Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recommended Posts

Acu vreo 2 saptamani fiind intamplator printr-un magazin de electronice am vazut ca aveau MJ15003 si am cerut sa il vad si eu ...... vopseaua arata bine si era imprimata uniform :shock: asa ca am luat unu la pachet :lol: cand am cerut si MJ15004 bine inteles era vestitul MOTOROLA cu vopsea vai si amar ... toate semnele de fals :P asa ca nu l-am mai luat . Azi am gasit tranzistorul (MJ15003) in buzunar si l-am pus impreuna cu un 2n6448 pe un amplif cu un traf de +/-42V/ 200w cu impedanta la 4 ohmi si ghici ce nu am reusit sa il ard :shock: ofticat pentru ca am incercat si cu 2 ohmi si nimik (mi se cam incintase trafu )l-am crapat sa vad cum e in interior. SURPRIZA capsula era de dimensiunile corespunzatoare lui MJ15003 ..... cupru in interior tot tacamul :!: Treaba e unde se poate gasii MJ15004 acelasi model ? Asta are ca logo un cerc cu 3 linii orizontale care ies putin din cerc nu am mai vazut niciunde logoul asta :? PS: Tranzistorul a costat 40 mii :P

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest darkm4n

lolz ..cred ca am vreo 300 de mj15003 si mj15004 ( cate 300 de perechii deci 600 de tranzistoare .. ) si sunt originale .. pot sa garantez .. nu am reusit sa-i ard nici eu cu 2 ohm si nu s-au ars nici cand am facut scurt pe iesire .. intr-un final s-a ars .. dar dupa vreo 5 secunde de tinut in scurt .daca vrei pot sa iti dau ... am o cutie plina de asa ceva .. cred ca mai sunt printre ei si mj15024 si mj 15025 si multe alte modele ... sunt minim 20 de perechi din fiecare mj important iesit .. acu vreo 7 luni m-am jucat cu mj15024 si mj 15025 cu amplificatoru ala de 250 W facut de marcus . cu 16 tranzistoare .Dupa cum am zis in alt topic , m-am plicitisit de amp pe tranzistoare .. vreau sa incerc cu STK , TDA , poate lampi .. cine stie .. lampi am vreo 50 de EL34 si unele mai mici , nu mai stiu ce sunt .. dar nu am trafuri de iesire .. prosti dalea .Daca vreti piese pot sa dau .. toate sunt originale si sunt super bune ... pot sa garantez ..Le-am luat pentru vreo 5000 de para acu 1 an cred de la un magazin care era in faliment .. si vroia sa vanda tot ce are .. de acolo am luat tot felul de prosti dastea .. care sigur faceam mai mult .. dar baieti de acolo au fost multumiti . M-am dus cu masina si am aruncat in porbagaj tot ce am gasit misto pe acolo .. de la tranzistoare dalea mari la cacaturi dalea mici de bc .. vreo 15 operationale dalea ( circuite intregrate ) .. PICuri .. amteluri .. tot felu de eproame .. dar sincer sa fiu .. nu am ce sa fac cu ele .. stau aruncate intr-o cutie mare in subsol ... doar lampile le-am luat in casa ca imi plac :)) cum arata .. sunt mari si au o umflatura la mijloc .Cam asta e .. daca vrei piese imi dai msg si te rezolv .

• 3 months later...
  • 2 months later...