Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

tv FREEDOM model 4037

Share

Recommended Posts

salut!stie cineva originalul bobinei de deflexie la acest tip de tv?mentionez tv este freedom 37 cm gat subtire cu bobina deflexie arsa cu urmatoarele caracteristici pe linii 3,9ohm impedanta 1,84mH,pe cadre 12,8ohm si 32,2 mH,pe eticheta originala se mai poate citi Samsung DST 149.....si ultima cifra este acoperita de vopsea de marcare nefiind posibila indentificarea ei reala .

E foarte curios.Eu de cand ma ocup de Tvuri de vreo 20 de ani nu am gasit inca bobina de deflexie defecta pe cadre.Doar pe linii.La cadre din pacate prin natura constructiva nu prea ai acces la spire.Si trebuie sa spun ca majoritatea si nu stiu de ce erau defecte cum sta pe tub in partea stanga. :nas:

Multumesc anticipat tuturor celor care au sarit in ajutor pe aceasta cale !referitor la subiect am facut o comanda online ptr 2 modele de bobine sperand sa se potriveasca fara mari reglaje de convergenta una din ele daca nu il trec in albnegru imagine fixa si spor la un rezultat bun la final.cele 2 modele de bobine care se potrivesc dupa catalog se pare ar fi DSE 1422T recomandata ptr gat subtire max37cm DIAMETRU GAT: 22.5 mmINDUCTANTA PE ORIZONTALA: 2.5 mHINDUCTANTA PE VERTICALA: 28 mHREZISTENTA PE ORIZONTALA: 3.2 OhmREZISTENTA PE VERTICALA: 15 Ohm si ODY 1401 recomandata si aceasta ptr gat subtire max 37 cm cu datele GAT: 22.5 mmINDUCTANTA PE ORIZONTALA: 3.18 mHINDUCTANTA PE VERTICALA: 29 mHREZISTENTA PE ORIZONTALA: 4.05 OhmREZISTENTA PE VERTICALA: 14 Ohm.Revin cu date la final, dupa izolare corespunzatoare ptr a preveni cauzele condensului si arcului electric care au dus la distrugerea izolatiei bobinei datorita actiunii in timp.

Azi am primit coletul cu cele 2 bobine comandate DSE 1422T si ODY M1401 dintre cele 2 prima sa potrivit perfect fara nici o ajustare doar o mika demagnetizare suferita din manipulare rezolvata ulterior cea dea 2 bobina avand nevoie de fazare pe linii si reglaj amplitudine de 2 cm pe margine .deci ptr tvc Freedom model4037 merge perfect bobina cu codul DSE 1422T.