Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ciroza la condensatori


Vizitator Quetzalkoatl

Postări Recomandate

Vizitator Quetzalkoatl

In ultima vreme calculatorul pe care il am de vreo sapte ani manifesta diverse probleme, ca de ex se oprea fara motiv, iar mai recent, cand am cumparat o placa video noua, aceasta nu mai mergea instalata nici cu driver-ul ei original de pe cd.Am gasit pe placa de baza opt condensatori de acelasi tip (1000/6.3) umflati si pentru ca tot ma pricep cat de cat la electronica m-am hotarat sa-i schimb.Am cumparat altii noi la 10V pe care i-am testat, sunt buni...Intrebarea mea este daca pot folosii pistolul de lipit, cel cu bobina, fara sa se strice altceva de pe placa, pentru ca din cate stiu, de ex tranzistorii cu efect de camp se strica daca sunt supusi la camp magnnetic prea mare. asta am auzit eu cu mult timp in urma, cand practicam.Sunt binevenite orice alte recomandari.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

La letconul cu transformator alimentat la 220 V problema nu e campul magnetic, ci tensiunea ce poate aparea pe ansa prin scurgeri in transformator. Cel mai sigur este sa se lege, printr-un fir cu crocodil, secundarul letconului la pamant sau la masa montajului. Condensatoarele obosite (uscate) de pe placa de baza lucreaza in conditii grele, curenti si frecvente mari, si trebuie inlocuite cu altele bune, voluminoase, si nu cu orice chinezarii.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

In ultima vreme calculatorul pe care il am de vreo sapte ani manifesta diverse probleme, ca de ex se oprea fara motiv, iar mai recent, cand am cumparat o placa video noua, aceasta nu mai mergea instalata nici cu driver-ul ei original de pe cd.Am gasit pe placa de baza opt condensatori de acelasi tip (1000/6.3) umflati si pentru ca tot ma pricep cat de cat la electronica m-am hotarat sa-i schimb.Am cumparat altii noi la 10V pe care i-am testat, sunt buni...Intrebarea mea este daca pot folosii pistolul de lipit, cel cu bobina, fara sa se strice altceva de pe placa, pentru ca din cate stiu, de ex tranzistorii cu efect de camp se strica daca sunt supusi la camp magnnetic prea mare. asta am auzit eu cu mult timp in urma, cand practicam.Sunt binevenite orice alte recomandari.

Condensatorii respectivi sunt low ESR si in locul lor nu functioneaza extraordinar conzii obisnuiti. De altfel daca ai sa te uiti la ei sunt marcati de obicei cu auriu. Nu conteaza marimea lor sau tensiunea mai mare ci calitatea lor. Ii poti lipi cu orice fel de scula incalzitoare doar sa ai puterea neceara pentru pinul minus doarece trece o masa mare prin sandwich care se comporta ca un radiator si disipa caldura.Conzi low ESR gasesti in Ro cu cautare pe gogu la pret acceptabil.
Link spre comentariu

din cate stiu, de ex tranzistorii cu efect de camp se strica daca sunt supusi la camp magnnetic prea mare

Nu campul magnetic ii strica ci tensiunile mari ce pot aparea de exemplu prin incarcare electrostatica la miscari rapide prin aer, frecarea materialelor sintetice etc. Se transporta cu terminalele scurtcircuitate, iar cand sunt pe placa se leaga la masa sculele cu care se fac interventii, inclusiv mana operatorului.
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări