Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Centrala termica ACV Millenium


Postări Recomandate

Am o centrala ACV Millenium 24E care imi face ceva probleme. Merge perfect pe incalzire, face si apa calda dar cateodata, desi inchid apa calda, arzatorul continua sa functioneze. Centrala are 11 ani, este intretinuta, are reviziile la zi, a fost detartarata si in primavara acestui an, apa menajera are o temperatura suficienta, dar cateodata nu se decupleaza arzatorul la inchiderea robinetului de apa calda.Am vrut sa o inlocuiesc cu una moderna dar persoane care fac service la diverse marci de centrale murale mi-au "interzis" sa fac asta spunand ca ar fi o greseala majora pentru ca produsele moderne au o constructie mai "firava" si mi-au recomandat sa inlocuiesc vana cu 3 cai. Totusi aceasta costa cam cat o jumatate de centrala ieftina si nu prea stiu cum sa procedez.Pe de alta parte ei spun ca valva se poate repara dar cu rezultate incerte. Astept ceva sugestii de la cei care s-au lovit de probleme similare.Multumesc. :aplauze

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Cred ca am rezolvat problema asa ca se poate inchide.Am cumparat un set de reparatie pentru vana cu trei cai, set ce continea membrana de 80mm, cea de 45mm, obturatorul de apa calda menajera si obturatorul de incalzire.Le-am inlocuit, am spalat si schimbatorul secundar cu detratrant Nufar si acum centrala merge perfect. Cauza functionarii incorecte era depunerea de mizerie si de piatra pe tijele celor doua obturatoare. Membranele erau de asemenea cam alungite asa ca ma facut bine ca le-am inlocuit cu altele originale.

Link spre comentariu
  • 5 ani mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări