Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest Andrei.Hrubaru

Custom Made Drivers !?

Recommended Posts

Guest Andrei.Hrubaru

:smt012 am citit un articol cum ca (asta in afara, nu la noi angry9: ) lumea si-ar face , la fime specializate cred, difuzoare personalizate, de la 0. Stiti ceva ? la noi exista asa ceva :smt032 salut si numai bine :smt020

Guest moga alexxx

La noi ........sunt aproape 100% sigur ca nu exista asa ceva . Poate sa le personalizezi din punct de vedere al aspectului (adik sa aibe diverse poze scrise sau poze puse pe membrana , dar am dubi mai in legatura si cu acest lucru )

cei la PA fac difuzoare cu parametri la alegere - cel putin asa am inteles eu de la mai-marii forumuluide exemplu - ultima serie de HP15W-uri a avut alti parametri fata de ce a fost mai demult dar ca sa iti faca tie un singur difuzor - nu cred ca este posibil, iar daca este posibil - costurile sunt astronomice

Guest moga alexxx

faza cu un singur dif nu cred ca este posibila . Nimeni nu face asa ceva (asta daca vrea sa fie competitiv ) si sa ne gandim un pik la ce trebuie ca sa faca un singur dif de un fel ...........................

Guest Andrei.Hrubaru

din pacate traim in Romania, nu !? Stiti voi.. tara aceea din S-E-ul Europei :yawinkle: Ar fi fost ceva daca cineva ca bani multi si-ar deschide o firma de acest gen :smt006 :rock:

eu nu credpt a putea sa faci un dif custom (cu parametri custom) trebuie sa il faci de la 0 si asta implica - sasiu, magnet, bobina, spider, membrana, etc etc ..... si nu cred ca renteaza o asemenea afacereo fabrica poate sa faca custom - dar pe serie mare - si in acest fel isi amortizeaza costurile masinilor si utilajelor implicate in proiect

Guest Andrei.Hrubaru

sau le face in cantitati micute la preturi peste media celor de productie pentru tunning auto sau de orice alta natura pentru cei excentrici :finga:eu mi-as lua o pereche daca as sti ca sunt de calitate.

Guest akustic

cind zici personalizate ce vrei sa zici?1. dai toate detaliile constructive si firma face ce vrei? da, asta e posibil, costa un pic dar e realizabil.3. dai parametrii bs T/S si spui ca asa ai vrea sa fie. In acest caz ai nevoie de un proiectant care nu va fi ieftin.

Guest akustic

ai fi pregatit sa platesti in jur de 1000 euro pt o pereche de difuzoare de 10" sa zicem?

pentru o mie de euro iti dau ce difuzoare vrei tu pe o pereche. totul e sa stii tu ce vrei, problema majora a astora din segmentul audio.

A face un difuzor OEM nu e atat de complicat pe cat pare. In general majoritatea elementelor mari (si scumpe), precum ar fi sasiul, magnetul, conul etc sunt aceleasi ca si la alte difuzoare din portofoliul fabricantului, cel mai mult se intervine la suspensii si la bobinaj/intrefier pentru a modifica parametrii intr-o anumita plaja