Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

CNC de birou

Ionut Pavel
 Share

Recommended Posts

Deci, vreau sa construiesc un mic CNC de birou. cred ca dimensiunea finala va fi undeva la 45/45cm (spatiu util... cat ramane :) ).

Problema mea este urmatoarea: Din motive financiare si tinand cont ca nu intentionez sa frezez decat foarte light, voi folosi arbori de 12 pe planul orizontal si probabil de 10 pe cel vertical, insotiti de rulmenti lineari in carcasa SMA12/10.

Chestia ca deja am niste motoare + drivere dintr-un proiect mai vechi (motoare ~400 mNm, drivere TB6560, NEMA23).

Posted Image

Tinand cost de costuri, si avand in vedere ca motoarele deja sunt echipate cu fulii Gates PowerGrip GT2 (16 dinti, pas 2mm, aluminiu anodizat), as intentiona sa folosesc un sistem direct de transmisie de genul asta:

Posted Image

NU as vrea sa mai folosesc scripeti intermediari.

Fulia este urmatoarea: (scanat motorul :) )

Posted Image

Diametrul total dupa curea ar fi 11mm, am facut calculele de dimensionare si incarcare pentru ce vreau eu sa fac, si dau destul de rezonabil.

Insa ce ma preocupa cel mai mult este precizia. Avand in vedere faptul ca urmaresc o repetabilitate cat mai buna si, din (diametrul fuliei x pi)/nr pasi nu prea iese (iese peste 0.1 la 200 pasi/rotatie). Oricum motoarele vor fi actionate in microstepping maxim (1/16), dar nu ma pot baza pe precizia pozitionarii la 1/16 microstepping de aceea prima intrebare ar fi:

1: Cam cat ma pot baza pe precizia pozitionarii la half step si 1/4 microstep (avand in vedere ca half step ar veni sub 0.1 precizie, si chiar daca cuplul scade la microstepping, tot ma incadrez in calculele de putere, chiar si la 1/8 microstepping).

2: Cam ce precizie ofera rulmentii SMA12 cu 4/6 randuri de bile? (presupun ca nu prea buna, de aceea nu vreau sa fac overkill cu sistemul de miscare), asta daca aveti ceva experienta cu ei (joc, repetabilitate, etc...).

A mai avea cate ceva de intrebat dar deocamdata este de ajuns.

P.S. Masina va fi de tip portal (fara brate), cam asa:

Posted Image

Mare parte din cadru va fi facut din PEHD de 12mm (sau un plastic asemanator, vad ce gasesc mai accesibil).

Singurele optiuni care le consider in momentul de fata ar fi: (in ordinea prioritatii)

1. Cel de mai sus, direct.

2. Tot un sistem cu sufa/curea, dar cu un reductor de 1/4 (din pacate costurile ar creste enorm cu acest setup).

Suruburile cu bile nici nu intra in discutie. :jytuiyu

Va multumesc!

Chiar acum lucrez la un cnc pe bare de 12, cu motoare de 0.4Nm, transmisie pe curea.

Pe axa X chiar am facut sistemul de transmisie cu curea fixa si motor mobil.

Am un filmulet:

Diferenta este ca sistemul meu doar plimba un furtun care lasa o rasina iar tu vrei sa frezezi. Personal nu cred ca este suficient de rigid pt frezare nici chiar usoara.

Cat despre precizie dupa masuratorile mele este pe la 0.02 ( cumulativ la intoarcere in home)

Am pus drivere Pololu in half-mode. Intentionez sa le pun si in 1/8 dar nu mai am timp acum

Guest Florian_L

Cum as putea face bani cu CNC-ul? M-ar interesa sa fac un ciubuc in timpul liber, dar nu vad ce piese ar putea produce si sa se vanda. Nu am CNC, dar as cumpara unul daca as sti ca-mi poate fi util.

