Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

defect B.V sasiu 11AK30

Share

Recommended Posts

fratilor, va rog ajutor, pe arhicunoscutul sasiu 11AK30 nu pot sa rezolv un defect aparent normal (lipsa baleaj vertical), din schema sasiului am schimbat tot ce se putea schimba (diode, rezistente, condensatori, tranzistori, inclusiv C.I. baleaj) dar tot linie orizontala am, iata tensiunile masurate pe pinii C.I. de baleaj vertical :1-12,3v, 2-30v,3-1,6v, 4-0,8v, 5-0,6v, 6-gnd,7-3v, 8-0,3v, 9-2,3v, 10-29,7v, 11-28v, fata de tens. normale sunt mari diferente la pinii : 3,4,5,7,8,9 , pe osciloscop am semnal de intrare normal inainte de rez. de 4,7k din pin 3 si atenuat, direct la intrare pin 3, lipsa semnal rampa pe pin 7 si nu se mai intimpla nimic, nu inteleg ce se intimpla cu nivelul de referinta de 4,4v din pin 5 de ce nu este ?.Va rog luminati-ma, de o saptamina tot sap si nimic, va ramin recunoscator ! Cu stima.

dle. joz., bineinteles ca am puricat tot, am schimbat b.defl. de la altul si la fel, iar toata linia de comunicatie cu sarcina este ok !, bucla de reactie a amplif. este ok., totusi nu inteleg ce se intimpla cu tens. de referinte din pin 5 si lipsa completa a rampei din pin 7, stima

Sa o luam treptat ,metodic.Inainte de a schimba ci TDA 8174 schimba obligatoriu din prima;C610-100mf/50v flyback pin 2/11 si dioda D602-1n4007 ,tranz. Q606 in colector 8v,tranz.Q604 .si condensatorii aferenti.Verificat semnalele V-ampli,Vert-out,V-lin.Tensiunile corecte in timpul functionarii in pinii TDA 8174 sint;pin1=12v3...2=26v8...3=4v8...4=6v9...5=4v3...6=masa...7=5v4...8=6v2...9=4v3...10=26v6../11=1v4>si-ntrun capat si-n celalalt al bobinei BV Vout1/Vou2=12v3(cca 1/2 din Vcc=26v),daca si numai daca este existenta tens. de 15v pin6 trafo linii(D614,C633-10mf/50v,R654-47r,C634-470/25v,R654-33r)precum si C615-1000mf/25v(factor de umplere deschidere dimensiune,care inchide bobina la masa prin R627-1r8)e La final,eventualele anomalii se regleaza din memu service MENU>4.7.2.5(8.5.0.0)cu parametrii>functie de TITANIUM-UL afisat la intrare in SERVICE...

dle.dan, da am schimbat ci. cu altul identic (aw) si toate piesele conexe, de asta sint descurajat !,dle. radu,stiu si eu nivelul tens. normale in functionare iar toate piesele si tens. auxiliare la care faceti referire, sunt ok!, recititi ,va rog, mesajul meu de la inceput pt. ca am fost foarte aplicat, dati-mi niste raspunsuri : 1. ce se intimpla la pin 5 cu tens. de referinta de 4,4v ? 2.ce se intimpla cu semnalul rampa de la pin 7, de ce nu este ?

Acum vreo 2 luni au intrat pe piata mai multe loturi de Tda8174aw stift.Poate ai nimerit din alea.Eu zic sa pui alt integrat care sa fie suta la suta bun(verificat).Daca are alimentare la pin 10 atunci si referinta din pin 5 si rampa din pin 7 trebuie sa fie ok ,independente de intrari sau iesire.Componentele din pinii respectivi sa fie bune.

dar tot linie orizontala am, iata tensiunile masurate pe pinii C.I. de baleaj vertical :1-12,3v, 2-30v,3-1,6v, 4-0,8v, 5-0,6v, 6-gnd,7-3v, 8-0,3v, 9-2,3v, 10-29,7v, 11-28v, fata de tens. normale sunt mari diferente la pinii : 3,4,5,7,8,9 , pe osciloscop am semnal de intrare normal inainte de rez. de 4,7k din pin 3 si atenuat, direct la intrare pin 3, lipsa semnal rampa pe pin 7 si nu se mai intimpla nimic, nu inteleg ce se intimpla cu nivelul de referinta de 4,4v din pin 5 de ce nu este ?.

_________________________________________________________________________Atita timp cit in pin 2 si 10 sint 30v ,ci TDA8174 BV-cadre >NU consuma absolut deloc(nu are nici o cadere de tensune),de pe bara alimentare de Vcc=26v>este ca si cum ar fi in gol,C.I. NU se incalzeste 60*C/ NU functioneaza deloc(in parametri)si de aici si tensiunile complet eronate. C.I. DEFECT de fabricatie(piratat)..;.

ce pot sa va spun, piesele le am din primavara, totusi am incredere ca nu am luat teapa pina in prezent si sunt ani de cind tot cumpar, dar daca nu este alta solutie treb. sa accept !

inseamna ca sunteti un om norocos...sau stiu eu ,poate pe la sibiu nu au patruns stifturi? :jytuiyu

ce pot sa va spun, piesele le am din primavara, totusi am incredere ca nu am luat teapa pina in prezent si sunt ani de cind tot cumpar, dar daca nu este alta solutie treb. sa accept !

inseamna ca sunteti un om norocos...sau stiu eu ,poate pe la sibiu nu au patruns stifturi? :jytuiyu
____________________________________________________E, ba nu-s!!!Ce ,Sibiul este scutit...Tot comertul este infestat de chinezarii.,piraterii contrafacute la stanta.In Bv. nu ai nicio siguranta ,daca nu le masori pe loc.Nu dau exemple.Singurele zone in care ai cu siguranta 100% certitudinea aceasta,sint zonele unde nu-s magazine de desfacere

:da :rade:

dle.radu si ceilalti colegi, ati avut dreptate ci. tda8174aw a fost de vina, am tot inlocuit cele 5 buc. care le aveam si toate s-au comportat la fel, adica nimic, azi am pus un tda8174a si totul s-a rezolvat, adica am b.v normal si tv-ul este functional, multumesc tuturor

Chiar daca ce voi scrie e off-topic...Chiar daca eu mai repar cate un tv foarte rar, si se intampla sa nimeresc o piesa aiurita, ce- i spun acelui proprietar al aparatului? Un nenea sau o tanti care din varii motive nu poate apela la un atelier specializat/autorizat, nu te va crede ca sunt si piese contrafacute... (Doar e piesa noua, de ce nu merge? )Va ofer un exemplu extrem de banal:-pentru un tv Sony FE2 aveam nevoie de o rezistenta de 2,2 ohm, cea dinaintea puntei de redresare; fug la magazin, o iau, o pun la loc(verificaririle de rigoare au fost facute inainte), si "surpraiz" :speriat tv tot nu merge!Ma credeti ca acea amarata de rezistenta NOUA, avea peste 500Kohm?In concluzie, va intreb:Aceste piese (active si pasive) sunt facute pentru a scoate din uz tv CRT?PS: Respect pentru toti depanatorii de tv(indiferent de tip) si alte aparate!In felul meu , va invidiez!