Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
andreime

alcool

Recommended Posts

Guest Kimnotyze

Spune cati litri ai nevoie si iti fac rost

1L. imi trebuie pt o masinutza RC cu motor termic, alcool metilic amestecat cu ulei.multumesc muuult!!!

Guest darkangelbv

Nu cumva e ilegal Alcoolul metilic? :finga: :finga: :finga:

Nu cumva e ilegal Alcoolul metilic? :finga: :finga: :finga:

Cum sa fie ilegal? :d E utilizat ca solvent pentru lacuri si vopsele si e foarte daunator sanatatii. :smt003

nu, nu cred ca este ilegal, e combustibill universal folosit in modelism. pt concursuri il amesteca si cu nitra s.a. insa mie nu imi trebuie pt concurs.

Nu e ilegal, trebuie sa ai grija sa nu-l bei (nici macar din greseala), ataca nervul optic. Pe scurt, orbesti. :drinkers:

Guest trotil_trist

Nu e ilegal, trebuie sa ai grija sa nu-l bei (nici macar din greseala), ataca nervul optic. Pe scurt, orbesti. :drinkers:

Sau mierleshti....depinde cat de mult bei... :drinkers:

nu e vorba de alcoolul tehnic? daca da, se gaseste la magazinele de piese auto... sa-l bagi in rezervor sa elimine apa din benzina

Guest trotil_trist

Nu-i despre alcool tehnic....

Omu vrea metilic, sa-l amestece cu ulei spre a-l folosi drept combustibil. Btw...andreime cauta , daca stii pe cineva, pe la astia de lucreaza prin combinate....daca nu...rugam pe cei dupa forum care au putin habar de chimie (i hate it) sa ne ajute, ca daca nu ma-nsel...se putea fabrica din mult mai popularul alcool etilic (vodka) :drinkers:

Guest Kimnotyze

1L.

Pentru un litru nu renteaza. Daca vrei peste 20 litri te rezolv cu ~150 lei. Dar cat oferi pentru 1 litru?

Guest trotil_trist

1L.

Pentru un litru nu renteaza. Daca vrei peste 20 litri te rezolv cu ~150 lei. Dar cat oferi pentru 1 litru?
Pai cu 20 litri ii ajunge omului ptr un parc auto de mashinutze cu motor termic... :yawinkle: Si in ce sens zici ca un renteaza?

andreime

nu stiu ce motor ai, dar fi atent ce bagi in el. risti sa distruci camasa cilindrului cu combustibili de la surse neautorizate.

intra pe forum la RHC.ro, fa-ti user, si cauta acolo pe cineva care are exact ce-ti trebuie.

cauta pe net modelul motorului si vezi daca nu cumva a fost proiectat sa mearga musai cu nitrometan.

alcoolul metilic este toxic si ilegal: AKA ai nevoie de autorizatie!

uleiul folosit pt astfel de motoare este ULEIUL DE RICIN!

nu baga ulei de drujba sau alte minuni ce-ti mai vin in cap( cum ar fi uleiul de bucatarie).

P.S. mie mi s-au terminat rezervele de combustibili....te-as fi servit eu.

0231-533001<-----e nr de tel de la Sierra.ro din Botosani. suna si spune-le despre ce e vorba si ce ai nevoie. era 15RON litrul.

am vb la sierra, vine un bidon de 5L. va multumesc foarte mult pt ajutor, insa am rezolvat cel mai elegant. abea astept sa imi iau masinutza:) momentam ma dau cu una care nu este a mea... :(

Metanolul parca era ilegal pt ca se foloseshte ca precursor in productia unui anumit drog. Am auzit povesti cu modelisti care aduceau metanol in sticle de suc vopsite si alte magarii de-astea, numai pt ca sunt idioti aia care dau legi cu 3 cartele in mana si salariu pe o luna cat altii pe un an :finga:

Sign in to follow this  

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.