Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
bobtech

ce am gresit la comanda tranzistorului p-fet ?

Recommended Posts

vreu sa comand printr-un tranzistor BSS84 (p-fet) o tensiune de programare pentru un circuit. nu stiu insa de ce nu functioneaza conforma asteptarilor:tranzistorul este comandat de un buffer tri-state 74HC125; daca pun bufferul in tri-state, iesirea ar trebuie sa fie tri-state (si este), iar rezistorul de pull-up de 4,7K ar trebui sa tina grila tranzistorului in HIGH, deci blocat. in realitate, in acest caz, in grila tranzistorului masor putin peste 6V (in loc de 13.5V) si tranzistorul conduce, adica in drena masor 13.5V. poate sa ma lamureasca un electronist mai priceput ce am gresit ?multumesc

74125 are diode de protectie la supratensiune pe iesire. Cand ai tristate pt 74125 pe grila se va stabili Vcc+0.65V ~ 6V prin dioda de protectie a iesirii (vezi data sheet 74125). Foloseste alt driver tri-state care sa accepte 12V in iesire

74125 are diode de protectie la supratensiune pe iesire. Cand ai tristate pt 74125 pe grila se va stabili Vcc+0.65V ~ 6V prin dioda de protectie a iesirii (vezi data sheet 74125). Foloseste alt driver tri-state care sa accepte 12V in iesire

Cred ca raspunsul tau este gresit ! Daca e tristate cum sa fie Vcc + 0.65 V. pe iesire .In tristate iesirea normal este in "aer".Diodele de protectie sunt montate cu catodul spre Vcc ....

Cred ca raspunsul tau este gresit ! Daca e tristate cum sa fie Vcc + 0.65 V. pe iesire .In tristate iesirea normal este in "aer".Diodele de protectie sunt montate cu catodul spre Vcc ....

Daca te uiti pe schema atasata vezi cum se inchide bucla de curent. Comanda de tristate se aplica feturilor din iesire si nu diodelor...O verificare simpla: lasa in iesirea 74125 numai rezistorul conectat la 13.5V si pune 74125 in tristate. Masoara tensiunea din iesirea portii 74125 si vei vedea ce obtii.

cristianp are dreptate, conectatnd iesirea la rez de pullup, dioda la vcc e polarizata direct (13.5V>Vcc=5V) si masurata cu osciloscopul, pe output este 5.91V. daca masor doar iesirea in gol, se vede clar starea de tri-state.ce nu inteleg eu, din lipsa de experienta si conostiinte despre fet-uri, de ce nu se blocheaza tranzistorul daca in grila sunt cei ~6V ? ideea e ca doar cand iesirea bufferului este low, atunci tranzistorul va conduce. am incercat sa pun rez de pull up la 5v, la 3V, ca sa nu mai fie polarizata dioda interna de pe iesire si se vede clar, cristianp are dreptate, am masurat si am exact tensiunea de pullup. dar tranzistorul tot conduce. am deconectat grila de la iesirea bufferului, am lasat doar rez pullup in grila. am lasat conexiunea sursei la +13V, iar grila am conectat-o prin rez de pullup la 3V 5V si 13V. Doar la 13V se blocheaza tranzistorul, in rest conduce, avand in drena tensiunea din sursa (13V). e normal asa ? am un etaj identic, cu care comand o tensiune de 5V (in loc de cei 13.5), dar in acest caz totul functioneaza, adica tranzistorul e blocat atunci cand bufferul este tristate.

Uita-te in datasheet-ul tanzistorului. Tensiunea de treshold e aprox. 1,7V. Pentru ca transzistorul sa fie blocat, trebuie ca tensiunea grila-sursa sa fie mai mica decat pragul de comutatie, in cazul tau 1,7V(tipic). Cand tranzistorul e polarizat in grila cu o tensiune mai mare decat cea de treshold, el conduce, iar de tensiunea de polarizare depinde rezistenta drena-sursa./pisoiu

No comment ! :)

Poate totusi comentezi urmatoarea afirmatie:Modelul dat de tine corespunde cu realitatea.... O intrebare: ce cauta sursa de 13.5V in iesirea 74125? Bineinteles presupunand ca ai utilizat modele reale pentru componente, si nu ideale putem vedea si rezultatul?

No comment ! :)

Poate totusi comentezi urmatoarea afirmatie:Modelul dat de tine corespunde cu realitatea.... O intrebare: ce cauta sursa de 13.5V in iesirea 74125? Bineinteles presupunand ca ai utilizat modele reale pentru componente, si nu ideale putem vedea si rezultatul?
Intradevar VMax pe o intrare (iesire) nu poate depasi 7V(cum este in cazul de fata 13,5V). Daca este prevazut iesirea cu diode de protectie ,raspunsul tau este corect. Simularea am facut in proteus care mi-a dat in simulation log o avertizare ca s-a depasit nivelul maxim de tensiune permis pe pin dar l-a ignorat pt ca asa era setat.

Uita-te in datasheet-ul tanzistorului. Tensiunea de treshold e aprox. 1,7V. Pentru ca transzistorul sa fie blocat, trebuie ca tensiunea grila-sursa sa fie mai mica decat pragul de comutatie, in cazul tau 1,7V(tipic). Cand tranzistorul e polarizat in grila cu o tensiune mai mare decat cea de treshold, el conduce, iar de tensiunea de polarizare depinde rezistenta drena-sursa.

adica, din cate am inteles eu, ar trebui ca tensiunea in grila sa fie mai mare de 13.5-1.7=11.8V pt ca tranzistorul sa fie blocat, altfel conduce, nu ?

am rezolvat problema, prin conectarea unui tranzistor n-mos, care sa comande tranzistorul p-mos, adica sa elimin efectul diodelor interne la VCC. desigur se inverseaza si logica semnalului de comanda.multumesc pentru ajutor.topicul poate fi inchis.