Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

probleme cu sursa de alimentare la un driver cnc

Guest gabi101
 Share

Recommended Posts

Guest gabi101

Buna seara , daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat despre ce sursa de aliemntare as putea folosi pt un driver cu TB6560 bipolar .La el vreau sa conectez urmatoarele motoare de 1.(Dc 5v , 1A) 2.(Dc 6v , 1.2A) 3.(Dc 6 v , 1.2A) .Despre el se spune ca tensiunea de alimentare sa fie intre 16 si 24 de v ,curent maxim continuu 3A varf 3,5A ce sursa de alimentare mi-ar trebui mie ca sa pot pune in functiune aceste motoare ?Daca as putea sa fac rost de una o idee ceva :nas: ?

Guest gabi101

un sfat ceva ce as putea sa folosesc o sursa de alimentare in comutatie un transformator ceva ? aveti idee de cat amperaj am nevoie exact?ce fel de tranformator o informatie va rog frumos...

bunagasesti pe hi end la tb6560cel mai bine e de 24V la motoarele tale de jucarie ajung si de 6 Adar totusi vorbeste cu domnu vasileel are surse bunechiar acuma, nu de mult, am luat 2 surse de 24V la 10a si merg perfecteste si la tehnoelectric dar calitatea lor e f slaba, cel putin la mine o puscat repede vreo 2 sursevorbeste cu domnu vasilesucces

• 2 weeks later...
  • 1 month later...

Aveti idee cum se poate modifica o sursa de calculator in asa fel incat sa-mi scoata vreo 6 A si 24 de v ?

Nu se poate. O sursa in comutatie (si industriala pe deasupra) nu poate fi modificata atat de "drastic". Ea este calculata si construita pentru ce este facuta cu valorile respective. Poti incerca sa faci tu una dar ar trebui sa te pricepi foarte bine. :speriat :pandaci

Nu se poate. O sursa in comutatie (si industriala pe deasupra) nu poate fi modificata atat de "drastic". Ea este calculata si construita pentru ce este facuta cu valorile respective. Poti incerca sa faci tu una dar ar trebui sa te pricepi foarte bine. :speriat :pandaci

Nu fi asa de categoric s-a scris si aici pe forum si pe net si sursele de PC se pot modifica ,da o cautare cu google si o sa vezi.

defapt este destul de usor de modificat sursele de pcia 2 surse preferabil de aceasi producatorla una se taie pamantarea apoi la tensiunile de 5v se leaga o rezistenta de 1ohmi la 10wsi legi in serie alimentarile de 12v, rezultand 24vpe situ ..pminmo este descris totsucces

defapt este destul de usor de modificat sursele de pcia 2 surse preferabil de aceasi producator succes

Si cand o crapa una din ele te trezesti cu ditamai incendiul sau ceva electrocutari. Numai niste amatori pot lega doua surse in comutatie in serie. Sa vedeti voi cum se comporta o sursa caruia i-a crapat unul din condensatorii din filtrul de la intrare. Eu am patit minunea asta (la o descarcare electrica in atmosfera) si mi-a crapat tot calculatorul inclusiv TV-ul care era cuplat ca monitor. Mai era putin si lua si foc, totul de la un condensator fix de 2,2nF. Iar voi vreti sa cuplati doua surse in serie care sigur nu sunt echilibrate si-s facute pe un vapor din China. Succes baieti. :freaza:

@Dan:defectarea nu a avut nicio legatura cu sursa.Sistemul a fost traznit.Cond de 2,2nano a fost victima si nu cauza.Ar mai trebui sa ne spui daca exista impamantare la sursa [email protected]:tot nu stim cu cine dialogam,adica aprox. nivelul de cunostinte si experienta.Cand doresti modificarea unei surse atx citeste pe forum ca s-ar strange de un volum cat s-a scris.IN MARE:cel mai usor este cu o sursa atx cu tl494.-se fol. numai infasurarea de 12v-se redreseaza si alternantele negative si se obtine de fapt un +/-12v fata de masa-dar la limita se pot obtine 24v numai cu dioda dubla ce da acum 12v,cu rezerva ca la o tensiune de retea sub 200v nu va mai fi stabilizata.

@Dan:defectarea nu a avut nicio legatura cu sursa.Sistemul a fost traznit.Cond de 2,2nano a fost victima si nu cauza.Ar mai trebui sa ne spui daca exista impamantare la sursa calculatorului.

Din nefericire nu a fost efectiv un trasnet ci ceva de genul unei descarcari electrostatice in atmosfera. Nu am mai intalnit asa ceva. Calculatorul a fost impamantat dar intradevar nu condensatorul a fost vinovat totusi el era sa devina sursa de incendiu dupa fenomen prin "transformerea" acestiua intr-un rezistor intre faza si nul. Dublarea tensiunii prin adaugarea unei diode duce evident la scaderea curentului debitat de sursa si imposibilitatea folosirii celorlalte tensiuni. Apare necesitatea unei surse separate pentru 5 volti sau folosirea celor 24v. pentru producerea acesteia si de ce nu, chiar variatia celor 24v prin aparitia celor 12v nestabilizati. :nebunrau:

• 2 weeks later...

Cel mai bine iei un transformator de cca 12-18 V , il redresezi cu o punte redresoare, filtrat binisor cu vro 6-10000uF si ai sursa. Pt un calcul aprox, imparte 24V la 1.41..(radical din 2) si aflii cu aproximatie valoarea transformatorului care iti trebuie. Tensiunea nu trebuie sa fie fix 24V, doar sa nu sari peste valoarea maxima a driverelor. Iar ca putrere.. pe undeva pe la 150W ar fi suficient. Din cate stiu eu TB-urile tin pana pe la 32 de V. (eu am dat cu 30V in ele si nu au cedat)