Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Rog ajutor statie SONY TA5650


Postări Recomandate

Va rog ,sa ma ajutati , in legatura cu statia SONY TA5650 ,partea de amplificare este arsa ,si as vrea sa cumpar un kit de amplificator ,si nu stiu ce kit de amplificator sa cumpar ,sa fie cat de cat bunicel , alimentarea care o da statia este +/- 45v , in restul totul este bun la statie.Va rog sa-mi dati un sfat ce sa fac.

post-56881-139829505394_thumb.jpg

post-56881-139829505411_thumb.jpg

post-56881-139829505432_thumb.jpg

post-56881-139829505438_thumb.jpg

post-56881-139829505444_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Sincer,,,, eu l-am ars , am fost cu el la un chef mai mare si ,a mers de a trasnit ,si la un moment dat dintro data 'muting", puteai face oua pe ea asa calda era ,ca se vede si cum este construita ,nu are racirea cum trebuie ,normal trebuia sa lucreze ,termic ,dar in zadar ,asta este ce sa fac

Link spre comentariu

Daca puneai un rahat de cooler pe carcasa poate avea scapare...acum degeaba mai pui.Oricum nu ai spus cum ai ajuns la concluzia ca-s arsi finalii.

Ar fi frumos sa pui tranzistori originali in loc...da' mai greu in viata asta:

http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=2sk60

http://www.ebay.com/itm/2SJ18-V-FET-one ... 0353082597

Probabil nici nu mai ajungi tu sa pui mana pe asemenea amplificator curand :rade:

Link spre comentariu

Pacat de vintage-ul ala, probabil ca ati bagat o mie de boxe de l-ati prajit :sparge: Si daca ii pui alt montaj tot asa va fierbe pentru ca acel amplificator nu a fost facut pentru hartanealaVinde-l asa cum e si cumpara un amplificator PA care are protectii si merge la bairamuri, sindrofii si alte hartaneli

Link spre comentariu

Exista trei motive sa vinzi ce a ramas din acel amplif si sa cumperi unul PA: - costurile a 2 module finale si a unuia de protectie pt reconstruire nu sunt mici - nivelul de cunostinte necesar integrarii modulelor in acel amplif poate depasi disponibilitatile - puterea pe care o poate sustine alimentarea si racirea acelui amplif sunt evident sub cerintele chefurilor sau micilor sonorizari envizajate.

Link spre comentariu

Prin anii 90 am reparat cîteva 4650 şi 5650, modificam etajul final cu trz bipolari, însă e destul de complicat ptr un amator, plus că trebuie compensat bine contra oscilaţiilor parazite. Radiatorul e mic, asta findcă şi trz originali se încălzesc cu totul altfel decît cei obişnuiţi. Dacă vrei să adaptezi un kit, ar trebui schimbat şi radiatorul findcă ampliful nu e proiectat ptr sarcini de 4 Ohmi permanent. Ar merge nişte finale gen Motorola, sau Leach înghesuite sau montate paralel cu radiatorul cel nou, pe verticală.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări