Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

punte RLC ”clasică”

MifTy
 Share

Recommended Posts

azi a cam trebuit să umblu prin niște cutii, și pe lângă alte chestii de care uitasem că le am, am dat peste 2 ”acometre” micuțe, cu 0 la mijloc, pe lângă altele ”normale”...și mi-am adus aminte că vrusesem demult să fac o punte RLC cu un asemenea instrument... parcă prin ”Tehnium” (evident) văzusem o schemă...acometrele alea au dimensiuni mici, gen ”pătrat cu latura de 2 cm”, dar așa, de amorul artei, aș vrea să le folosesc la ceva :rade: are careva o schemă d-asta?că un search pe google mi-a returnat în primele rezultate punți RLC cu mcu și afișaj LCD, și când am limitat căutarea, jumate erau cu căști, jumate cu acometre ”normale”... și 2-3 aveau ca indicator de nul un 741 și 2 leduri în antiparalel... :jytuiyu

m-am uitat... instrumentul e obișnuit, adică are 0 în dreapta/stânga... mie îmi trebuie o schemă de punte RLC care să folosească la indicatorul de nul un instrument cu 0 la mijlocul scalei...cred că mă apuc iar de recitit colecția ”Tehnium”... trebuie ea să fie pe undeva, dar mă apucă lehamitea, că e MARE!!! :rade: (și culmea e că atunci când n-aveam de unde scoate acometru cu 0 la mijloc, numai peste scheme d-astea găseam!!! acum parc-au intrat în pământ!!! :bataie )

Desenul rusului arata, intradevar, un instrument cu zero in stanga, dar nu se exclude utilizarea instrumentului cu zero central, din contra, chiar este recomandat, deoarece masurarea se face prin echilibrarea puntii, minimum de curent prin instrument, iar la dezechilibru acul bate stanga sau dreapta.Orice montaj tip punte reclama instrument cu zero central.Puteti prelua orice schema care va surade, chiar daca este cu casca, respectiv cu diode: inlocuiti zona castii/diodelor cu redresor+instrument.