Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

programator OpenProg


Postări Recomandate

Vizitator marian_ariciuc

i-am dat mail italianului:

2014-03-09 19:10 GMT+01:00 Marian-Mihai Ariciuc <marian_ariciuc@yahoo.com> again Alberto!i maded an OpenPROG Programmer, and i meet a problem: ICSP Connector not working...i Checked a Hardware Test and i saw, i not have 12-13V on the 1 pinout...(1-MCLR(13Vcc), 2-Vcc-5Vcc, 3-GND, 4 ICSPdat. 5 ICSPclk...), at first pin(1), have not 13V...i consultated schematic board and i saw a wrong connection? i am not sure that is a wrong connection, and i decided to ask you: is correct that connection(see attached picture), a connection from 1 (MCLR) to 18F2550 1pinnout(mclr)...see atachted picture to understand me!have a nice day!
si mi-a raspuns:

Marian-Mihai AriciucHello,you are confusing ICSP-in for ICSP-out; as written in the instructions the connector on the main board is only used if you want to write to the 18F2550 on board; if you need an ICSP connection you have to build one of the PIC expansion boards or get the signals from the expansion connectors.Best regards,Alberto
deci, in consecinta, trebuie sa mai fac si un adaptor de proba...

ceapa ma-sii

Link spre comentariu
Vizitator marian_ariciuc

vreau sa programez un PIC16LF1824 - cu toate ca-mi zice ca nu am adaptorul cu stabilizator 3.3V, mi-l detecteaza, scrie, citeste insa nu-mi modifica configuration word...

cum scriu configuration word care vreau eu? din ce am citit in manualul oferit de italian, scrie pe acolo de o bifa ''force configuration word'', insa poate acea obtiune este in softul avansat, nu cel pentru incepatori care este postat...

Configuration word: 0x3FFFConfiguration word2 or calibration word 1: 0x3FFFCalibration word 1 or 2: 0x0863
si mie imi trebuie

Configuration word: 0x3F94
adica oscilator intern...
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări