Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

cat costa sa fac un HiFi


Vizitator rdh30flda

Postări Recomandate

Vizitator rdh30flda

Cam cat m-ar costa un amplis pe 2 canale care sa scoata vreo 150 de wati (total pe amandoua canalele) la distorsiuni sub 1% (chiar sub 0.1%), si sa ajunga si la vreo 200 reali?Ma gandesc sa cumpar eu toate piesele si sa-l fac. Am inteles ca amplificatoarele de clasa D ar fi mai eficiente deci te lupti mai putin si cu caldura.Eventual m-ar interesa sa mai fac un canal separat pt subwoofer.Eu am sa preiau muzica de la un DVD player care are distorsiuni 0.0025%

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator rdh30flda

ok, in Iasi la ce pret ajunge cu transport cu tot?Sistemul ala chiar scoate 150W reali pe 4 ohmi? sau ar fi un maxim...

Link spre comentariu
Vizitator rdh30flda

scoate maxim real dar nu este sistem ci un simplu kit.

Am vazut :d . Daca nu as fi novice in electro l-as face eu (am sa fac si eu unul de la 0 mai tarziu...).auzi, eu mai am nevoie doar de transformator pe care il iau chiar eu de la PETRA (nu stiu nici asta cat e), si nu stiu de unde sa scot o carcasa, dar poate ca o fac eu... Transformatorul ar tb sa aiba exact aceeasi putere ca amplif? (ziceau la PETRA ca pt termen scurt scate si 1000% daca sunt indeplinite niste conditii de temperatura).Si mai e si preamplif. La mine scrie la DVD "Nivel iesire 2Vrms (1 kHz, 0 dB)", deci de cate ori tb amplificat semnalul pt a ajunge la amplificare?oare cam cat e proportia bas/medii/inalte pt asa ceva?poate ce fac ceva pe 3 canale, ultimul fiind pt sub/centru.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări