Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

lipsa semnal video pe monitor

cristeama
 Share

Recommended Posts

va salut domnilor, o rugaminte am la dvs., am o placa de baza : MS-7304 ver.1.3, procesor AMD athlon 64x2, nu da nici un semnal pe monitor, semnalul video este livrat de placa de baza, am pus placa video suplimentara si nimic,ventilatorul de pe procesor ,merge,dar nu se aude soneria de pe placa cind incepe sa booteze, am schimbat sursa , am sters mem.cmos prin scoaterea bareriei si/sau strapare, am shimbat si procesorul si nimic, va rog dati-mi un sfat !, mi-e teama ca cipsetul video de pe placa de baza este dus, se mai poate face ceva ?.

... mai degrabă procesorul...by default, plăcile de bază dacă nu găsesc chipsetul video integrat, caută un chipset video pe pci.și cu bipurile e cu cântec: fără minidifuzorul ăla nu zic nimic.din experiența mea, plăcile de bază ”mute” aveau procul ”mort”, asta când nu era de vină minidifuzorul, ori nu era deloc, ori era conectat greșit.

domnilor ,scuze, am uitat sa mentionez ca am scos si memoriile, am 2 de 1 GB, si pe rind si ambele , nu am nici un sunet de la acel minidifuzor de pe placa, si va mai mentionez ca se opreste cind ca in mod normal, cind ti mai mult apasat butonul de start(citeva sec.) acelas lucru se petrece si cu placa decuplata de la toti consumatorii, deci doar cu placa singura pe masa, facind strap la pinii unde se afla pw-switch

• 3 months later...

Buna ziua,Ca raspuns la rugaminte pot sa dau o mana de ajutor. Am de la un prieten o placa de baza identica cu cea de mai sus, adica, MS-7304 VER 1.3. Este scoasa dintr-un calculator fujitsu, problema ei este una singura, intre slotul de alimentare si memorii a facut pe placa un scurt circuit si gata. Mentionez ca placa are 3 ani, unitatea a fost cumparata de noua si in momentul defectului a fost desigilata pentru a se vedea de ce miroase a plastic incins si de fata cu proprietarul a facut un scurt vizibil si a fost rapid scoasa din priza. De atunci nu a mai fost almentata. Din punctul de vedere al proprietarului si a mea, nu mai este de folos pentru noi. Daca mai este nevoie de ea pentru diverse utilizari va stau la dispozitie. Telefon 0744559405, Mitica, Braila. Sa aveti o zi buna.