Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

alegere regulator incarcare baterii eoliana 1 kw

Guest geo9999
 Share

Recommended Posts

Guest geo9999

salut , am facut o eoliana verticala homemade de 1kw , 24 V , dupa un proiect luat de pe internet . a iesit foarte bine , functioneaza la fel de bine . Pentru stocarea curentului am 2 baterii de 12v, 320 Ah , tip auto Intrebare : ce caracteristici trebuie sa aiba regulatorul de incarcare pentru aceste baterii . Regulatorul as vrea sa fie unul hybrid pentru a introduce in circuit si un panou soalr de 300 W. asta mai tarziu , ma intereseaza sa termin circuitul pentru eoliana.stiu ca nu sunt indicati acumulatorii tip auto pentru eoliana , dar pentru inceput ma ajuta foarte mult , dupa o perioada o sa cumpar si acel tip de acumulatori.

• Replies 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest d_bija

Ce generator folosesti? Daca e un alternator auto, folosesti un "releu de tensiune auto pe 24 V" care regleaza curentul de excitatie al acestuia - e cazul simplu. Daca e un generator cu rotor cu magneti permanenti, e mai complicat, iti trebuie un convertor de putere.

d_bija daca e pe alternator auto , regulatorul clasic de pe dacie , o sai taie curentul pe rotor si elicea va zbura la propriu princurtile vecinilor , un regulator bun pentru eolian e cel cu shunt , atentie ce alegem , eoliana trebie pusa partial in scurt cand bateriile sunt incarcate nu lasata pe liber .

Presupun ca e un generator cu magneti permanenti la care reglarea tensiunii se face prin shuntarea fazelor -regulator paralel. La panourile solare se folosete tot regulator shunt.Pt constructia regulatorului sant necesare date: -tip generator :magnet permanent trifazic/bifazic/mono/multi (cate?) cu infasurari in stea/triungi ,stea cu median/fara?-tip eoliana : verticala cu pas variabil/scoatere din vant/... ?-panoul solar de 300W si ...V .Poate nu le-am mentionat pe toate.

tyc ai dreptate , un sistem solar bine gandit (care vrea sa se amortizeze cat mai repede), are regulator tot cu shunt , asta pentru a bascula energia produsa catre alta utilizare , ex: incalzirea apei menajere sau un inverter on-grid , dar multe din panouri made home sunt lasate pe liber atunci cand tensiunea bateriei depaseste tensiunea maxima de incarcare .spor la treaba la toti

Guest pisica matache

Nu cred ca se justifica folosirea triacelor.Ar trebui cate unul pe fiecare faza,deci trei fire de la eoliana la regulator.Apoi trei sunturi,cate unul pe fiecare faza,aici nu merge sa pui in scurt statoarele,ca la motociclete..Puterea disipata pe triac,e mult mai mare comparativ cu un mosfet,asta insemnand radiatoare.Schema propusa de @rinaldoparaipan,elimina toate aceste neajunsuri;eu as simplifica-o chiar si pe aceea,folosind un integrat dedicat pt comanda mosfet,UC3843,in locul celor doua integrate.

Guest pisica matache

Nu se folosesc sunturi la motociclete,aolo tiristorii,mai rar triacele,mentin tensiunea constanta,suntant infasurarile statorului.Acolo e vorba de cateva sute W.Crezi ca e o idee fericita sa suntezi fazele unei eoliene,la turatie maxima?

Guest pisica matache

Ori nu intelegi,ori te faci ca nu intelegi;nu tiristorii sunt problema,ci cine consuma puterea respectiva in absenta sunturilor.Presupunem ca acumulatorii sunt incarcati,deci nu mai primesc curent de la regulator.Totusi eoliana produce 2Kw,sa zicem.La atingerea tensiunii de 29V pe acumulatori,se vor deschide tiristorii,ce vor pune in scurt cele trei infasurari ale statorului.Acestea vor trebui sa disipe cei 2KW,pe rezistenta lor ohmica,foarte mica.Acestea se vor incalzi si se vor arde...Daca ai astfel de idei,eu zic sa le testezi pe propria eoliana,nu sa o propui altora,care ar putea-o lua de buna.Am desenat varianta clasica,cea cu sunt,pomenita de @rinaldoparaipan si cea recomandata de @tyc.Diferentele deja le-am comentat.

Ori nu intelegi,ori te faci ca nu intelegi;nu tiristorii sunt problema,ci cine consuma puterea respectiva in absenta sunturilor.Presupunem ca acumulatorii sunt incarcati,deci nu mai primesc curent de la regulator.Totusi eoliana produce 2Kw,sa zicem.La atingerea tensiunii de 29V pe acumulatori,se vor deschide tiristorii,ce vor pune in scurt cele trei infasurari ale statorului.Acestea vor trebui sa disipe cei 2KW,pe rezistenta lor ohmica,foarte mica.Acestea se vor incalzi si se vor arde...Daca ai astfel de idei,eu zic sa le testezi pe propria eoliana,nu sa o propui altora,care ar putea-o lua de buna.Am desenat varianta clasica,cea cu sunt,pomenita de @rinaldoparaipan si cea recomandata de @tyc.Diferentele deja le-am comentat.

Salut, adoa schema e f buna pentru a micsora generatorul din turatie cand tensiunea din regulator depaseste curentul bateriiei o mica adaptare , sa se puna in serie cu tiristorii cate o rezistenta shunt la fiecare faza , in felul asta nu pune generatorul in scurt la turatie mare riscul distrugerii generatorului este mare. Shuntul sa fie calculat in functie de cat poate scoate fiecare generator.