Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tester tuburi L3-3 lamuriri


Vizitator

Postări Recomandate

Păi, spor la treabă! E interesantă mai ales partea de proiectare de noi cartele, ptr lămpi diferite de ''baza de date'' cu care venea. Mă gîndesc la finalele audio vestice (KT88, KT90, KT100, KT120, 6550, 7027A... etc).Aveam în vedere realizarea unuia simplificat, artizanal, pe baza unui modul cu borne şi cuişoare şi a unei liste de conexiuni ptr fiecare lampă, asta ptr verificarea colecţiei de lămpi vechi, dar nu mă mai complic.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Pustiu` limitarea unui catometru nu e data de curentul anodic. Limitarea o reprezinta curentul suportat de reteaua de alimentare a filamentelor.Un KT100 sau KT120 cred ca il poti testa la un curent mai mic de 150mA (fie si 100mA) si aruncand un ochi pe caracteristica din catalog vei observa daca e nefolosit sau a muncit un pic. (conditia e sa tina alimentarea filamentelor sau la nevoie poate fi alimentat extern filamentul desi asta implica niste improvizatii).

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Eu am construit acest adaptor,foarte util pentru tuburi europene.

viewtopic.php?f=183&t=61257

Cartelele si detaliile constructive ale adaptorului le gasesti tot pe site-ul :

http://www.jogis-roehrenbude.de/

la descrierea catometrului L1-3, in josul paginii.

Succes !

Da....dar sunt in germana :sparge:
Pai descrierea adaptorului si inscriptionarea cartelelor sunt in limbaj TEHNIC.Cred eu ca merita investit putin efort daca vrei sa faci util si functional acel catometru.Mai apelem si la GOOGLE translate si-o scoatem la lumina....
Link spre comentariu
  • 11 luni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări