Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Legare centrala DSC PC1616, pir LC100PCI, sirena Lady-Pi

Guest rasputzin
 Share

Recommended Posts

Guest rasputzin

Am crezut că mă pot descurca singur să leg o Centrală 1616, cu doi detectori şi o sirenă, însă mi-am cam prins urechile în nişte aspecte elementare.

I.

În ceea ce priveşte detectorii LC100PCI am preluat de pe un alt forum metodele de conectare de mai jos.

Posted Image

Am ales să leg DEOL (nu ştiu de ce) şi mi-a ieşit cam aşa:

Posted Image

Uploaded with ImageShack.us

Detector.JPG

Unde Roşu e Aux +, Negru e Aux -, Albastru e Z1

Întrebări:

1: E bine ce am făcut?

2: Nu lipseşte cumva Com de la centrală?

Dacă am greşit undeva ce ar trebui să fac pentru a remedia?

II.

În ceea ce priveşte sirena Lady-Pi, mi s-a spus că trebuie legată astfel:

Centrală Sirenă

+AUX (sau+BELL) +N

-AUX Ground

-BELL A

Astfel, am legat: Aux + - de la centrală la +N şi Grd şi -BELL la A. Am rămas cu firele care duc la difuzor nelegate, după cum se vede în imagine.

Posted Image

Întrebări:

1: E bine ce am făcut?

2: Circuitul sirenei nu ar trebui să aibă o rezistenţă pe linie? (Cred că şi cel de la tastatură ar trebui)

3: Unde şi cum se leagă firele difuzorului? Se vede în imagine că au rămas nelegate, aşa cum a venit kitul.

sirena.JPG

III.

Este ceva important ce ar trebui de ştiut / avut în vedere la instalarea aceasta?

Zona se inchide intradevar pe COM+Z(X). Alimentarea detectorului din AUX+ si AUX-Nu uita de rezistenta in Serie pe Zona.La Lady PI, ai 3 fire : Aux+ la + Sirenei, Aux- la - Sirenei. Asa realizezi alimentarea acumulatorului Comanda de alarma este pe Bell - , la A pe sirena.

Guest rasputzin

Mulţumesc, Ordis!Văzusem şi că am legat greşit strapul, l-am pus aşa cum trebuie între timp.În ceea ce priveşte opţiunea DEOL, aceasta ştiu că se bifează la sectiunea 013 opt 2. Dar, cum se face concret treaba asta?Contează cumva polaritatea la goarnă sau le pot lega pur-şi-simplu la SP de pe placă?Ce fac cu zonele rămase libere în centrală?

• 3 weeks later...
Guest interitus

"În ceea ce priveşte opţiunea DEOL, aceasta ştiu că se bifează la sectiunea 013 opt 2. Dar, cum se face concret treaba asta?"- apasa: *, 8, installer code (5555 default), 013, 2 ;"Contează cumva polaritatea la goarnă sau le pot lega pur-şi-simplu la SP de pe placă?"- leaga-le pur si simplu"Ce fac cu zonele rămase libere în centrală?"- pune pe fiecare zona intre Zx si com cate o rezistenta de 5K6.

Guest rasputzin

"În ceea ce priveşte opţiunea DEOL, aceasta ştiu că se bifează la sectiunea 013 opt 2. Dar, cum se face concret treaba asta?"- apasa: *, 8, installer code (5555 default), 013, 2 ;"Contează cumva polaritatea la goarnă sau le pot lega pur-şi-simplu la SP de pe placă?"- leaga-le pur si simplu"Ce fac cu zonele rămase libere în centrală?"- pune pe fiecare zona intre Zx si com cate o rezistenta de 5K6.

Chestia ciudată este că nu a fost nevoie să mai bifez nimic, a funcţionat bine din prima.Voi adăuga şi fotografii în zilele următoare.

Iti recomand sa faci modificarea in programare(e posibil daca centrala nu e noua sa fi fost programata innainte double end of line). Ai facut legaturile cu 2 rezistori cu un scop, nu degeaba se pun 2 in loc de un rezistor, in acest fel se poate detecta daca pe o zona avem un fir intrerupt (tamper), un scurt circuit pe zona (fault) sau o alarma. De curiozitate scoate firul de pe o zona oarecare, sa vezi daca iti da trouble de 6 (tamper), daca nu iti da si doar se aprinde zona respectiva atunci trebuie sa faci setarea respectiva.

Guest rasputzin

Iti recomand sa faci modificarea in programare(e posibil daca centrala nu e noua sa fi fost programata innainte double end of line). Ai facut legaturile cu 2 rezistori cu un scop, nu degeaba se pun 2 in loc de un rezistor, in acest fel se poate detecta daca pe o zona avem un fir intrerupt (tamper), un scurt circuit pe zona (fault) sau o alarma. De curiozitate scoate firul de pe o zona oarecare, sa vezi daca iti da trouble de 6 (tamper), daca nu iti da si doar se aprinde zona respectiva atunci trebuie sa faci setarea respectiva.

Multumesc Valica,La: *, 8, installer code (5555 default), 013, 2, în loc de virgulă nu trebuie să apăs nimic? Adică trebuie să fie de genul *85550135?

Da corect *855550132, fiecare cifra reprezinta ceva, cu *8 se intra in meniul de programare, 5555 este codul de instalator din fabrica, 013 este un meniu de optiuni, iar 2 reprezinta optiunea double end of line (este activata cand ledul corespunzator zonei2 este aprins). Am atasat manualul centralei ca sa-ti faci o idee.

POWERSERIES-PC1616_Program.pdf