Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

caut o schema de plasma

murphy40

Recommended Posts

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

...poate pot modifica un invertor, partea finala...

Daca ai experienta in domeniu, modifica intai invertorul la parametri tensiune/curent solicitati de inst de plasma.Valorile concrete le iei de pe o placa de timbru a unei inst de plasma. Caracteristica statica U/I a invertorului sacrificat poate ramane la fel ca la MMA (ca forma). Probe faci pe rezistenta de sarcina.Dupa ce asta iese cum trebuie, lucru pe care ni-l demonstrezi prin rezultatele masuratorilor, materializate intr-un grafic pe care-l postezi aici, te ajut eu cu amanunte (schema circuit arc pilot, circuit HF amorsare, o protectie minimala), in etapa in care ai deja si generatorul de plasma (pistoletul).Daca nu, nu.PSReferitor la solicitarea din mp, rasp e negativ, am predat demult invertorul respectiv.Oricum, raspunsuri la mp de acest gen nu dau din principiu, nici colegilor mai vechi, raspund numai pe forum, cand am timp si dispozitie.In principiu, in urma unei constatari tehnice, primesc la reparat si aparate in care s-a mai umblat, abandonate de colegi, dar contra cost.