Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amlificator homemade


relucavnic

Postări Recomandate

M-am gandit la o punte de 25A/400V patrata. O sa fie buna?

Ultima experienţă cu aşa ceva, cumpărată din comerţ, la un consum de 2A frigea ca dracu, am înlocuit-o cu o punte de circa 3A (B40C2200/3700) de acum 30 ani care mergea doar călduţă.Aşa că mare atenţie la pocnitori.
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Ok atunci, din cate am vazut aveai ceva dubii in legatura cu cateva componente si tocmai de aceea am postat citatul ala integral, devreme ce deja ai pdf-ul ma mir ca mai exista acele dubii devreme ce mai jos exista si un tabel in care se explica ce face fiecare componenta si ce valori sunt recomandate, precum si efectele modificarii lor, dar in fine...-R6 alcatuieste un filtru impreuna cu C6, filtru pentru stabilizarea in frecventa, daca nu ai 2,2 Ohm poti folosi 1 Ohm.-C6 am explicat deja ce face, se poate folosi pentru el orice valoare intre 100 si 470n.-C1 este condensatorul pentru decuplarea DC la intrare, se poate folosi pentru el orice valoare pana la 10u.-C5 filtreaza alimentarea, mai precis componenta de frecventa inalta si poate fi folosit la orice tensiune mai mare decat cea de la alimentari, deci daca ai de 1500V il poti pune fara probleme.Cat despre acea punte redresoare, teoretic ar fi mai mult decat suficient, foloseste-o si vezi cum reactioneaza.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări