Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

motor electric 400hz sau 50hz?


Vizitator U_lee

Postări Recomandate

Vizitator U_lee

sunt nou pe forum, asa ca sa-mi fie cu iertare daca nu postez unde trebuie...am folosit functia de cautare, dar fara rezultate, asa ca ma vad nevoit sa intreb, poate vreun coleg binevoitor si cunoscator, ma va indruma. am un motor de 400hz si un abric fara motor (nu e vreun concept revolutionar de abric ce nu necesita motor, doar ca il are ars). intrebarea mea este: sa imi iau un convertizor de frecventa pentru motorul de 400hz, sau sa il dau (motorul de 400hz) si sa imi iau unul la 50hz? ce motor ar fi recomandat pentru un abric?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • Administratori

Ai dat date incomplete, ce motor si ce abrict sunt esentiale ca sa iti poata raspunde cineva motorul tau ce turatie are la 400Hz ? Poti sa il folosesti doar ca daca ai 24000rpm atunci e prea mare pentru abrict, acolo ai nevoie de maxim 6000rpm in functie de marimea lui.

Link spre comentariu
Vizitator U_lee

motorul nu stiu ce turatie are, pe placuta cu datele este scris in rusa, in plus nu prea se mai vede bine ce scrie...motorul are 1.1 kW, abricul are axul de 350 mm. pare cam mic motorul pentru abric, dar ma gandeam ca daca are turatie mare, ii pun o fulie mica, iar la axul abricului o fulie mai mare, astfel micsorand turatia si crescand puterea la ax...ma gandeam ca pot avea aceeasi putere si turatie la axul abricului cu un consum de curent redus semnificativ fata de un motor pe 50Hz...in plus, cu un convertizor i-as putea regla foarte bine turatia... inca mai astept pareri pana sa incep "scotocirea" dupa un monofazat la 50Hz...

Link spre comentariu

Presupun (doar, ca nu iti place sa dai detalii) ca e abricht cu rindea si cu disc de circular la un capat.Ce latime are partea de rindea, si cat din aceasta latime vei folosi efectiv?Ce diametru are panza de circular, si la ce grosime de material vrei sa o poti folosi ?Ce lemn vrei sa prelucrezi (esenta tare, esenta moale).La un motor de 1.1kW, presupunand ca gasesti turatia optima, estimez ca vei putea rindelui maxim 120-150mm in molid la o grosime de rindeluire de 1-2mm (asta ca sa fiu optimist; in mod realist probabil vei putea lucra cu 100mm/1mm), si vei putea debita sub 50mm la circular (tot molid). Daca vrei esenta tare, e mai nasol.

Link spre comentariu
Vizitator U_lee

latimea de rindeluire este de 350mm (am scris mai sus), se poate pune si panza pentru circular (nu am, asa ca momentan nu il voi folosi ca circular), se poate pune si freza, dar asta este nesemnificativa fata de cutitele de rindeluire, are 40mm, fata de 350mm cat au cutitele. de folosit, cred ca o sa folosesc maxim 250mm din cutite pe un lemn de esenta moale, cel putin asta am nevoie acum...iau in calcul si faptul ca pe viitor poate o sa il folosesc si ca circular, si la rindeluit lemn de esenta tare, iar din ce date "optimiste" primesc, cred ca cea mai buna varianta ar fi dau motorul de 400Hz si sa imi iau unul "sanatos" la 50Hz...totusi, la 1,1kw, turatie mare, daca micsorez turatia la axul abricului din diametrele fuliilor (motor-diametru mic, ax abric-diametru mare),crescandu-mi puterea la ax, nu va fi la fel ca si cand as avea un motor de putere mai mare si turatie mica?

Link spre comentariu

Putere = Turatie x Forta(cine vrea sa fie mai catolic, sa inlocuiasca turatia cu viteza unghiulara si forta cu cuplul, eu incerc sa vorbesc mai pe intelesul omului).Cu alte cuvinte, pe un ax vei avea "putere" fie din cauza turatiei mari, fie din cauza unei forte mari la fiecare turatie.Scazi turatia, creste forta, Puterea ramane aceiasi.Cresti turatia, scade forta, Puterea ramane aceiasi.Motoarele universale (bormasina, flex, etc) isi iau "puterea" din turatii mari, dar forta la fiecare turatie e relativ mica.Motoarele asincrone (cu inductie) au turatii mai mici, dar forta la fiecare turatie mai mare.Indiferent de constructia motorului, daca iei doua motoare de aceeasi putere (1.1kW, in cazul tau) si le aduci la aceeasi turatie prin multiplicari/demultiplicari mecanice, ele vor avea aceeasi forta.Intreaba un tamplar care are abricht, ce motor are nevoie pentru a lucra pe o latime de 250mm.Din experienta mea (care e subiectiva, nu sunt tamplar de meserie, e doar hobby) folosesc:- o masina de 1650W, la care cand am de tras scanduri mai late (100-200mm) trebuie sa scad grosimea de rindeluire la maxim 0.5mm- o masina cu motor de 1kW dar lama de 82 mm (din cele portabile, dar cei 1kW sunt destul de reali) cu care pot trage 2-3mm pe o latime de 50mm.(vorbesc de molid, daca vreau stejar sau altceva problema e mai ... fina)Daca abrichtul tau permite reglarea fina a adancimii de rindeluire, atunci e posibil sa poti folosi motorul de 1.1kW si sa faci mai multe treceri.Daca e abricht obisnuit artizanal si permite o adancime de 1-2mm fixa, atunci poti estima din datele de mai sus cam cu ce latime de material vei putea lucra.Evident, conteaza si cutitele, sa fie ascutite, etc, asta presupun ca nu e cazul sa insist.La freza, chiar daca latimea e mai mica, de obicei adancimea de prelucrare e mai mare, si iar iti trebuie putere corespunzatoare.La circular, pot sa iti spun ca la un motor de 1.2kW ma cam muncesc cand e vorba de molid de 50mm, dar cu atentie si ghidaje bune se poate. Am incercat si stejar de 45-50mm, practic dupa cativa metri de taiere a intrat motorul in protectie termica.Nu ma crede pe mine, intreaba pe tamplari. Din ce am vazut eu, ca sa lucreze cu scandura lata pe abrichturi artizanale (estimat o grosime de rindeluire de 2mm), aveau nevoie de motor serios.Nu ma intelege gresit: se poate lucra si cu motor de 1.1kW si cu mai multa rabdare (si intelegerea limitarilor motorului), dar daca trebuie sa dai bani pe un convertizor de frecventa, eu unul m-as mai gandi.

Link spre comentariu

Ideea de baza cu acele convertizoare si motoare in 400 Hz (nu ma refer la aparatura de aviatie) era ca utilajele de mana, la aceeasi putere, (cum ar fi flexul) sa fie mai usoare de manipulat. Se stie ca la aceste frecvente se cer materiale mai putine dar de inalta calitate (ceva ca la sursele in comutatie). Nici eu nu cred ca ai nevoie de acel convertizor.

Link spre comentariu
Vizitator U_lee

va multumesc pentru raspunsuri. m-am lamurit. legat de "cuplu", la asta ma refeream si eu cand ziceam "putere la ax". abricul permite o reglare fina a adancimii de rindeluire, dar nu cred ca e o varianta tocmai buna sa trag scandura de nu stiu cate ori, luand cate putin din ea, pentru ca nu poate motorul. o sa imi caut un motor la 50hz si rezolv problema."scormonind" dupa convertizoare, am constatat ca au preturi cam mari pentru mine, avand in vedere ca nu sunt tamplar, ci sunt doar pasionat de tamplarie...stefane, ce turatie ai la masini?...sa stiu la ce turatie sa caut si eu un motor...legat de putere, cred ca imi va trebui unul de vreo 3kw. daca unul de 1,65kw, latimea scandurii de 200mm, merge greoi (adancime de rindeluire maxim ,0,5mm), la scanduri de 250-350mm cred ca imi trebuie dublul puterii motorului tau...zic si eu, asa, dupa "ochiometru"...daca e cineva in masura sa imi spuna, "sunt numai urechi" (dolph lundgren-soldat universal)inca o data va multumesc pentru bunavointa!

Link spre comentariu

Turatia e "relativa", in sensul ca merge si cu mai putin, si cu mai mult, depinde ce vrei.Ceva de genul asta: daca ai turatie mare si cuplu mai mic, poti lua mai putin din lemn dar iese mai fin (mai multe treceri ale lamei pe unitatea de timp).Daca ai turatie mica si cuplu mare, poti lua mai mult din lemn dar e posibil sa se vada urmele lamelor.Masinile pe care le am sunt ambele cu motoare "universale" (cu perii), deci turatie mare, prefer sa nu "fac reclama" dar eu sunt multumit de ele.Masina cu motor de 1650W, 8500rpm, latime maxima cam 300mm, doar functie de "raboteza" (masina de grosime), nu are masa de rindeluire (reglezi masina, bagi scandura printr-o parte, masina o trage si o scoate pe cealalta parte). Nu as recomanda-o pentru lemn brut (adica, la lungimi de cativa metri e dificil de manevrat), dar e ideala cand vrei sa scoti toate lemnele la aceeasi cota (aceeasi grosime - gen, facut parchet).Rindeaua de mana, motor de 1050W si 12000rpm constant (are controler de turatie, o mentine constanta indiferent de sarcina). Super pentru "plimbat" pe lemn.Cum am zis, ambele sunt motoare universale (cu perii), asa le-a facut producatorul, de aceea au turatii asa mari. Tu putin probabil sa vrei sa folosesti asa ceva. Dar daca gasesti un motor ieftin care pare puternic, poti folosi cam orice. Din cate am vazut eu, turatii uzuale la mesele de rindeluit sunt intre 1500 si 6000rpm, evident reglabil din fulii. Cum am zis, la turatie mai mica risca sa se vada urma lamei, la turatie mai mare va putea "musca" mai putin din material.Daca poti regla fin masa de rindeluire (sa cobori macar sub 1mm), atunci e super, ai libertate mai mare de miscare si la o adica poti incerca orice motor iti cade in maini, sa vezi "ce poate". Atata doar, atentie la motoare ca nu toate sunt facute sa duca o sarcina mult timp.Ca o paranteza, am in plan o masa mai "bruta", cu motor mai puternic pentru cherestea de dimensiuni mari. Deocamdata e doar in plan, schitez/desenez/calculez, dar motorul e deja cumparat. Am ales un motor cu inductie monofazic (ideal era trifazic, dar sunt limitat) de 3kW (17A) si 2800rpm. Practic, (aproape) cel mai mare motor monofazic pe care l-am putut gasi. Dar, nu a fost tocmai ieftin. Era si de 1400rpm, dar diferenta de pret era prea mare. Nu prea am gasit motoare monofazice de putere pe piata second-hand, din simplul motiv ca nu prea s-au folosit in industrie (unde se prefera trifazic), iar cine le are le pastreaza. La un motor trifazic adaptat pentru monofazic vei pierde din putere, s-a discutat destul pe tema asta.Iar, nu te lasa inselat de jumatati de milimetru: 0.5mm se vede/simte bine la rindeluire. Daca poti sa obtii asta cu investitie minima, e mai bine decat nimic. Eu prefer mai intai o rindeluire bruta (cat poate masina) ca sa scap de suprafata lemnului taiat la gater/cu circularul/etc; dupa care mai multe treceri mai fine pana obtin ce vreau. O trecere poate sa aiba si 0.2mm, daca e cazul.

Link spre comentariu

Exista motoare de 400Hz si turatie mica, au mai multi poli.La avioanele rusesti circuitul de Ac e pe 400Hz , si sculele de masura au specificat pe ele 50Hz/400Hz daca au provenienta militara , iar in CCCP toate sculele bune erau si pt armata.Deci daca ai si convertizor la motorul ala ai sansa sa fi nimerit un abricht rusesccu motor folosit pe echip de bord al avioanelor.Pune te rog si ceva foto daca nu`i tare complicat.GrigP.S. Cred ca si osciloscopu meu ala mare are stantata frecventa de 400Hz pe el.E un C1-99

Link spre comentariu
Vizitator U_lee

Stefane, cat ai dat pe motorul de 3kw? "Era si de 1400rpm, dar diferenta de pret era prea mare." Cel de 1400rpm era mai scump decat cel de 2800?...eu credeam ca un motor, neluand in calcul puterea, cu cat are turatii mai mari, cu atat e mai scump...ma insel? Sunt perfect de acord cu tine cand zici ca monofazice de putere mare nu prea se gasesc, am constatat si eu asta, dar mai "sap" dupa un motor care sa ma multumeasca...pentru inceput am gasit unul bunicel, dar nu ma zoreste nimeni, asa ca inca mai caut...Poate ca are dreptate si vasile, ca cele mai ieftine convertizoare sunt pe hi-end, dar tot scumpe mi se par...prefer sa schimb motorulPentru Ion_Bumbu: motorul nu a fost pus pe abric, a fost luat separat si, cel putin asa mi s-a zis mie, este folosit in armata, iar dupa ce scrie pe el, cred ca e din CCCP...post-70252-139829499331_thumb.jpg

post-70252-139829499321_thumb.jpg

Link spre comentariu

Eu am cumparat motor cu intrerupator centrifugal,din ala cu 2 condensatori,de la rusi,3kw-3000rot-300lei,asta vara.Pentru abricht l-am cumparat,turatia la ax trebuie sa fie peste 6000,mai ales daca folosesti si freza,acu trebuie sa te gandesti ca pierzi putere la turatie mare.Daca mai folosesti si circular,trebuie sa ai cate 2fulii,pentru ca la circular trebuie in jur de 1500rot,pentru panza mai mare de 250mm diametru(ca banuiesc ca vrei sa ai ceva inaltime de taiere).

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări