Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Montaj plita inductie

Guest domnulgurban
 Share

Recommended Posts

Guest domnulgurban

Buna seara.Vreau sa stiu cum se monteaza plita cu inductie daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi.Mentionez ca m-am mutat intr-un ansamblu nou avand racordare la organizare de santier.I-am dat la administrator 750 de lei ca asa mi-a cerut pentru enel,ca trebuie sa schimbe contoarul.Nu ma pricep,trebuie sa fie trifazic ca sa mearga plita? are si functie boost si putere 7000 si ceva.O sa apelez si la electrician dupa ce imi pune contoarul ca am inteles dureaza 2 luni.Vreau sa fiu cat de cat, cu temele facute cand vine mesterul.Si ca sa ai spun la administratora sa le transmita celor de la enel pentru trifazic.Multumesc si astept un raspuns :da

In prospect si pe eticheta plitei ar trebui sa scrie tensiunea (Volt) si puterea (Watt). In functie de ele se instaleaza circuitul, contorul si priza sau contactorul. Chiar si contractul cu Enel-ul poate fi diferit.

Guest domnulgurban

Chestia ca nu are instructiuni in limba romana,este adusa din Germania.Trebuie sa stiu ce sa le spun celor de la enel sa puna.ca daca pun monofazat si trebuie trifazat.le-am dat niste bani si cam si dureaza....in timpul acesta chinezii mai fac cateva sute de km de autostrada si aici doar sa vina sa puna un contoar

Guest domnulgurban

Este un siemens eh 67 .mn11e are functie boost si jumatatea stanga poate sa mearga simultan sau independent pentru oale mai mari,daia cred ca papa ceva

Este monofazat adica alimentata la 230V are o putere de 7,2KW si curentul absorbit ar fi de 31,3A, ai nevoie de bransament trifazic aceasta plita va fi alimentata pe o singura faza fara nici un consumator si pe celelalte 2 sa imparti ceilalti consumatori, acum nu stiu daca cei de la electrica instaleaza bransamente monofazate mai mari de 7,4KW trebuie sa te interesezi daca poate sa-ti instaleze un bransament de 14KW cam a atat ar fi suficient (daca instaleaza la puterea asta atunci nu ai nevoie de trifazic,dar daca pe monofazat bransamentul este de pana la 7,4KW ai nevoie de trifazic, pe monofazat iti va trebui o protectie MPR de 60A)

Guest domnulgurban

Am inteles.o sa vb cu ei sa vad ce si cum.Poate sa invoce tot felu de motive sa nu puna? eu Am dat niste bani si ca sa adauge ceva s-ar putea sa nu le convina.Cred ca se ocupa un electrician pus de ansamblu de avize.Oricum multumesc de raspuns

Guest domnulgurban

inca ceva.pretul este 750 de ron pentru trecerea de la organizare de santier la regim normal?asta include si montaj contoar monofazic.si daca dureaza 2 luni toata operatiunea asta.am vb cu cei de la ansamblu si mi.au spus ca pentru plita dupa ce se monteaza contoarul monofazic sa vb cu electricianul care se ocupa de toate astea tot contra cost sa puna o siguranta pentru marire de putere,ca asa daca vroiam cu trifazic costa mult si trebuia sa traga special de la stalp.mai trebuie sa imi traga prin casa alte fire pentru priza unde o sa pun plita?tot apartamentul este cu rigips. precizez ca nu ma pricep deloc cu se face.multumesc anticipat

Constructorul ansamblului rezidențial , mai ales dacă e vorba de apartamente într-un bloc, o să facă toate branșamentele la fel; pentru că așa a fost făcut proiectul, așa au fost dimensionate instalațiile și așa are voie să facă. Pentru ceea ce vrei tu, trebuia să vorbești cu constructorul înainte de realizarea instalație de ditribuție către apartamente și a instalației individuale din apartamentul tău.Puterea nu se mărește prin punerea unei siguranțe „mai mare”! Alea sunt povești, cu chemarea ulterioară a electricianului; vine ca să ce? precis ramificarea către branșamentul din apartamentul tău e realizată cu conductor de 4mm², deci nu poți depăși o anumită putere prevăzută din faza de proiectare!

high_voltage_tm : La majoritatea blocurilor noi, bransamentele pana la tabloul din apartement ( daca e monofazat) se face folosind cablu CYYF de 3*6mm2, uzual 3*10mm2.robert230: ceea ce spui tu nu e posibil, daca ar avea trifazat mai mult de 16A/ faza nu o sa primeasca, garantat.Deci asteapta pana se finalizeaza totul si apoi o sa gasesti solutia optima impreuna cu un electrician autorizat (nu electro-zugrav).

Guest domnulgurban

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.M-a asigurat administratora cand vorbisem cu ea ca i-a spus electricianul ca se poate monta.Cred ca ai strang de gat la cati bani am dat pe plita si sa ma minta ca se poate monta.Cica si electricianul are acasa tot pe inductie si la el este apartament vechi.Cam ce garantie ofera un electrician la astfel de manopere.In caz de ceva sa fie vina lui,ca doar este autorizat.In ce consta garantia daca stie cineva.

hai s-o luam si altfel, plita va functiona bine mersi si nu vei avea probleme cu instalatia(daca va fi dimensionata corespunzator) numai si numai daca vei folosi doar atatea "ochiuri" cat permite puterea instalata de cei de la electrica.Adica: daca bagi trifazat si dupa cum ne-a spus dj love mai mult de 16A nu merge ca sare siguranta atunci vei putea folosi plita la doar 15*230=3450WPe celelalte faze vei avea restul consumatorilor.Deci daca ce am gasit pe net e corect ai ochiuri de: 1.4kw;2.2kw;3.3kwAsadar, vei putea folosi oricare ochi dar numai cate 1 odata; si paote daca ai noroc cele 1.4 cu 2.2 simultan .Refaci calculul pt alte variante de bransament,nu prea e bine sa te iei dupa nea electricianu care pt o bere iti pune el un cui si bagi zece plite.

La monofazat se pune intreruptor general de 32A, si la trifazat se pune daca doreste clientul, si daca permite liniile de bransament pana la apartament, acum ce spui tu cu 16A pe intreruptor maxim insemna ca liniile de bransament nu-i permit mai mult,dar daca are posibilitatea acum de modificare a liniilor de bransament pana in casa este posibil si mai mult de 16A cele mai mari sigurante pe care le-am vazut montate la un om de rand cum suntem toti au fost intreruptoare MPR 3X63A deci daca proprietarul doreste si constructia se afla in stadiul de executare a instalatiilor electrice ii va instala puterea necesara.Aici electricianul nu poate face chiar ce vrea deoarecedaca instaleaza intreruptoare mai mari creste si puterea si atunci altfel este contractul cu distribuitorii, deci nu este asa ca pt o bere iti pune cui in loc de protectii adecvate.