Cum as putea face bani cu CNC-ul? M-ar interesa sa fac un ciubuc in timpul liber, dar nu vad ce piese ar putea produce si sa se vanda. Nu am CNC, dar as cumpara unul daca as sti ca-mi poate fi util.

oho! dar cate nu se pot face! dar daca ai facut vreodata un ban din "business" poate ti-ai dat seama ca cel mai important este sa VINZI. sa vinzi, sa contractezi, apoi sa organizezi, produci, logistica fluxului de productie, a "cash flow-ului", livrari, termene, incasari, rebuturi, stocuri, etc. etc. etc.de facut/produs se poate face cu oameni, masini, calculatoare, etc.un cnc te ajuta sa faci precis, repede, cu putini oameni (operatori) si nu neaparat super calificati (deci mai ieftini), te ajuta sa normezi productia, etc.dar e discutie lunga... :-)

ca cel mai important este sa VINZI. sa vinzi, sa contractezi, apoi sa organizezi, produci, logistica fluxului de productie, a "cash flow-ului", livrari, termene, incasari, rebuturi, stocuri, etc. etc. etc.de facut/produs se poate face cu oameni, masini, calculatoare, etc.

Cel mai important e sa INCASEZI. In ziua de azi poti vinde cat vrei, toti cer termene de plata cat mai lungi, iar unele termene se transforma in tepe.

Guest Florian_L

Eu nu vreau sa fac un bussines serios, ca nu am bani de investitii. M-am referit doar asa, la cateva piese pe care sa le fac, eu insumi la domiciliu, dupa orele de la serviciu. Adica: ce piese, in ce domeniu, cum le pot vinde, de unde clienti, etc. Am citit un post mai sus cu cineva care facea piese la el in sat, chiar si mini productii. Concret, ce piese? Chiar ma intereseaza, serios.

ca cel mai important este sa VINZI. sa vinzi, sa contractezi, apoi sa organizezi, produci, logistica fluxului de productie, a "cash flow-ului", livrari, termene, incasari, rebuturi, stocuri, etc. etc. etc.de facut/produs se poate face cu oameni, masini, calculatoare, etc.

Cel mai important e sa INCASEZI. In ziua de azi poti vinde cat vrei, toti cer termene de plata cat mai lungi, iar unele termene se transforma in tepe.
corect si am pus in lista aia si incasari. dar ca sa ai macar pretentia de incasare, primul lucru este sa vinzi. in fct de cum negociezi, cum pui conditiile, cum faci contractul, suma, piata, concurenta, etc te misti cum potisi din 2009 multi lucram cu avans si instrumente de plata la termen/cecuri asa ca poti sa-ti reduci riscul. nu total (vezi insolvente) :-)

... ca sa ai macar pretentia de incasare, primul lucru este sa vinzi.

in fct de cum negociezi, cum pui conditiile, cum faci contractul, suma, piata, concurenta, etc te misti cum poti si din 2009 multi lucram cu avans si instrumente de plata la termen/cecuri asa ca poti sa-ti reduci riscul. nu total (vezi insolvente)

In ambele situatii de care spui (cand noi suntem in postura de vanzatori), eu raman la parerea ca incasarea e cea mai importanta faza a unei tranzactii. Poti pune in contracte toate conditiile din lume, daca nu se ajunge la incasare (nu numai d.p.d.v. a L85/2006 si din alte n motive), degeaba.

hai ca nu e dracu` atat de negru. se mai intarzie se mai da si cate o tzapa dar daca ar fi asa de rau ar fi sistemul blocat!apoi sunt niste reguli: contract (jurist), factura, proces verbal predare primire -> semnat stampilat, termen scadent intarziere ->telefoane -> somatie avocat, nu raspunde, contract reprezentare procura avocatiala si de acolo preia avocatul (stiti, cu asta se ocupa ei). in 2 termene castiga -> poprire, cheltuieli de judecata, onorariu avocat etc. toate le plateste rau-platnicul. si apoi mai sunt firmele de recuperare creante...acum depinde si de ce sume vorbim...

