Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Minicombina AIWA LCX-7

radiot
 Share

Recommended Posts

Va salut,La combina AIWA LCX-7,s-a intamplat ca in timp ce puneam firele de la boxe in combina sa dispara lumina de pe display...combina functionand dar in intuneric.,..seara fara lumina in camera se mai observa putin indicatiile de pe display..atasez o parte cu schema la display si vederea cu combina..Rog frumos pe cineva sa-mi spuna cum as putea face sa reapara lumina pe display,pentru ca am toata schema de la combina dar si eu sant in intuneric cu privire la cauza ce a facut sa dispara lumina de la afisaj.. va multumesc pentru eventualul ajutor..daca este nevoie pun toata schema ..dar va rog sa discutam pe baza schemei..piesele defecte posibil..

post-49091-139829506099_thumb.jpg

post-49091-139829506123_thumb.jpg

post-49091-139829506145_thumb.jpg

Combina a avut lumina la display pana la momentul cand am pus boxele,iar dupa aceea s-a vazut f.slab pe el.si numai seara la intuneric.N-am facut masuratori pentru ca sursa e complicata si nu stiu unde!Deaceea am postat schema ca sa-mi indicati ,va rog,unde sa masor,la display,si la sursa,probabil s-a ars ceva in momentul conctarii boxelor.Pana acum nu am mai umblat in aceste tipuri de combine si am ceva emotii,de aceea am cerut sprijin.Va multumesc!!Atasez schema cu sursa.Va stau la dispozitie si cu alte parti ale schemei daca este nevoie...La display pe ce picioare trebuie sa fie tensiune?La pic.1si 2 este F1,si la 41,42, este F2.celelalte pic.au legatura cu IC1 system control...Oare ce tensiune trebuie si nu este??

post-49091-139829506321_thumb.jpg

post-49091-139829506345_thumb.jpg

Pe F1 si F2 (de pe display) trebuie sa ai tensiunea negativa -VFL de -30V, peste care se suprapune o tensiune alternativa de aprox. 3-6V (FIL 1 si FIL 2, care vin din trafo retea). Tensiunea negativa se masoara fata de masa, iar cea alternativa se masoara intre pinii F1 si F 2, direct, cu aparatul de masura pe domeniul de tensiune alternativa, evident. Luminozitatea display-ului mai scade si cand tensiunea de -30V nu este bine filtrata (are riplu). Daca ai avea un osciloscop, ar fi si mai usor sa verifici prezenta si corectitudinea acestor tensiuni pe display. N-are cumva pe spate vre-un buton gen "dimmer" ? Mi-e greu sa-mi explic scaderea intensitatii display-ului la simpla conectare a boxelor... Succesuri !

Va salut, am studiat mult combina,schema.Am masurat asa cum am primit lamuriri si la C601 sant 20,2v,iar la tranzistor Q601.tensiunile pe picioare sant 20,3v;18,0v;19,6v; fara a specifica baza,emitorul,si colectorul.Am masurat si tensiune alternativa la display la F1 si F2,este 3,8v,dar tensiunea -VFL este numai 1,39v,fata de -30v cat este in schema.Aceasta -VFL vine de la tranzistorul Q 609.L-am gasit este aproape de iesirile de la boxe ,am masurat pe el si am gasit 0,7v;1,36v;si 1,4v(fara a specifica B,E,C).Probabil ca aici ar fi tensiunea care nu corespunde...Atasez si cateva poze..ce as putea verifica sa vad de ce e asa mica -VFL?? Va multumesc pentru sprijin,este de un real folos!!Am inceput sa ma luminez,si as vrea ca si displayui sa-mi urmeze exemplul...Aceasta tensiune e numai pentru display? in rest combina functioneaza la parametrii..

post-49091-139829506578_thumb.jpg

post-49091-139829506602_thumb.jpg

post-49091-139829506625_thumb.jpg

post-49091-139829506649_thumb.jpg

Problema este clar legata de circuitul de formare a tensiunii de -30V. Inainte de dioda D610, ai tensiune alternativa mare? Verifica, asa cum a spus si Toni M, dioda redresoare D610, vezi sa nu ai C612 in scurt, tranzistorul stabilizator Q609, zenerul....etc. E destul de simplu, acolo-i problema. Spor !...

Am verificat tranzistorul Q609 si intre E SI K in ambele sensuri rezistenta era de 30 ohmi,asa ca l-am schimbat cu BD140,apoi am schimbat si C612 desi era bun,si tot nu aparea lumina,apoi am masurat rezistenta directa a diodei D610 si era cam 5000 ohmi si am schimbat-o cu 1N4007 ,iar dupa aceea am avut lumina la display,spre marea mea satisfactie...Va multumesc foarte mult pentru sprijinul acordat...Pe placa erau foarte bine evidentiate piesele ,si cu schema si cu ajutorul primit pe Forum displayul s-a luminat pana la urma...ramane sa montez la locul ei Dioda si sa asamblez combina..Va prezint cateva poze din timpul lucrului..

post-49091-139829507277_thumb.jpg

post-49091-1398295073_thumb.jpg