Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Condensatori snubber

Guest DanielZamfir

Recommended Posts

Guest DanielZamfir

Va salut!

As avea nevoie de o informatie:

Trebuie sa realizez un banc de condensatori snubber (pentru un invertor) cu urmatoarele caracteristici:

-4.4uF

-3000VDC

-750VAC

-250-280A

Ma gandisem sa il fac cu 20 de condensatori de 0.22uF 3000VDC. Stiti unde as putea gasi asemenea condensatori? Am incercat pe mai toate magazinele on-line(chiar si pe TME), dar nu am gasit nimic.

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Guest DanielZamfir

Tot ce am vazut la TME la categoria condensatori snubber era asa:

2.2uF 1600VDC: cantitate minima 50!

5uF 1000VDC

Eu am nevoie de condensatori de o capacitate mai mica pentru a diviza curentul acela de 280A(chiar si 20 de condensatori de 0.22uF cred ca se vor incalzi destul de repede)

P.S. Trebuie sa fie neaparat SNUBBER pentru ca am incercat si cu FKP1 si se prajeau MOSFET-urile(am sarcina inductiva-aplicatie pentru incalzire prin inductie)

Am vazut pe un site un invertor pentru incalzire prin inductie(arhitectura asemanatoare cu ce am eu ca si frecventa de lucru si etaj de putere) care folosea urmatorii condensatori: 224PPA302KS(e aproape imposibil sa fac rost de asa ceva)http://www.mindchallenger.com/inductionheater/induction3.html

Atenţie la legarea în serie, sau îi sortaţi pentru capacităţi cât mai egale (soluţie neeconomicăfiindcă implică un lot masiv), fie folosiţi rezistenţe în paralel pentru egalizarea tensiunilor.Off topic:

Trebuie sa realizez un banc de condensatori

Aş numi-o "baterie" (nu "banc") de condensatoare.Sper că până la urmă nu va ieşi un "banc" (o glumă) de baterie...