Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Frigider Platinium

augustin87r
 Share

Recommended Posts

BUna ziua,

Am luat de la Altex un frigider mic Platinium (87cm inaltime).

http://www.clubafaceri.ro/50166/frigide ... 63019.html

Nu vad tubulatura in spate, cum aveau frigiderele clasice, in schimb, se incalzeste in parti. Probabil are acolo schimbatorul de caldura (cau cum i-o zice).

Are cateva probleme de la inceput, de nou:

1)Termostatul se poate regla de la 0 la 6. Daca il reglez peste 3,5 nu se mai opreste. De regula il tin la 3,5. In acest conditii, imi raceste cam la 8-10 grade, cateodata ajunge si la 12 grade daca deschid usa cateva secunde. Oricum, merge foarte mult.

2)Nu are congelator, dar in asa-zisa parte de congelator, ar trebui sa pot face cuburi de gheata, ceea ce nu se intampla decat foarte greu, daca il pun la 6 si il las sa mearga o zi sau doua.

3)Cand merge are un zgomot ca si cum ar freca o curea de transmisie pe o fulie (cum se aude la unele masini cand accelereaza). Sau ca si cum ar bate vantul, cam asa se aude.

Care ar fi problema? E un defect care se poate repara rapid? La garantie nu prea vreau sa il duc pt ca cine stie cat mi-l tin si nu pot sa stau chiar deloc fara frigider...

Nu prea am inteles 8-10 grade plus sau cu minus :nas: daca e cu minus e ok. :da Daca e cu plus service, ca are garantie banuiesc. E posibil sa aiba o pierdere de freon si manopera, filtru + reincarcat 100 lei.Ii dai nu ei, mai gandestete.

8-10 grade cu plus. Cateodata ajunge si la +12 grade(daca deschid usa si cotrobai putin in el-de regula iau imediat ce imi trebuie). Am inteles ca de la Altex vin acasa pt frigidere,deci o sa ii solicit. Cine stie,daca de nou face asa,poate nici nu se mai poate repara.

Cu siguranta acel aparat se numeste consumator de energie nu frigider :da service cu garantie daca are recomand, are pierdut tot agentul (freon),tipurile noi au agent R600 care ca cantitate are cateva zeci de grame si e foarte volatil.

Lasand la o parte alte aspecte,nu stiu ce sfat sa dau,dar temperatura in frigider nu va fi niciodata negativa...nu stiu altii de ce cred asta,dar mie nu mi-a inghetat niciodata berea in frigider...daca vorbim de congelator,e alta poveste,deci temperatura in frigider poate fi in limitele +4...+8 grade,in functie de programare,iar in congelator -18 pana la -22 grade,tot in functie de programare...restul depinde de ce e la locul faptei.

Lasand la o parte alte aspecte,nu stiu ce sfat sa dau,dar temperatura in frigider nu va fi niciodata negativa...nu stiu altii de ce cred asta,dar mie nu mi-a inghetat niciodata berea in frigider...daca vorbim de congelator,e alta poveste,deci temperatura in frigider poate fi in limitele +4...+8 grade,in functie de programare,iar in congelator -18 pana la -22 grade,tot in functie de programare...restul depinde de ce e la locul faptei.

Aproximativ asa cum ai spus depinde de reglaj :da

La frigidere nu se poate verifica daca are scapari? Cand mi-au incarcat aerul conditionat la masina au introdus o substanta fluorescenta cand e expusa razelor ultraviolete. Cica s-ar fi vazut mov daca erau scapari (cum sunt banii folosit la flagranturi pe care scrie MITA).

La produsele noi nu se introduce substanta fluorescenta, sunt alte metode de a depista scaparile, detectoare de gaze.

La frigidere nu se poate verifica daca are scapari? Cand mi-au incarcat aerul conditionat la masina au introdus o substanta fluorescenta cand e expusa razelor ultraviolete. Cica s-ar fi vazut mov daca erau scapari (cum sunt banii folosit la flagranturi pe care scrie MITA).

La produsele noi nu se introduce substanta fluorescenta, sunt alte metode de a depista scaparile, detectoare de gaze.
Clasica metoda apa si sapun, dar nu e ceva eficient si asta numai la imbinari trebuie sa fii foarte atent. Vorbind de pori nu prea ai cum,ce sa mai vorbesc de vaporizatorul incorporat in spuma iar la r 600a o cantitate foarte mica si gata. :ciuda: Instalatia dupa interventie se vacuumeaza cu pompa de vid si se verifica daca mentine vidul (verificare cu manometre) un timp. :da Apoi se introduce substanta fluorescenta si agentul frigorific.

Aproximativ asa cum ai spus depinde de reglaj

Ok,daca ce-am spus eu e aproximativ,lumineaza-ne tu cum e la fix...
Sunt incepator dar din ce am studiat si practicat cred ca totusi stapanesc aceasta profesie macar 10% :da, un termostat are o variabilitate mai mare sau mai mica, apoi volumul din frigider, si multe altele.

Doru 3160 are perfecta dreptate cand afirma,"temperatura in frigider este cuprinsa intre 4-8 grade" si indiferent de "variabilitate,volum si alte variabile" aceasta temperatura se pastreaza.Variatia dimensiunilor frigiderului,este corelata cu dimensionarea adecvata a elementelor ce concura la realizarea temperaturii de 4-8 grade in compartimentul frigiderului.Niciodata temperatura in frigider,nu este negativa.Nu poti fi un meserias desavarsit,fara sa pui mana pe carte!

Sunt incepator dar din ce am studiat si practicat cred ca totusi stapanesc aceasta profesie macar 10%

Da,e clar,credeam ca-mi spui ceva ce nu stiu,dar nu esti numai incepator ci si "curajos"...eu nu-mi permit sa contrazic in domenii in care stapanesc in procent de 60-70% tematica,si ascult ce spun altii,ca e mai instructiv...incearca sa faci si tu la fel si poate in 30 ani de "meserie"o sa ajungi si tu pe la 70%(dar sa stii ca nu e obligatoriu,poti ramane la 10% sau chiar mai putin,ca timpul poate lucra in ambele sensuri,depinde de individ).Oricum,fiind la inceput,iti urez succes.

Sunt incepator dar din ce am studiat si practicat cred ca totusi stapanesc aceasta profesie macar 10%

Da,e clar,credeam ca-mi spui ceva ce nu stiu,dar nu esti numai incepator ci si "curajos"...eu nu-mi permit sa contrazic in domenii in care stapanesc in procent de 60-70% tematica,si ascult ce spun altii,ca e mai instructiv...incearca sa faci si tu la fel si poate in 30 ani de "meserie"o sa ajungi si tu pe la 70%(dar sa stii ca nu e obligatoriu,poti ramane la 10% sau chiar mai putin,ca timpul poate lucra in ambele sensuri,depinde de individ).Oricum,fiind la inceput,iti urez succes.
Multumesc :da imi place sa ajut (cu cate cunosc) macar ceva putin decat nimic, si eu la inceput de drum asteptam un mesaj ca o punga de oxigen sa supravetuiesc pana a doua zi si sa o iau de la capat, scolile sunt putine nu cum era pe vremea mea si care mai sunt sunt scumpe.Este o pasiune, imi place sa stiu multe pentru mine,.Dar daca pot ajuta si pe altii e si mai bine :dans: mai ales ca suntem utilizatori ai acestui forum :aplauze. Asa cum am deschis acest subiect viewtopic.php?f=51&t=102191