Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

dileme

Recommended Posts

Dupa vreo doi ani de prototipuri si hibrizi esuati a inceput sa mi se contureze conceptul de CNC

In final am un cadru solid din profile de aluminiu, sistem de glisare pe sine cu bile, surub de antrenare simplu (bara filetata + piulita de imbinare), rulmenti si de toate, doar axa Z este pe alt sistem de ghicare (cu bucse)

O gramada de tipuri de drivere testate, o gramada de transiztori arsi, o gramada de steppere distruse....

Aici deja incep dilemele :nas:

Daca poate sa imi explice cineva amanuntit o relatie exacta intre R-a bobinei, A si V a unui motor pas cu pas

De exemplu am un motor cu 2,3V si 1,5 A... cam cat ar consuma motorul la o tensiune de 5 sau 12 V in functie de rezistenta bobinei

O alta intrebare ar fi legata de "X Amperi pe faza" adica?

La un moment dat am incercat driverul cu l293... invatatura de minte: nu testa NICIODATA temperatura unui driver cu degetu' :speriat iese urat...

Driverul devenea fierbinte relativ repede asadar, racire cu radiator si cooler de procesor ... problemo solved :)

Apoi am incercat un driver facut de mine in totalitate( gandit si proiectat) cu 8 MOSFET (4 in hbridge pt o bobina - bipolar)... si aici am omis ceva

MOSFETUL lasa sa treaca o gramada de curent daca nu e limitat>limitator de curent...

Ati putea sa imi sugerati o astfel de schema dar nu foarte complexa ? Am incercat modelul urmator pe breadboard dar mi se incalzezte potentiometrul http://www.pminmo.com/3axisPIC/3axisPIC.htm

In general m-am orientat dupa drivere "step-dir-enable" deoarece controllerul pt CNC o sa fie un Arduino pe post de G-code interpreter

As fi foarte recunoscator daca mi-ar putea raspunde cineva relativ repede :)

• 2 weeks later...

Tocmai am gasit si eu ceva tb6560 la 21 de lei :)Am gasit de asemenea si o schema pentru acest driver dar ma gandeam sa o simplific...Daca elimin exct mode, decay si torque... mai merge sau pentru cnc care ar fi cea optima si astfel sa o leg diresct si sa le elimin pe restu...?Si care era chestia cu diodele alea multe in exterior?Multumesc fanefane pentru raspunsuri... Mai astept si alteleAm mai incercat cv cu driverele mele dar motoarele aveau regulat cate un tacanit mai tare iar la viteza mica mergeau cam aiurea? O cauza .... ceva?

tb6560ahq.zip