazeu are perfecta dreptate cand precizeaza "Sculele nu sunt chestii de improvizat, mai ales peste 50 - 100W, desi si sub aceste puteri se pot

produce accidente urate.".

Se poate achizitiona un minicircular profesional tip Proxxon, care este dotat cu sisteme de siguranta in exploatare.

Totusi fiind pe un topic generos (diy), iata minicircularul meu care functioneaza cu panza de 115 mm la o turatie de 3165rpm si care functioneaza EXCELENT!

Am taiat scanduri de lemn de 20mm grosime si bare de cupru de 3mm grosime.

O parte din cutia minicircularului este facuta tot cu el. Am construit prima data un cadru pe care am prins motorul si axul panzei, apoi am facut cutia.

Din pacate, asa cum vedeti in imagine, nu este sigur deloc; panza nu are sistem de protectie in timpul taierii!

 

Cu barele de cupru am construit o piramida (studiez efectul de piramida :)

 

Constructia nu este tocmai simpla, de aceea daca aveti nevoie de detalii, va stau la dispozitie.

 

Bafta!

post-67198-139829557144_thumb.jpg

post-67198-139829557152_thumb.jpg

post-67198-139829557163_thumb.jpg

Link spre comentariu

Axul si saibele de diferite dimensiuni, le-am facut la un strungar de la Obor.Diametrul de 12 mm al axului, a fost impus de rulmentii pe care i-am gasit (impreuna cu mai multe fulii cu dinti) intr-un aparat vechi.Lungimea axului e facuta la "ochi", asfel incat panza sa fie in prima treime din partea dreapta a mesei circularului (asa lucrez mai bine).Curea am gasit in acelasi aparat, dar se poate cumpara de la Optibelt.Panza de 115mm e cumparata din Obor cu 8 lei, de unde am mai cumparat si freze pentru metal de 100mm diametru si 1mm grosime cu 10 lei bucata.Cu freza de metal am taiat barele de cupru. Se poate taia si lemn moale (brad, balsa), taieturile fiind foarte fine!Numai bine!

Link spre comentariu

bcristian ai dreptate!

Pentru lucrul in casa (si numai in casa am lucrat:) este mare nevoie de un aspirator. Mai ales ca sotia e cu ochii pe mine cand vine vorba de lucrat in casa :)

Cum in timpul lucrului un aspirator in functiune cuplat la minicircular, face zgomot si ma incurca (nu numai pe mine!), am preferat ca rumegusul rezultat in mai multe ore de lucru, sa-l scot tot cu aspiratorul dar prin ridicarea capacului. Capacul este prins in balamale in partea din spate, iar in partea din fata se centreaza cu un surub care intra intr-un canal si se fixeaza cu doi magneti din neodymium (scosi dintr-un hard disk vechi) montati in partea din fata a capacului. In concluzie capacul se ridica si se fixeaza foarte usor. Initial ma gandisem sa pun o turbina care sa colecteze rumegusul intr-un sac, dar... toata treaba devenea deja prea complicata.

 

A fost mai simplu! Fiind doar un minicircular, nu lucrez mult la el si nu se formeaza foarte mult rumegus (span). Cu el am facut cateva machete din lemn (am folosit baghete de brad cumparate de la Hornbach) si piramida din cupru. E terminat doar de cateva saptamani.

 

Numai bine!

Link spre comentariu

In primul rand multumesc tuturor pentru aprecieri!

 

De cand am vazut un minicircular Proxxon, am visat la el, dar pretul prohibitiv m-a mentinut doar la starea de contemplare in vitrina.

 

Constructia minicircularului a plecat, intamplator, de la recuperarea unor componente mecanice si electrice dintr-o masinarie. Astfel m-am pomenit cu un motor, cateva fulii cu dinti, curele, rulmenti, diferite tipuri de bare metalice, etc.

Am pus mana pe creion si hartie si am facut o schita la repezeala, schita care a stat la baza constructiei!

Posted Image

 

Acum nu cred ca are rost sa prezint exact dimensiuni si repere, fiecare il poate construi in functie de materialele ce-i stau la dispozitie si de nevoile sale. Cel mai dificil in constructie, a fost gasirea strungarului si realizarea pieselor de strungarie...

 

In final a iesit asta:

Posted Image

 

Dupa cum vedeti nu este complicat de construit, dar este PERICULOS la utilizare!

 

Daca cineva vrea sa-si construiasca ceva similar, mai am cateva repere:

-un ax cu diametrul de 12mm

-doi rulmenti 6001Z

-fulie cu 11 dinti (diametru interior 10mm)

-fulie cu 18 dinti (diametru interior 12mm)

-distantiere cu surub de fixare

-doua camasi rulment

-curea cu dinti 130XL sau 150XL

Posted Image

Sasiul si cutia sunt construite din scandura de brad de 100mm latime si 10mm grosime. Se gaseste la magazinele de profil.

 

Mult succes, si numai bine!

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Super facute....Super facute .........Fata de proxon , asta este super , mult mai fiabil , rezistent si mai ieftin ...constructie sanatoasa....cel mai greu de realizat (procurat) , este caseta de rulmenti , axul si cureaua....iar motorul poate fi oricare cu 2800-3000 rot/min.FELICITARI.....

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

O clipa de nesupraveghere si minicircularul a facut un pui... :)

Posted Image

 

Inca nu este finalizat (nu am capacul). Dimensiuni 220mm x 240mm. Motor de pompa de masina de spalat (100W scrie pe el, dar chinuiti...), freza de 63mm diametru, taie excelent cablaje... sunt foarte multumit de el. Motorul se incalzeste destul de tare, asa ca i-am pus un miniventilator de 24V, alimentat la 12V (atat avea traful gasit).

Posted Image

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări