Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Bachelita

Guest GlowingStar

Recommended Posts

Guest GlowingStar

Va salut,Azi am spalat carcasa din bachelita maro a unui radio vechi de 70 ani si am observat ca atunci cand foloseam sapun, aparea o substanta galbena pe servetul alb. Care este problema si cum anume sa curat carcasa data viitoare?Stima,

• Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1. o sufli cu un spray de lac si luceste ca noua dar lacul e casant, atentie la zgarieturi2. spray siliconic in mai multe straturi3. o dai cu solutie de parafina (ceara de lumanare) diluata in benzina

Guest GlowingStar

Va salut,Sa inteleg ca am nevoie sa aleg doar 1 din metodele de mai sus?Acest spray siliconic, cum anume se prezinta si cum sa il utilizez pe bachelita, domnule?Sa frec dupa aplicare carcasa cu o carpa? Se usuca si devine elastic asemeni siliconului?

La topicul " Ce aparate cu lampi detineti " , in multe pagini sunt dezbatute restaurari ale casetelor. Daca se citesc paginile chiar de la inceput [cam multe in total], se poate afla ceea ce ne intereseaza.Incercati si vedeti cate informatii utile veti afla.

Va salut,Sa inteleg ca am nevoie sa aleg doar 1 din metodele de mai sus?Acest spray siliconic, cum anume se prezinta si cum sa il utilizez pe bachelita, domnule?Sa frec dupa aplicare carcasa cu o carpa? Se usuca si devine elastic asemeni siliconului?

ai ghicit, doar una o poti aplica.a. daca dai cu lac si luceste de ce sa mai dai pe deasupra cu silicon sau parafina?b. daca ai dat cu silicon sau parafina, astea sunt cumva substante grase (uleiuri) asa ca nu mai prinde lacul pe elespray siliconic: ce se da pe bordul automobileler