Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Incintele de plastic


Vizitator bogdan horga

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

din cate am inteles au acelas raspuns ca driverele alea eminence

s-a plans cineva care le-a luat ca scot prea multe medii si inalte cam slab

 

cat despre problemele acelea... recunosc a fost vina mea (intr-un fel) ca am pus pht408 de la 3KHz

ulterior cu o bobina mai puternica s-a intrerupt firul de la bobina pana la terminal; semn ca vibrau mai mult decat trebuie

insa cand le-am cumparat nu scria la tine pe site nimik de 5KHz (de fapt aveai siteul vechi sau inca nu il actualizasei pe asta)

eu nu aveam de unde sa stiu ca p.audio baga din top (30W usable frequency range 2-15KHz)

 

daca stiam... :toimonster: mai puneam 800mii si luam apt150 de la eminence care sigur duce cat spune

 

si nu uita cate dileme au fost cu parametrii astia "custom" de la p.audio

nu am nimik cu tine doamne fereste... doar ca astea date le aveam la acea ora despre pht408 si asa am utilizat :partyman:

 

Posted Image

 

daca acolo scrie ceva de 5khz sau ca puterea scade cand este folosit de la 2 khz... eu scot un pdf dinasta la imprimanta si il mananc :partyman:

Link spre comentariu

tot timpul a scris pe site la poweraudio ca pht-urile lucreaza de la 5Khz (pdf-urile sunt asa cum spui tu, pt ca sunt cele de pe site de la p-audio)1. de la 2-3Khz se taie DRIVERELE de 1"PHT este un tweeter, oricine ar trebui sa stie ca este riscant ata de jos pt un tweeteranyway, nu de chestia asta m-am legat cand am spus ca am gasit scheme gresite la tineam dat mai demult peste un filtru recomandat de tine care avea cateva greseli:driverul in cauza era exact pa-d52rezistentele din L-pad erau de 5W (mult prea putin)frecventele de taiere erau alese in asa fel incat la suprapunerea raspunsului componentelor rezulta un peak nasol de tot, si normal ca avea prea multe medii :partyman:

Link spre comentariu

nu contest raportul calitate/pretdar...nu prea cred ca va suna bine cu goarnele din aceste cutii despre care discutam si avand in vedere varvul de mediisi apropos... ce parere ai despre driverele alea de la kon de 590 parca care spun ei ca au membrana de titanium ? :partyman: e ce va de capul lor? ca prea au niste precizari de vis pt pretul lor

Link spre comentariu
Vizitator Vasile

si apropos... ce parere ai despre driverele alea de la kon de 590 parca care spun ei ca au membrana de titanium ? :partyman: e ce va de capul lor? ca prea au niste precizari de vis pt pretul lor

Sunt excelente, am folosit la greu si nu am avut nici o problema.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări