Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme statie radio cb

Guest Gabi_Craiova

Recommended Posts

Guest Gabi_Craiova

Salutare! Dupa cum spune si titlul am o problema cu statia respectiva find un storm discovery in sensul ca are momente cand alternatorul masini incepe sa o bruieze si se aude un suierat care creste in intensitate odata cu accelerarea masini.Am vazut ca sunt diverse filtre de deparazitare dar am mai auzit la cineva ca ar merge si cu un condesator pus in paralel cu alimentarea statiei.Probabil ca daca ar fi alimentata direct de la baterie nu ar mai avea treaba cu parazitii pe care-ii baga alternatorul pe circuit dar eu o alimentez de la bricheta deoarece masina pe care o folosesc este a firmei si este si in garantie.Va rog sa-mi spuneti si mie ce condesator ar merge si daca este viabila aceasta varianta fara sa mai dau banii pe acel filtru?Cu respect si LA MULTI ANI!celor care isi serbeaza ziua de nastere

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest Gabi_Craiova

Incercati cu alta statie in aceea bricheta..si vedeti daca mai face la fel...eu zic ca statia are contacte imperfecte si de aceea receptioneaza brumul cateodata.....despre ce masina este vorba?

Am un Fiat Doblo modelul nou, mentionez ca statia am mai folosito si pe un ford focus pe care a mers perfect.Ai idee ce condesator pot sa-i pun pe alimentare pt deparazitare sau trebuie sa iau un filtru deja facut?Multumesc pt raspuns
Guest Gabi_Craiova

O sa le spun la service cand o sa fac revizia sa verifice si masa alternatorului.Trec si cateva zile fara sa nu faca si cand o gaseste face de 3 ori in 10 minute.Am uitat sa precizez ca am incercat sa schimb si canalul si culmea este ca daca schimb pe 23 nu se mai aude dar pe 22, 21 si 20 face in continuare.Masina este Diesel. :multumesc Multumesc si numai bine!