Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sfaturi Protectie Supratensiune


Vizitator NewBreed

Postări Recomandate

Vizitator NewBreed

Buna seara stimati colegi forumisti!Vin la dumneavoastra cu urmatoarea problema:Se da una bucata apartament 2 camere care are posibilitate de conectare trifazica, dar in moment este conectata doar o faza(celelalte 2 fiind izolate si lasate in tablou).Aseara am avut o MARE problema si anume, din pricina unor idioti care amenajau drumul, cablul de alimentare al blocului a fost ciupit, totul rezultand in intrarea pe nul a unei faze(supratensiune si POC POC la aparate).Va inchipuiti ce frumos a fost pentru toti din bloc sa stam fara centrale, apa si lumina cand temperaturile nu sunt foarte mari,nu?Acum am in cap urmatorul lucru:Sa fac o protectie la sub/supra sarcina dar si o protectie la nul(pentru a ma asigura ca nu se mai repeta povestea).Am inteles ca pentru sub/supra sarcina trebuie folosit un releu de protectie la suprasarcina, iar pentru nul un disjunctor DSPT.Intrebarile sunt urmatoarele:1)Care este avantajul circuitului monofazic comparat cu cel trifazic in scenariul dat(ap 2 camere >frigider/centrala/2 pc mai strong/AC/masina spalat/becuri eco mai peste tot and what not)?2)Imi puteti recomanda un Releu de protectie bun?(pentru cazul viabil mie-monofazic sau trifazic)?Un vecin si-a luat unul monofazic cu afisaj voltaj la intrare(dar el sta la garsoniera si monofazicul e ok pt ce are el).Se preteaza si la mine asa ceva?3)Daca intra faza pe nul, e suficient releul sa declanseze sigurantele?(sau voltajele se aduna si nu declanseaza senzorul din releu)?Imi cer mii de scuze dar nu ma pricep in domeniul acesta!Ma intereseaza eventual de unde pot lua aceste componente pentru a asigura o protectie pentru aparatura din casa( in limitele bunului simt cand vine vb de banii)

Link spre comentariu

În primul rând, nu poate „intra” faza pe nul; probabil nulul a fost întrerupt și de aici a rezultat dezechilibrarea fazelor - adică unii consumatori au avut supratensiune iar alții subtensiune.Și dacă e urgent, atunci montează niște varistoare, după siguranța generală; între fază-împământare, nul-împământare și fază-nul. La o eventuală supratensiune, acestea vor declanșa siguranța; dar cel mai probabil și varistoarele vor ceda, deci o să trebuiască să le scoți din circuit înainte de a rearma siguranța.

Link spre comentariu
Vizitator NewBreed

Cum ziceam si in primul post...nu ma pricep la problemele astea!Asa a spus domnul de la enel care a venit sa constate problema ...cum ca ar fi intrat faza pe nul>>340VLa restul intrebarilor ma poti lamuri, te rog?1)Merita Circuit trifazic in loc de monofazic intr-un apartament?(cum ziceam el este facu trifazic pana la tablou, unde a fost conectata doar o faza).2)Daca am 3 circuite de lumina si patru de priza, este nevoie de 7 sigurante in tablou?(sau pot combina circuitele? gen toate de lumina pe o singura siguranta?)3)Ma interesa o protectie care nu e de unica folosinta. De aceea am inteles ca ar fi acel releu pentru monitorizare sub/supra tensiune si acel disjunctor DSPT pentru detectarea lipsei nulului.Multumesc anticipat

Link spre comentariu

Dacă ar fi fost conectată faza pe conductorul de nul, ai fi avut 400V, nu 340V; deci clar a fost o nesimetrie a fazelor, datorată ruperii nulului.

 

1) Nu ai voie să modifici branșamentul. Dacă ai alimentare monofazată, înseamnă că și contractul de furnizare a energiei electrice este facut pentru consumator monofazat.

Unde e montat contorul de energie? Uită-te dacă e pentru mono sau trifazat; nu înțeleg cum ai în tablou încă două faze, neconectate - ori ai contor trifazat și folosești o sigură fază, ori ai două faze care nu sunt trecute prin contor... ori firele alea sunt din altă parte!

Ce putere consumi, de vrei să-ți pui trifazat? Se justifică doar dacă ai consumatori trifazați sau puterea cerută de consumatorii monofazați e prea mare pentru a fi suportată de o rețea mono și atunci e necesară împărțirea acestora pe 3 faze - ceea ce complică înstalația electrică.

Dacă tehnic există posibilitatea de a avea branșament trifazat, ia legătura cu furnizorul și cere-i modificarea contractului și a branșamentului; la un consum de minim 300KWh, ai posibilitatea de a alege un abonament mult mai ieftin pe trifazat.

 

2) Dacă ai 7 circuite separate, fiecare va avea siguranța lui - deci 7 siguranțe 1P+N; dacă vrei, poți combina toate circuitele ce deservesc același tip de consumator (iluminat, de exemplu) pe o siguranță... dar care e avantajul?

 

3) O protecție într-adevăr eficientă și fiabilă e greu de găsit și scumpă; DSPT-urile folosite de Enel la branșamente sunt foarte proaste... ca să nu zic nefolositoare.

Niște variante, ar fi asta sau asta. Dar și acestea au cartușul de protecție inlocuibil, ca toate modelele de altfel, pentru că nimeni nu poate garanta dacă și la câte incidente va rezista; foarte mare importanță o are siguranța dinainte de dispozitiv, care trebuie să întrerupă circuitul la apariția supratensiunii - dacă deconectarea nu se face suficient de rapid, protecția la supratensiune cedează (adică nu se poate reutiliza).

Eu am montat în câteva tablouri, înclusiv la mine acasă, varistoare pe disjunctorul general; la mine nu a declanșat niciodată, dar o cunoștință mi-a spus că în vară, într-o noapte cu furtună, i-a lucrat protecția și a rearmat siguranța fără probleme (varistorul, dacă cedează, aproape întotdeauna rămâne în scurt, deci nu se mai poate rearma siguranța decât după scoaterea lui din circuit).

 

Dacă nu te pricepi, nu umbla la instalația electrică! Caută un electrician bun - greu de găsit, în ziua de azi.

La secțiunea servicii sunt câțiva colegi forumiști de meserie, cu autorizație ANRE, care te pot ajuta.

 

P.S.

Varistoarele folosite de mine sunt VDRH20X250BSE.

VRMS=250V, VDC=320V, INRP=10000A, Emax=275J, Pmax=1000mW, C=960pF, d=20mm

Link spre comentariu
Vizitator NewBreed

1)Da contorul e trifazat si folosesc o singura faza(contorul este situat in afara blocului si nu, nu am de gand sa modific nimic acolo).Ideea era ca in tabloul din casa doar o faza e folosita.Consumul este aprox de 5kw pe zi(fara ac in casa...inca)2)Ma gandeam ca in cazul montarii unui DSPT sau releu de protectie la supra/sub tensiune nu voi avea loc in tablou(este tablou cu 8 module si stiu ca un dspt ocupa cam echivalentul a trei module....oricum ideea era daca sunt bune atatea sigurante sau stau degeaba?)3)Nici nu ma gandesc sa fac eu treaba asta cu electrica ...dar imi place sa stiu despre ce e vorba....macar sa inteleg princiipiile din spatele lucrarii inainte sa chem pe cineva sa faca treaba asta(de altfel stiu multi oamenii care se folosesc de lipsa de informare a oamenilor pentru ai prostii pe fata si a le scoate banii din buzunar).Varistoarele cum se conecteaza fizic la disjunctor?Se introduc "picioarele" in borne sau trebuie modificate?Poti sa ma lamuresti te rog care este plaja de voltaje acceptata de aparatura electrica?(am vazut mai multe specificatii si sunt in ceata)

Link spre comentariu

Păi ți-a spus intervalul admis în care trebuie să se încadreze tensiunea! Prin definiție, înseamnă că valoarea efectivă a tensiunii poate fi oricare, între limita minimă respectiv maximă a acelui interval.

Deci pentru valoarea nominală de 230V, se admite o variație de la minimul de 207V la maximul de 253V, timp de 95% dintr-o săptămână; pentru restul de 5% al intervalului (adică 8,4 ore pe săptămână), fornizorul are dreptul să aibe o abatere a tensiunii în afara acestui interval... cu cât anume, în ce condiții și cu ce urmări, e un mister. :rzb

 

Varistoarele se introduc efectiv cu piciorușele în bornele disjunctorului; insist pe conectarea a 3 astfel de varistoare pe un circuit monofazat. Pe lângă cel conectat între fază și nul, mai trebuie folosit câte unul pentru legătura fază-împământare și nul-împământare; de obicei, în tablou ai o baretă cu găuri prevăzute cu șurub - acolo se conectează toate conductoarele de protecție din instalație (împământare) și tot acolo vei introduce și unul din terminalele fiecărui varistor (F-PE și N-PE).

 

În tablou, pe lângă siguranțele de pe fiecare circuit de lumină respectiv prize, nu ai și o protecție generală, cu monitorizare diferențială? Dacă nu o ai acolo, poate e amplasată în tabloul general de distribuție, de pe casa scarii; dacă nici acolo nu e (ai doar siguranță simplă), îți recomand să montezi una (curent diferențial 30mA). Dacă nu ai loc în tablou, poți trece iluminatul pe un singur circuit... sau pui un tablou mai mare, sau amplasezi diferențiala afară, în tabloul general.

Link spre comentariu
Vizitator NewBreed

si la un consum de 5 -5.5kWh/zi ...se merita sa trec de pe monofazic pe trifazic? just sayin pt ca nu am inteles exact ce avantaje imi aduce sau ce dezavantaje imi aduce(am inteles ca pe trifazic ...daca pica curentu pe o faza ...exista posibilitatea ca sa am curent de la cealalta faza).sper ca nu am inteles eu ft prost...

Link spre comentariu

Nu cred că în cazul tău se justifică.

Cum am mai spus, la trifazat trebuie ori să ai consumatori trifazați, ori consumatori monofazați împărțiți simetric pe cele 3 faze. Să folosești trifazatul ca rezervă într-un circuit monofazat, nu e normal; da, se poate ca la un moment dat să lipsească o fază și celelalte să fie în regulă... dar doar teoretic - în realitate, foarte rar sistemul rămâne în funcțiune la parametrii normali când nu sunt toate fazele ok, de obicei se deconectează automat linia la dispariția unei faze.

Să presupunem totuși că poți râmăne cu una sau două faze ok și restul lipsă; dacă ai consumatorii conectați doar la o singură fază, cum e în cazul tău, ai nevoie de un sistem care să schimbe automat conexiunea de pe faza defectă pe cea funcțională. Dar ne întoarcem de unde am plecat - adică asta presupune ca tu să ai contract și branșament pentru consumator trifazat și în realitate să utilizezi doar o singură fază; așa ceva nu se acceptă, pentru că provoci dezechilibrarea rețelei.

Într-un bloc, consumatorii trebuie repartizați uniform pe cele 3 faze. Tu ai spus ca ești conectat pe o fază și celelalte două sunt libere; dar nu toți vecinii tăi sunt conectați pe aceeași fază cu tine - dacă de exemplu blocul are 14 apartamente, pe două dintre faze vor fi conectate câte 5 apartamente, iar pe una 4 apartamente plus consumul din spațiile comune ale blocului (iluminatul de pe casa scării, subsol, interfonul, etc).

 

Sper că ai înțeles conceptul...

Link spre comentariu
Vizitator NewBreed

Am atasat si o poza cu tabloul din casa cum este el in prezent.A fost foarte prost facut de un nea gigi care s-a ocupat de electrica blocului(la momentul construiri)

In casa momentan am 4 sigurante pe 7 circuite(3 de lumina si 4 de priza)!Dupa intamplarea de vineri(cand s-a intrerupt nulul si a venit 340v care mi-a bubuit centrala si alte cateva maruntisuri), am decis sa fac ceva in aceasta privinta.Nu vreau sa fac ceva doar de dragul de a face(domnule ZAL).Va intreb pe dumneavoastra pentru ca stiu ca aici se discuta la un alt nivel.Daca nu e nevoie nu fac.Oricum daca e sa o luam asa ...un releu trifazic e mai scump decat unul monofazic.La fel si cu disjunctorul DSPT.

Vreau sa fac ceva sa imi protejez investitia in materie de subtensiune/ supratensiune si intreruperea nulului.

PS: sigurantele dupa ce criterii le aleg?

 

http://s12.postimage.org/dqj0wh8u5/WP_000769.jpg

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări