Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Constructia carcaselor-tips & tricks


Postări Recomandate

Vizitator pelikanu

care ar fi conditiile esentiale pentru o carcasa la un amplificator cu lampi .. de 2X20W ? ma refer la ecranare intre montaje, ecranare intre transformatoare ... are rost sa pun un ventilator care sa plimbe aerul prin cutie ? sau lampile nu au nevoie de racire, parametrii lor nefiind influentati de temperatura la care opereaza ? :toothy2:

Link spre comentariu

Lampile nu au deriva termica ca tranzistoarele, sau daca au e cu muuuuult mai mica decat la cele din urma. Totusi e bine sa pui un ventilator in cutie daca pe langa lampi mai ai si alte componente, mai ales electrolitice, care dupa cum stii, la caldura se usuca. De fapt electroliticele e bine sa le pui cat mai departe de lampi.

Link spre comentariu

daca ai lampile scoase in afara sasiului ..nu ai nici o pb de incalzire. Mai trebuie sa fii atent la rezistentele de putere sa nu stea prea aproape de electrolitici. De exemplu la statia mea in catozi am pus reziste de 4w dar se incing f tare si in timp vor afecta si condensatoarele electrolitice care sunt in paralel pe rez. ... asa ca acum am sa pun de 20W si am sa caut o metoda sa despart pisele. Transformatoarele se pot ecrana dar pt trafurile E+I conditia de baza este sa fie cu axele perpendiculare pe traful de alimentare. Si revenind la cutii .. trebuie facute in asa fel incat sa aiba o rezistenta mecanica cat mai mare pt a suporta greutatea trafurilor

Link spre comentariu
Vizitator Ticalosu

Tot legat de carcase, pentru minimalizarea zgomotului, cei cu mai multa experienta cum procedati la conectarea carcasei la masa? Adica trebuie sa fie legata intr-un singur punct, mufele RCA de pe intrare trebuie sa fie izolate electric fata de restul carcasei, potentiomeri(volum si corector de ton) daca sunt prinsi direct pe carcasa pot provoca zgomote nedorite? Sau e mai bine sa fie izolati electric fata de carcasa si legati independent fiecare in acelasi punct de masa cu carcasa. De fapt va rog sa va da-ti cu parerea cum e cel mai bine sa fie conectate modulele intre ele in momentul montarii intr-o carcasa.

Link spre comentariu

@TicalosuFiecare modul electronic trebuie conectat separat cu un singur conductor la sasiu si nu intre ele(module).Mufele de intrare,respectiv iesire,ar trebui sa fie izolate obligatoriu fata de carcasa.Deci cum ai zis si tu,de la fiecare modul se conecteaza independent la carcasa intr-un singur punct pentru a se evita bucla de masa.Daca o sa vezi ca se aduna un manunchi de fire ce trebuiesc conectate la masa trebuie sa-ti confectionezi dintr-un plat-band de aluminiu sau de cupru o placa de conexiuni pe care ai sa stringi cu cite un surub +piulita fiecare conductor si apoi acea placa o atasezi la carcasa intr-un singur punct ....

Link spre comentariu
Vizitator neculea corneliu

star grounding-ul are intr-adevar efect,dar trebuie notat ca in anumite cazuri e posibil sa nu mearga.de exemplu, daca ai un preamplificator integrat si nu conectezi ecranul firelor de semnal care vin din mufa IN si la masa montajului si la carcasa, e posibil sa ai brum.eu am patit-o.s-a mai vb pe tema si e foarte valabila varianta in care iti permiti sa izolezi tot montajul fata de carcasa iar transformatoarele de alimentare sa radieze campul magnetic in afara.de fapt e chiar problematic daca incerci sa inchizi un camp electromagnetic.nici transformatorul de alimentare nu mai respira corect si campul electromagnetic scapa pe unde nu te astepti ,si chiar mai concentrat,drept in montaj.eu am obtinut la un montaj hibrid, pe integrate(ne 5532) si lampi, un brum aproape insesizabil lasand montajul in aer,star grounding pe circuitul imprimat,fara carcasa,ci doar cu o placa de fier groasa de 2 mm asezata sub montaj (de retinut ca indiferent daca o conectam la masa montajului sau nu,brumul era acelasi) si departand sursa de alimentare(doua transformatoare neecranate) la 30 de cm,dar filtrata corect.

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Cum ati rezolvat problema temperaturii, ma refer la trnsferul termic dintre soclu lampa si circuitul imprimat(la tv hibrite cablajele sau traseele se exfoliau sau se metalizau) o problema frecventa. Daca am postat gresit,imi cer scuze.(O Lampa , Un sunet ,nu zgomot)

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator romexpert

Domnilor , unde pot sa procur la noi carcase din aluminiu dupa cum se vede in poza??

SallIn Iasi , am vaz la General Systems asa ceva, aveau mai multe dimensiuni, dar toate mici (ca.15x21 cm parca era cea mai mare)Pareau a fi turnate din AlCatalin
Link spre comentariu
Vizitator tamasflex_1

Domnilor , unde pot sa procur la noi carcase din aluminiu dupa cum se vede in poza??

Sall

In Iasi , am vaz la General Systems asa ceva, aveau mai multe dimensiuni, dar toate mici (ca.15x21 cm parca era cea mai mare)

Pareau a fi turnate din Al

Catalin

Salut

 

O adresa mar interesa.

Vezii te rog la ce preti este si ce dimensiunii

da ca ai timp.

Este vorba de cutii injectate.

Am intrat pe pagina lor da nu am vazut mare lucru.

[/url]http://www.hammondmfg.com/dwg.htm

Mar interesa si:http://www.theguitarfiles.com/product-category-189.html daca este asa ceva.http://www.ampmaker.com/sw05x.asp

Link spre comentariu
  • 5 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări