Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator interesant all FET

danzup
 Share

Recommended Posts

Designerul sef de la Naim a proiectat la un moment dat un amplificator foarte interesant numai cu FET-uri.

Schema atasata .

De asemenea informatii despre schema la adresa :

http://www.angelfire.com/sd/paulkemble/sound7g.html

si aici :

http://www.diyaudio.com/forums/solid-st ... ost3189686

Luati de cititi si cine poate sa-l faca , nu va fi nemultumit !

Bineinteles trebuie folosite alte tipuri de FET pentru ca unele din schema sunt cum spun englezii : "unobtainium" !!!

Impreuna putem sa gasim echivalente mai uzuale pentru ce avem aici.

post-10970-139829499086_thumb.gif

Este " doar " interesant .Userii doresc doar AV , STK , LM si uneori TDA . In cel mai fericit caz un nenorocit de " Electromures doi ics 75 dubluve " sau alte variante constructive ...din pacate . Romania involueaza tehnic , toti sunt semianalfabeti ( exclusi cei de fata , se subintelege de ce :rade: ) .Asta este realitatea...

Pt ca unii dintre noi au fost banati, intreb eu. La cati mV se regleaza Ugs? :ras: Piesele nu sunt chiar aasa de greu de gasit, plus ca exista deja generatia urmatoare.PE alimentarea etajului de comanda nu ar strica o sursa stabilizata, si aia all fet, daca se doreste. :)

...... nu vor fi probleme pt.ca rezistorii de putere din sursele finalilor sunt pozitionati un pic mai departe de cablaj ...... :da si de altfel cine o sa-l construiasca ? :nas: .Am omis intentionat legatura D-G la un MOS dar nu a remarcat nimeni ....... :ops

post-4528-13982949934_thumb.jpg

Cablajul e foarte bine gandit si daca e compact incape pe diferite tipuri de radiatoare .

Deja alex a facut trecerea la tranzistoare mai moderne pentru finali care vor fi bineinteles 2SK1058/2SJ162, la intrare vom folosi 2sk170 dar in loc de 2 sk186 inca nu am gasit un echivalent disponibil singurele dubii am cu perechea 2SK214,2SJ77 care deocamdata sunt foarte rari si nu se prea gasesc ...(si nu as vrea sa fac un sacrilegiu si sa pun IRFP in loc).

Deja ma inscriu pentru o pereche de cablaje stereo.

:)

Ceva nu-i în regula cu dimensionarea schemei de la începutul temei: 2Sk186 si 2SK190 au UDSmax=40V si Up=-0,15 - -1,5V. La ca. 2,2mA prin tranzistor, cu poarta la 20V, o cadere de ca 8,5V pe rezistoarele de 3k9 si alimentare la +-70V, se cam depaseste tensiunea UDS admisa pentru 2SK186.

Ceva nu-i în regula cu dimensionarea schemei de la începutul temei: 2Sk186 si 2SK190 au UDSmax=40V si Up=-0,15 - -1,5V. La ca. 2,2mA prin tranzistor, cu poarta la 20V, o cadere de ca 8,5V pe rezistoarele de 3k9 si alimentare la +-70V, se cam depaseste tensiunea UDS admisa pentru 2SK186.

La intrare voi folosi 2sk170bl pentru toate 4 tranzistoare .Etajul de atac alimentat la +-65V iar finalul la +-55V , sau chiar cu 5V mai putin la ambele.

Declar de la inceput ca nu am o parere prea buna despre amplificatoarele cu feturi ( oricare ar fi ele ) care au structura de OpAmp . Exceptie face doar Quasar , dar este un caz izolat , fiind altfel de amplificator ( compenseaza distorsiunile datorita principiului de functionare total diferit de o structura clasica de OpAmp ) Poate , cine stie , cu ocazia auditiei amplificatorului lui Dan Zup imi voi schimba parerea . Sau nu...Auditii placute si spor la constructii de calitate !

Pt ca unii dintre noi au fost banati, intreb eu. La cati mV se regleaza Ugs? :ras:

Ha, ha, ha! Ce-ţi plac glumele tale. Iete-te că există şi aşa ceva, evident imposibil ptr chibiţii electronicii imaginare. Plaja de tensiuni e dată ptr acei trz şi ptr 100mA/trz IRF230/9230.