Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema STK 4141 II - integrat similar?


Vizitator DeuxEx

Postări Recomandate

Vizitator DeuxEx

Salutare! Detin un amplificator Tehnics SU-5A al carui integrat STK 4141 II s-a ars. In principiu, as dori sa stiu daca exista posibilitatea inlocuirii acestui integrat cu unul similar (parca am vazut pe un forum despre faptul ca ar exista integrate similare cu acesta - 18 pini) dar de mai buna calitate (un model mai ... performat, ca sa zic asa). Am gasit acest model pe eBay la 6 $, dar m-am gandit ca daca tot fac o investitie, macar sa obtin un rezultat mai bun de la amplificator, chiar daca dau o suma de bani in plus. Cu stima!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator DeuxEx

Am inteles ceva de genul: citeste cele 3882 de subiecte de pe forumul de incepatori si in mod sigur o sa te prinzi ce sa faci...

Ma multumeam cu un simplu raspuns de DA sau NU. Cu stima!

Link spre comentariu

Am inteles ceva de genul: citeste cele 3882 de subiecte de pe forumul de incepatori si in mod sigur o sa te prinzi ce sa faci...

Ma multumeam cu un simplu raspuns de DA sau NU. Cu stima!

Imi pare rau ca ti-am oferit o alternativa superserioasa si nu ai priceput nimic .

Dilemele pe care le ai le poti rezolva doar la sectiunea incepatorilor daca nu intelegi rezolvarea prin cunostiintele acumulate pana acum , deoarece raspunsul nu este un simplu DA sau NU !!!

Ca de obicei , raspunsul meu este ca intelegi ce si cum doresti .

Link spre comentariu
Vizitator DeuxEx

Am comandat un STK 4141 II de pe eBAy. Daca pica, o sa folosesc metoda lui Victor ca "back-up plan". Nu ma pricep la electronica, dar am un bun prieten care se ocupa si o sa-i dau documentele de la Victor.PS: V-as ruga pe viitor sa nu mai tratati pe toata lumea ca experti in electronica. Nu toti stim cu "ce se mananca", iar uneori un raspuns scurt si concis e de preferat. Unii dintre noi suntem impatimiti ai calculatoarelor, iar intotdeauna upgrade-ul unei componente ni se pare ca fiind solutia cea mai buna (cand iti "crapa" placa video ATI 4350 nu iti iei una la fel, ci treci macar la un ATI 5450 - chiar daca ambele sunt la fel de slabe, modelul mai nou are intotdeauna tehnologii mai noi la acelasi pret, nu?). De asta intrebam de un upgrade la un model similar sau superior. In plus, prin amabilitatea unui coleg de pe acest forum am inteles ca un model de integrat superior necesita o alimentare mai buna!

Link spre comentariu

adica cum alimentare mai buna ? :rade:

La tensiune ma refeream si eu, dar limbajul tehnic nu e unul din punctele mele forte :ciuda:
O sa functioneze la fel oricare dintre ele probabil datorita tensiunii de alimentare.Rezumat:Problema: STK 4141II ars. Se inlocuieste componenta defecta cu una similara produsa de Sanyo daca se doreste o functionare a amplificatorului in parametri specificati de catre firma producatoare Tehnics. Daca se doreste doar repararea amplificatorului, dar nu se stie cat va functiona si in ce parametri, se va achizitiona un STK fake. Firma Sanyo nu mai produce acele CI de multa vreme.Rezolvare 1: Se poate construi un montaj de inlocuire a CI STK pe tranzistori (var. lui hpavictor). Acest lucru nu se poate efectua de catre cineva care nu se pricepe la electronica.Rezolvare 2: Se inlocuieste tot etajul final cu un kit de amplificare achizitionat din comert. Alegerea kit-ului se face dupa mai multi parametri (tens.alim., etc). Aceasta rezolvare face obiectul altei discutii si nu la sectiunea "Amplificatoare". De asemenea, acest lucru nu se poate efectua de catre cineva care nu se pricepe la electronica.Acest subiect nu putea fi deshis la sectiunea depanari sau ceva de genul ???O seara placuta,Marius N.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări