Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest danzel67

Problema BV la Samsung CK5339 TB !

Recommended Posts

Guest danzel67

Salut,

Sursa cu SMR40200 a fost schimbata cu un kit turcesc (mai slabut decat cele de acum vreo 2 ani : se incalzesc cam tare BU-ul si rezistorul de 33ohm/2w (parca) ). In fine, am folosit radiatorul de la SMR ca sa suplimentez racirea BU-ului si o mica tablita atasata rezistorului ca sa nu crape mai repede decat la sursa originala. Problema care o are tv-ul acum este urmatoarea : pe imagini cu continut mai mare de alb(sau schimbari rapide ale continutului imaginii) tinde sa stranga imaginea pe verticala dar, atentie, numai in partea de jos a ecranului. Practic , "topaie" partea de jos a ecranului, dar aleator. Daca are cineva vreo idee, sau a mai intalnit acest defect il rog sa-mi dea o mana de ajutor. Daca aveti si schema exacta a acestui model ar fi nemaipomenit. Eu am doar de la sasiul sct-11b Va multumesc anticipat !

[email protected]

Salut,

Sursa cu SMR40200 a fost schimbata cu un kit turcesc (mai slabut decat cele de acum vreo 2 ani : se incalzesc cam tare BU-ul si rezistorul de 33ohm/2w (parca) ). In fine, am folosit radiatorul de la SMR ca sa suplimentez racirea BU-ului si o mica tablita atasata rezistorului ca sa nu crape mai repede decat la sursa originala. Problema care o are tv-ul acum este urmatoarea : pe imagini cu continut mai mare de alb(sau schimbari rapide ale continutului imaginii) tinde sa stranga imaginea pe verticala dar, atentie, numai in partea de jos a ecranului. Practic , "topaie" partea de jos a ecranului, dar aleator. Daca are cineva vreo idee, sau a mai intalnit acest defect il rog sa-mi dea o mana de ajutor. Daca aveti si schema exacta a acestui model ar fi nemaipomenit. Eu am doar de la sasiul sct-11b Va multumesc anticipat !

[email protected]

De regula cand schimbi o sursa cu un kit turcesc trebuie sa schimbi toate condensatoarele in numar de aprox 4 cu altele noi si de calitate. Condensatorul de 1000uF la 16V pune-l la 35V. NU am patit niciodata sa sa incalzeasca excesiv BU`ul sau sa aiba nevoie de radiator suplimentar .Problema cu cadrele trebuie sa o rezolvi umbland in etajul de cadre .Ai grija sa conectezi strapul suplimentar de masa pt borna de 15V (cred...ca 15V era...)

Guest danzel67

Multumesc pentru promtitudine ! Din pacate nu am rezolvat problema. Sa fie ceva legat de variatiile de consum la trecerile de la o imagine mai putin luminoasa la una mai luminoasa? Sa apara riplu pe sursa, riplu care sa se propage pana la circuitul jungla? ( si asta functioneaza foarte cald -e firesc ?) Am schimbat condensatorii de pe bara de 125v si pe cea de 15v, erau umflati, oricum. Tv-ul este al unui amic. O sa-l iau iar la puricat cu osciloscopul, dar speram sa fie un defect clasic specific BIOVISION si sa-l mai fi intalnit cineva . Oricum dupa ce-l rezolv, o sa postez aici. Merci si spor la treaba si voua !

Ce jungla are sasiul tau ,daca este 309 atunci schinba cond din cadre 10mf 2.2mf si filt ceramic . daca jungla este 777 atunci toate sasiurile care sunt alimentate cu sursa turcia le bitiie cadrele mai ales cind sunetul este trecut de jumate , deci da sunetul la minim si vezi daca mai face si invers , asta este oproblema de jungla .

Guest danzel67

Multumesc pentru sfaturi ! O sa testez cand iau Tv-ul de la amicul meu. Deocamdata se pare ca face mai rar bataiala aia pe verticala. O intrebare pt viorel.sadam : cond de 10 microF din zona cadre a circ jungla ,sau a circuitului final de cadre ? Si inca ceva : care filtru ceramic ?