Ha ... stii vorba aia ? Mai intai gasesti o potcoava , si dupa aia ajungi sa-l bati p-ala mic ca o sa calareasca manzul ... Mai omule , macar ai idee ce inseamna un cnc ? Cum se foloseste , ce resurse implica , ce stie sa faca ? Nu zic ca n-ar fi posibil sa faci afaceri chiar daca n-ai habar despre ce e vorba ( e plina tara asta de smenari ... ) , e posibil sa te duca mintea chiar foarte tare , si sa ai o inclinatie naturala catre acest gen de smenuri ... Da' nu asa se face . Mai intai faci masina ( de cumparat e usor , e vorba doar de bani , nimic altceva ) , inveti cum se lucreaza , realizezi ca n-are cine stie ce capabilitati , mai ales daca e un rahatel facut din PAL sau alte asemnea , si-ti dai seama ca nu-i chiar asa ... Daca vrei sa faci ceva cum trebuie , trebuie investit bani , timp ... Se poate , nu-i greu , mai ales daca nu ti-e frica sa inveti ceva nou . in general , pe o masina de acest gen , prelucrezi cam orice mai putin fier / fonta / otel . Se cauta componente pentru modelism ( auto , navo ) . Depinde si de cursele de lucru ale masinii . Ca sa faci productie de serie , trebuie masina serioasa , fiabila , care sa poata lucra minim 6-8 ore pe zi . Asta inseamna costuri ridicate la componente . Nu stiu ce buget ai avea disponibil , asa ca n-am idee cam ce masina ai putea sa-ti faci/cumperi . Da' nu face compromisuri ... Nu vorbesc din carti , lumea de pe aici de pe forum ma stie , nu sunt chiar incepator in cnc-uri . Eventula stai de vorba si cu Vasile ( tipul care tine forumul ) , si o sa-ti explice mai pe larg cum sta treaba . Plus ca are si toate componentele necesare pentru un cnc ... Te poate ajuta sa-ti faci o masina la costuri decente , suficient de buna sa o poti folosi si la productii de serie mica . Hai bafta , si succesuri ...

Guest Florian_L

Se poate , nu-i greu , mai ales daca nu ti-e frica sa inveti ceva nou . in general , pe o masina de acest gen , prelucrezi cam orice mai putin fier / fonta / otel . Se cauta componente pentru modelism ( auto , navo ) . Depinde si de cursele de lucru ale masinii . Ca sa faci productie de serie , trebuie masina serioasa , fiabila , care sa poata lucra minim 6-8 ore pe zi . Asta inseamna costuri ridicate la componente . Nu stiu ce buget ai avea disponibil , asa ca n-am idee cam ce masina ai putea sa-ti faci/cumperi . Da' nu face compromisuri ... Nu vorbesc din carti , lumea de pe aici de pe forum ma stie , nu sunt chiar incepator in cnc-uri . Eventula stai de vorba si cu Vasile ( tipul care tine forumul ) , si o sa-ti explice mai pe larg cum sta treaba . Plus ca are si toate componentele necesare pentru un cnc ... Te poate ajuta sa-ti faci o masina la costuri decente , suficient de buna sa o poti folosi si la productii de serie mica . Hai bafta , si succesuri ...

Vad ca ai idee despre domeniu. Sa zicem ca vreau o masina fiabila, suficient de buna sa o pot folosi la productii de serie mica, piese din lemn, aluminiu si plastic, nu mai mari de 30x500x1000mm. La ce costuri m-as putea astepta?

Guest Florian_L

Si inca o mica corectura, ca nu mi-am dat seama din prima. Dimensiunile 30x500x1000mm sunt pentru piese-placi pentru mici dulapuri. Piesele mai mici le vreau sub gabaritul 100x100x200mm. Merci!