Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

STRUNG SU 200 C2 fabricat la Arad


Vizitator dan vasile

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator dan vasile

Am si eu un asemenea strung cu toate accesoriile dar nu am nici un fel de documentatie la el.

daca al dumneavoastra este complet, ma puteti ajuta cu niste imagini, intrucat cred ca partea de angrenaje pentru cutia de avans are lipsuri sau nu stiu cum trebuie montate,si mai am o problema la sania transversala
Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Am si eu un asemenea strung cu toate accesoriile dar nu am nici un fel de documentatie la el.

cum putem vb?

am un strung asemanator si imi lipsesc 2 pinioane sau 3 de la avans. poate imi faceti o poza sa vad ce pinioane si cu cati dinti sa imi fac. adresa mea de mail este danieltnokia2000@yahoo.com. daca mai intrati aici va rog sa imi dati un raspuns.

Link spre comentariu

Nu am desfacut niciodata cutia de avans si nu am timp sa o desfac.

Setul de pinioane pentru filetare este urmatorul - 30 - 50 - 55 - 60 - 64 - 72 - 75 (3buc) - 80 (2buc) - 81 - 83 - 84

- 90 - 92 - 93 - 96 - 98  - 100 (2buc) - 101 - 102 - 104 - 108 - 116 - 120 (2buc) - 125 - 126 - 127 .

Link spre comentariu

Ca sa stabilesti cati dinti are o roata dintata, este suficient sa stabilesti roata dintata cu care angreneaza, modulul dintilor acesteia, precum si distanta dintre centrele de rotatie ale celor doua axe. Aceste lucruri se fac de regula foarte simplu. Restul este un simplu calcul matematic.

Link spre comentariu

Nu am desfacut niciodata cutia de avans si nu am timp sa o desfac.

Setul de pinioane pentru filetare este urmatorul - 30 - 50 - 55 - 60 - 64 - 72 - 75 (3buc) - 80 (2buc) - 81 - 83 - 84

- 90 - 92 - 93 - 96 - 98  - 100 (2buc) - 101 - 102 - 104 - 108 - 116 - 120 (2buc) - 125 - 126 - 127 .

nu vreau sa desfaci cutia. pinioanele ma interesau cu cati dinti sunt. eu am doar 2 pinioane. inseamna ca imi lipsesc o gramada. dar le fac eu. daca ai sa ai timp sa faci o poza acolo la pinioane si daca o sa vrei sa imi dai daca ai si mie tabelul cum pun pinioanele pt diferite filete esti de milioane. mutumesc frumos pt informatiile de pana acum.

Link spre comentariu

Ceea ce a enumerat colegul @tehnicus, reprezinta setul de roti de schimb pentru lira lantului de filetare. Cele din angrenajul cutiei de viteze si al cutiei Norton sunt date de regula intr-un tabel special in cartea strungului.

Link spre comentariu

Ceea ce a enumerat colegul @tehnicus, reprezinta setul de roti de schimb pentru lira lantului de filetare. Cele din angrenajul cutiei de viteze si al cutiei Norton sunt date de regula intr-un tabel special in cartea strungului.

pai da pe mine ma interesau pinioanele dintre axul universalului si cutia de viteze.astea lipsesc la mine

 

https://app.box.com/s/6mr3i0f8ifeqe0n14c60 aici se vad 2.

 

asta e unul din ele : https://app.box.com/s/jglqe3auehzbhli4pif9

Link spre comentariu

In lista aia sint aprox 20 de roti dintate.

Fiind asa multe mai mult ca sigur ca n`are cutie Norton si toate rapoartele se obtin

prin inlocuirea pinioanelor in lira.

Cel din oferta cam asa este.

Asta inseamna ca ar trebui facute cam toate.

Avantajul e ca au toate acelasi modul si deci ai toate datele sa le faci avind majoritatea ca model.

 

 

Grig

Link spre comentariu

Verifica mai intai, daca bacurile nu sunt introduse in alta ordine. Ele sunt marcate in clar cu numerele 1, 2 si 3, sau cu ".", "..", "..." si trebuie introduse strict in aceasta ordine. Doar cand se introduc bacurile intr-o ordine aleatorie, poate bate axa cu 2 mm sau mai mult.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări