Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

programator OpenProg


Postări Recomandate

prezint aici un programator ,nu prea cunoscut in randul hobby-stilor.

Esta vorba de OpenProg si poate fi gasit pe pagina http://openprog.altervista.org/OP_eng.html .Tot acolo este si lista cu device-uri suportate,se observa ca se pot programa cu el atat PIC-uri cat si ATMEGA

.Totodata ,acest programator nu are nevoie de driver ci doar de hexul de pus in microcontrolerul PIC18F2550 (achizitionat de la colegul vcdec)

Programatorul este insotit de mai multe adaptoare ,din care eu am realizat doar pe cel pentru atmega,acesta m-a interesat,iar placa de baza am modificat-o pentru a putea programa direct pe ea picuri cu 8-14-18-20-28- si 40 pini.Deasemenea .am corectat conectorul ICSP pentru a fi compatibil cu conectorul ICSP de la pickit2,adica are aceeasi ordine la pini.Cel de pe placa originala are alta ordine

Programatorul este realizat si probat practic ,conform fisierelor atasate

Link spre comentariu
  • 9 luni mai târziu...

vad ca subiectul e cam mort , pana una alta am luat legatura cu autorul si mi-a zis sa il programez cu acea avertizare9 se pare ca tine de PID si VID ale picului care nu sunt setate)am programat picul si am conectat programatorul la pc , l-a recunoscut din prima fara drivere si alte minuni si se pare ca functioneaza , destul de simplu softul pt pc , poate prea simplu , era bine daca avea si detectarea automata a dispozitvelor care trebuiesc programate. urmeaza sa fac si placa de extensie pt Atmegace anume trebuie sa faca cele doua leduri? ledul D2 verde palapaie la conectare si in timpul programarii dar cel galben (D1) nu face nimic

Link spre comentariu

salut , intampin probleme in a programa un Atmega 16 A (40 de pini) , pun in soclu integratul si cand dau cititre sau scriere imi spune Syncronization Error , din ce am citit in documentatie aceasta eroare apare cand e pus integratul in alt soclu dar nu am cum sa il pun in alt socluCu usb asp si sinaprog merge programat deci integratul este bun, ceva idei pe unde e problema?

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Bun gasit. Resuscitez subiectul.M-am apucat si eu sa fac programatorul.Am vazut pe pagina autorului ca e o schema pentru 3.3V SPI dar nu este oferit si cablajul. Ma puteti ajuta in aceasta privinta?De asemenea, va rog sa-mi spuneti ce viteza de scriere are. Ca si comparatie cu un programator pe port paralel pentru memorii SPI, cum se misca? De exemplu, cam in cat timp scrie o memorie 25Q32 ( e SPI-Flash 32Mb cu alimentare la 3V ). Pe programatorul meu pe port paralel are nevoie de aproape 2 ore pentru scriere si verificare :sparge: . Dar asta e, m-am descurcat cu ce am avut.Multumesc.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări