Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
west

impedantza difuzoarelor !

Recommended Posts

Salut ! cum se leaga 2 difuzoare pe un singur canal la amplificator ? daca am 2 difuri de 4 ohmi puse in paralel ! cat trage din amplificator ? 8 ohmi sau 4? si in serie cati ohmi trage? din cate am inteles eu in paralel ramane tot in 4 homi! si in serie ia 8 ohmi! si daca am un amplificator de 100W in 4 ohmi si in 8 ohmi scoate 80 de w ! si pun 2 difuri in paralel un dif sa aiba impedantza 8 si unul 4 ! ce putere o sa am pe difuri? sper ca nu vam ametit prea tare :) va multumesc !

Ai cam chiulit de la fizica! :smt005 2 difuri de 4 ohmi puse in paralel au impedanta R care se calculeaza astfel:1/R=1/R1 + 1/R2 in cazul tau R1=R2=4 deci R=2 ohmi2 difuri de 4 ohmi puse in serie au impedanta R care se calculeaza astfel:R=R1 + R2 in cazul tau R1=R2=4 ohmi deci R=8 ohminu-ti recomand deloc sa pui un difuzor de 8 ohmi in paralel cu un difuzor de 4 ohmi, pt ca vor avea specificatii diferite, apar chesti nasolae rau de tot...daca statia ta nu coboara sub 4 ohmi sa nu pui niciodata 2 sau mai multe difuzoare in paralele care au impedanta de 4 ohmi, impedanta o calculezi dupa formula ce ti-am dat-o mai sus, pt n difuzoare calculezi R pt R1, R2...Rn si neaparat ca R sa nu coboare sub limita de impedanta a amplificatorului pt ca astfel o sa projesti amplificatorul !

ohh merci mult ! mai mai scos un pic din ceatza :)) si difurile cu tweeterele cum se leaga? in serie sau in paralel ? si la un dif cu tweter se calculeaza la fel? sau pt ca au frecventza diferita nu conteaza? merci inca o data !

ohh merci mult ! mai mai scos un pic din ceatza :)) si difurile cu tweeterele cum se leaga? in serie sau in paralel ? si la un dif cu tweter se calculeaza la fel? sau pt ca au frecventza diferita nu conteaza? merci inca o data !

pai in primul rand impedanta boxei este data de impendata difuzorului de basdeci daca ai difuzor de bas-medii de 4 ohmi si difuzor de inalte de 8 ohmi atunci boxa va avea 4 ohmi

ok man ! merci mult ! :) raman dator :partyman: ca ai avut rabdare cu mine sa-mi explici ! asa mai invatza si cei care sunt paraleli cu electronica cu ce se mananca..!

Snake ...ai spus ca nu merge sa pun 2 difuzoare in paralel unu sa fie de 4 ohmi si unul de 8 ! dar daca au incinte sperate ? merge? sau nici asa ? :(

Guest Andrei.Hrubaru

nu e vorba de incinte separate sau in aceasi incinta, e vorba de toti parametrii care deosebesc cele doua difuzoare intre ele, si nu zice nimeni ca nu se poate, doar ca NU E INDICAT, si iti dai seama ca nu esti primul care s-a gandit la asta sau a fost fortat de imprejurari :smt005 daca nu ai cumparat inca difuzoarele cumpara-ti 2 (sau 1) care sa fie compatibile.

da..:) le-am cumparat din pacate...:( :) deci treb sa le dau pastea si sa-mi iau altele ! ce bou sunt..! o sa le fac o poza si o sa le pun la anunturi ! :) credeam ca fac si eu vre-o treaba ! merci mult !

Guest Andrei.Hrubaru

ce difuzoare ai cumparat ? :yawinkle:

am doua difuri dalea west ! nam dat asa mult pe iele ...dar ..totusi...! sunt pro west am dat pe amandoua vre-o 700 de mii ! au diametrul de 20 de cm !

Aici srie Impedance 8 ohms ! si cam atata ! :( ...nu cred ca am nici o salvare treb sa-mi iau altele !:(

Guest rdh30flda

poti face un circuit cu niste rezistente, dar asta inseamna ca pierzi din puterea generata de amplif sub forma de caldura disipata pe rezistori.Ideea e ca rezistenta la bornele amplif (pe circ exterior lui) sa fie >= decat ce scrie acolo, iar boxa sa aiba impedanta >= decat ce lasi tu la iesirea din circuitul pasiv pe care il creezi.

neah :rolleyes: ..nu se merita...sunt totusi niste difuri proaste..! asa ca o sa fac tot posibilul sa le schimb ! oricum ..va multumesc pt ajutor !