Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

NEI 20MN4-4R

Guest probius
 Share

Recommended Posts

Guest probius

Buna ziua. Am un televizor Nei destul de vechi, care pana de curand a functionat corect si as dori pe cat posibil sa incerc sa il repar singur intrucat nu mai merita investiti in el prea multi bani.Marca televizorului: NEI 20MN4-4R 20' Remote Control Pal-Secam B/G - D/KSimptome: i s-a diminuat foarte mult sonorul. Mai exact cu sonorul dat la maxim aproximez ca se mai aude 25% din puterea lui initiala. Daca las sonorul la 50% nu se aude nimic. Sunt momente cand din cauze aleatoare sonorul isi revine la puterea normala, dar nu pot identifica o cauza exacta repetand respectiva situatie intrucat nu mai obtin acelasi rezultat. Exemple de situatii aleatoare: il tin scos din priza si daca il deschid uneori sonorul isi revine; introduc mufa tv si atunci isi revine sonorul; schimb posturile si in momente aleatoare sonorul isi revine. Daca in momentul in care sonorul isi revine incerc sa il dau din telecomanda mai incet sau mai tare atunci revine la vechea problema si trebuie sa il tin la maxim pentru a intelege ceva. De asemenea cand isi revine la puterea normala sunt momente cand in timp de 1-2 secunde ii variaza sonorul fara sa incerc eu nimic cu telecomanda.Dupa simptomele prezentate mai sus care ar fi cauza? Preamplificatorul, finalul de sunet? Imi puteti va rog indica si codul piesei noi si eventual de unde as putea sa o cumpar? De schimbat ma descurc sa o schimb si singur. Nu ma astept la un diagnostic 100% corect, dar sunt dispus sa risc sa schimb o anumita piesa. Daca nu merge nici asa, asta e, il arunc.PS: Ma astept sa mi se spuna sa merg cu tv la un atelier de reparatii etc. Problema este ca nu are rost sa dau 30lei doar pentru a fi expertizat si alti 70 lei daca ar fi finalul de sunet. Daca problema ar fi alta mi s-a zis ca se poate ajunge si la 150 lei. Nu imi permit sa platesc o manopera atat de exorbitanta pentru un tv foarte vechi pe care cu putin ajutor din partea dumneavoastra l-as putea repara singur.Va multumesc anticipat

Guest Mircel

s-a diminuat foarte mult sonorul.

Verifică, dacă are ieşire ptr. căşti cum se aude în ele.Dacă se aude bine, schimbă-i difuzorul.Apoi, dacă nu s-a rezolvat, încearcă, prin lovituri uşoare în piesele din jurul integratului de sunet şi în el să depistezi lipituri proaste, oxidate.Apoi...extrage semnalul de pe intrarea CI-sunet şi atacă cu el un amplificator extern.

in urma cu 7-8 ani am avut la reparat un nei cu sasiu gorenje e5 la care disparea aleatoriu sunetul si reaparea,se auzea mai tare,disparea brusc sonorul etc.am gasit un difuzor defect.mentionez ca difurile erau inseriate si in cele din urma am renuntat la diful defect.tv-ul functioneaza si azi cu un difuzor.nu stiu ce sasiu are tv-ul dvs dar trebuie sa verificati dinspre iesire(difuzor) spre intrare final sunet si daca finalul este alimentat corespunzator cu tensiune continua si bine filtrata.ps: sonorul isi revenea cand apasam putin pe membrana difului defect.