Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest alexandra

ceas electronic cu mmc 351 si cdb447e

Recommended Posts

Guest alexandra

hello!as avea mare nevoie de ajutor...daca are cineva schema pt ceasu romanesc cu integratele mmc351 si cdb447e sau macar functionarea lui....sau orice e folositor...si cateva cuvinte :yawinkle: cu cat mai repede cu atat mai bine.mersi mult

Era printr-un almanah Tehnium, daca tin bine minte. Daca o gasesc (abia maine) o scanez si ti-o trimit. Dar parca erau integratele MMC 351 si 4511.

Era printr-un almanah Tehnium, daca tin bine minte. Daca o gasesc (abia maine) o scanez si ti-o trimit. Dar parca erau integratele MMC 351 si 4511.

sau cu 4543iata si datasheet-urileMMC351MMC4511MMC4543

despre echivalentul CDB-ului gasesti fisa la http://www.alldatasheet.com/datasheet-p ... N7447.html

ca idee, o schema cu MMC351 si CDB447 s-a publicat in revista Tehnium prin '87

iti trebuie neaparat in configuratia asta? sau sunt bune si schemele prezentate anterior?

CDB447 e un decodificator pentru afisaje in tehnologie TTL iar MMC4511 sau MMC4543 in tehnologie CMOS (cifrele din fata indica producatorul, international gasesti pe net cu CD4511 sau CD4543)

Guest alexandra

in primul rand vreau sa va multumesc,mi-ati fost de mare ajutor.am facut ceasul cu mmc351 si mmc 4511.dar mai am o intrebare la voi: toate tranzistoarele alea pt ce sunt de fapt?si de ce e unu special:bc107?ce stie ala sa faca?adica..in mare:cum functioneaza de fapt ceasu?stiu ca mmc351 face cam tot,dar in rest?mersi multatasez si schema ceasului

tranzistoarele sunt pe post de "driver", integratul nefiind capabil sa suport curentul consumat de afisaje.. ele pot fi orice tranzistor NPN de mica putere (de exemplu, eu foloseam 2N2222)

integratul, pe langa faptul ca are un oscilator (cu un cuart extern de 32768Hz, cum sunt cele din ceasurile de mana), divizoarele necesare si partea de comanda multiplexata a unui afisaj, prin intermediul unui decodificator care primeste comanda in baza 2, de la iesirile QA, QB, QC si QD (gen 4511, 4543) si a unor "driver"-e comandate de iesirile QS1, QS2, QS3 si QS4.. asa pe scurt: se comanda minutele (QS1) si pe iesirile QA..QD apare informatia corespunzatoare cifrei minutelor, apoi se da comanda prin QS2 la zecile de minute combinat cu iesirile pentru cifra zecilor de minute, urmeaza ora (prin QS1 si QA..QD), apoi zecile de ore prin QS4 si QA.QD..aici de fapt ori e stinsa ori e afisata cifra 1.. el mai comanda printr-un tranzistor de pe pinul 6 LED-urile de secunde (pulsare) si din pinul 15 printr-un tranzistor un LED care indica AM sau PM....

PS: vazand ca revine in forta acest integrat, am creat pagina thttp://www.niqro.lx.ro/MMC351.htm

Guest alexandra

ok,mersi mult de informatii.dar vezi ca pagina respectiva nu e actualizata sau nu ai pus-o pe server inca....anyway.. nu se deschide.

:prayer: nu am fost atent cand am scris adresa, atunci era in lucru.. intre timp am completat articolul cu ceva scheme si explicatii... oricum o sa continui...

Guest Andrei.Hrubaru

foarte bun articolul niq_ro :yawinkle:

dar schema deja gata pentru circuit adik forma finala o ai?

sall la toata lumea am gasit un montaj de ceas de bord cu mmc 351 si mmc 4511 mai vechi am aplicat tensiune pe el si nu afisa nimik am verificat tranzistori si erau 3 arsi iam schimbat si akm merge de minune problema mea este ca la afisarea lui 6 apare doar un patrat si cu o linie deasupra adica cum ai trage o linie cu pixu si de la jumate in jos ai face un patrat dc nu apare 6 normal si cu acoperis (liniuta) deasupra ???afisaju nu e ars numai cand apare 6 fie la ore die la minute imi apare asa ??eu zic ca asa a fost construit el sa afiseze --- dar pot sai pun un fir ceva sa afiseze normal sasele si la ore si la minute si sa nu influenteze celelalte cifre adica numai la 6 sa apara liniuta deasupra restu sa ramana la fel se poate ??? daca se poate va rog spunetimi de unde trebuie sa fac punte ca sa afiseze normal ???multumesc astept raspuns

@sinescu marius: Asa e facut decodorul, sa nu afiseze linia orizontala de sus la cifra 6 si linia de jos la 9. Modificarea nu e o simpla punte si nu cred ca merita facuta. Ar trebui alt circuit decodor BCD-zecimal care sa sesizeze in binar cifrele 6 si 9 si sa comande pe cai separate (prin diode) aprinderea segmentelor cu pricina. Ceva de tipul asta (74HC42):

http://www.nxp.com/documents/data_sheet ... 42_CNV.pdf

ms pt raspuns ticu daca ai putea te rog sami dai si mie o schema din aia buna de ceas cu decodor din ala cum ai zis tu si cu valorile pieselor ca sa-mi afiseze normal si fac alt cablaj pt schema buna ms mult

@sinescu marius: folosirea suplimentara a decodorului 74HC42 era doar o sugestie pt. rezolvarea problemei tale, care ar fi completat montajul original, dar cu complicarea lui. Ea nu a fost experimentata de nimeni si nu este completa (de exemplu iesirile 6 si 9 ale decodorului mai trebuie inversate ca logica inainte de a fi folosite pt. comanda suplimentara a segmentelor).

Daca esti dispus sa construiesti de la inceput montajul, merita sa faci varianta cu decodorul 4543 care afiseaza si liniutele de care ai nevoie. Pe http://www.niqro.3x.ro gasesti la pozitia 2.5 toate variantele de ceas si sugestii pt. cablaj.