Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

stergere partitie din greseala


cristybadea

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Este un proces destul de laborios si pretentios si nu intotdeauna da rezultate, cu alte cuvinte, NU, nu poti recupera o partitie stearsa, o data cu ea ai sters automat si toate informatiile de pe ea.

Distrugerea datelor nu se face niciodata la stergere (partitie sau fisier), ci doar la suprascriere (asta din ratiuni de performanta). Distrugerea datelor la stergere se face doar cu programe speciale care vor suprascrie zona de pe HDD alocata respectivelor fisiere/partitii. La stergere, se marcheaza ca liber intrarea in tabelul de partitii / fisiere.Deci in cazul tau, trebuie sa folosesti un program de recuperare gen GetDataBack. E destul de destept, aveam un HDD fara nici o partitie (ajuns asa din greseala) si am recuperat toate datele.Bafta.
Link spre comentariu

"NU, nu poti recupera o partitie stearsa, o data cu ea ai sters automat si toate informatiile de pe ea." - nu mai dati verdicte ... FALSE.Se pot recupera datele integral sau partial ,chiar daca hardul a fost formatat, functie de natura defectului HDD_ului (Logic, Electric, Firmware sau Mecanic).In cazul tau . pot fi recuperate integral.

Link spre comentariu

off topic... am cumparat o data un hdd nou si am cautat pe el cu un program de recuperat fisiere sterse...........si culmea ......tot felul de poze si filme si filme sexy si din astea.......si zici ca e nou hdd-ul..... :nebunrau: merge destul de usor sa recuperezi datele, dureaza ceva timp....dar la mine nu prea mia placut ca nu mi lea salvat cu denumirea care au fost,,,,,si a fost cam nasol

Link spre comentariu

...nu mai dati verdicte ... FALSE....

Ai dreptate am exagerat cu acea afirmatie si-mi cer scuze numai ca asa cum am spus recuperarea de date sterse cu toate ca este posibila este o munca foarte laborioasa si foarte pretentioasa, cere multa, multa rabdare si atentie, si uneori nu ofera rezultatele asteptate, pe de alta parte nu oricine este in stare sa lucreze in mod sigur astfel de aplicatii care totusi pot afecta HDD-ul, si la cat de scumpe sunt HDD-urile momentan nu sunt convins ca merita experimentat de catre cineva care nu a mai facut asa ceva, ci mai indicat ar fi sa se mearga cu HDD-ul la cineva care stie foarte bine ce are de facut.PS: Oricum e doar o parere personala, n-aveti decat sa o ignorati daca o considerati deplasata.
Link spre comentariu

Atata timp cat nu rescrie firmware-ul HDD-ului nu se poate intampla nimic altceva decat pierderea datelor.Ca idee, dai cu GetDataBack, dai sa caute partitia stearsa, si apoi dai sa copie datele din partitia stearsa pe o partitie deja existenta sau pe un suport extern, dupa care poti sa recreezi partitia in spatiul liber...

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

"NU, nu poti recupera o partitie stearsa, o data cu ea ai sters automat si toate informatiile de pe ea." - nu mai dati verdicte ... FALSE.Se pot recupera datele integral sau partial ,chiar daca hardul a fost formatat, functie de natura defectului HDD_ului (Logic, Electric, Firmware sau Mecanic).In cazul tau . pot fi recuperate integral.

Sa va vad eu cum recuperati voi date dupa un Low Level Format :bataie
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări