Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Atelier prelucrare lemn


Vizitator dragosmeu

Postări Recomandate

Vizitator dragosmeu

Eu ma gandeam la cel mai simplu mod .. in privinta imbinarilor. Spatele demontabil, taiat cat sa intre in cutie .. sa zic asa, o sa se sprijine pe o rama de lem pe interior, prins in suruburi. Mi se pare cel mai simplu de facut asa :DLegat de material cred ca e ok si cu materialul meu si cu al tau. Nu am idee cat costa, nu m-am uitat decat de MDF sau lemn de rasinoase / fag. De rasinoase 2000:400 era undeva pe la 46 RON daca nu ma insel. Era mai important sa gasesc un loc unde sa se poata prelucra materialul si din cauza asta nu am pierdut mult timp sa vad cat costa exact.De grabit .. nu ma grabesc foarte tare. Am asteptat destul pana acum, pot sa mai astept putin :rade: Oricum 'lucrez' si la partea de electronica, la o statie de amplificare la care sa conectez boxele :da si daca nu ma insel toata treaba asta o sa mai dureze ceva pana sa fie gata :d

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Ba da, desigur.Dar nu toate felurile de lemn sunt la fel.Si sunt mai multe moduri de a le lipi.De exemplu, la ferestre sau parchet se foloseste tripla stratificare pentru rigiditate maxima, stabilitate dimensionala si rezistenta la umezeala. Asta inseamna ca se lipesc trei straturi suprapuse, cele exterioare din scanduri mai late (80 - 120) dispuse cu fibra paralela, iar mijlocul din scanduri mici (sub 50 mm latime) lipite pe directia perpendiculara pe cele exterioare.Si in cazul tau se poate face ceva similar, daca gasesti placa relativ subtire (12 - 16mm), lipind 2 una peste alta pe directii perpendiculare.Eu pot sa trag si placa mai groasa sa o subtiez, dar nu are rost sa platesti material ca sa il fac eu talas - am destul din ala :limb:

Link spre comentariu
Vizitator dragosmeu

Am inteles, nu stiu cum erau cele pe care le-am vazut .. daca nu sunt lipite bine banuiesc ca se pot desface in timp de la vibratii.Banuiesc ca ramane de vazut .. in timp ^^ MDF-ul mi se pare cam scump .. mai ales ca astea or sa fie primele boxe facute de mine :)

Link spre comentariu
Vizitator dragosmeu

salut,ia id-ul meu si vb poate vi cu materialele sa le taiem daca mai e valabil:adrian250786 sau 0762400223

Mai sunt interesat .. dar inca nu am reusit sa fac rost de material; am mai trecut pe la brico si am vazut ca nu mai aveau pe stoc placi din lemn de fag.In schimb m-am uitat mai atent la cele din rasinoase si am observat ca sunt lipite prin alaturarea unor fasii, intr-un singur strat .. am vazut si cateva placi sparte (probabil cazusera pe jos). Am ajuns la concluzia (asa cum zicea si bcristian) ca ar fi mai bine sa utilizez lemn cu densitate mai mare, eventual scandura din mai multe straturi.Nu stiu unde gasesc asa ceva ... scandura din fag, stejar. Poate imi dati o idee :jytuiyu
Link spre comentariu
Vizitator dragosmeu

Scandurile de esente tari din magazinele de bricolaj sunt f scumpe.Saptamana asta sper sa reusesc eu sa cumpar pt mobila, cantitate mai mare.Am masini cu care pot sa trag la fata si scandura bruta.

Nu tin neaparat sa vin eu cu materialul. Din ce calculasem, 2 bucati de 1200x500 sunt suficiente pentru cele 2 boxe.Am ales dimesiunea asta pentru ca eram pregatit sa cumpar din brico.Vreau sa merg pe lemn in ideea ca iese mai ieftin ca MDF-ul si boxele vor fi mai usoare.bcristian, sunt interesat sa aflu cat ar costa si ce fel de lemn este, in caz ca stii exact ce vei cumpara .. :da adrian250786 o sa te sun .. dar vreau mai intai sa vad daca bcristian ma poate ajuta; ma intereaza taiatul + (eventual) materialul .. pentru ca de murdarit cu lipici pe mainisi dat ciocane peste deste .. vreau sa ma ocup eu :rade:
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Daca doriti sa faceti un profit din produsele pe caree le creati din lemn puteti apela la un site de reduceri cu care sa incheiati un parteneriat. In acest fel va faceti si un portofoliu de clienti si publicitate in mediul online, care la ora actuala este cea mai ceruta piata de catre consumatori.Va doresc o zi frumoasa!

Eu zic ca nu ai zile prea multe pe aici :ras: > oricum nu te baga nimeni in seama !!!
Link spre comentariu

Frecventa de rezonanta a materialului pentru incinte trebuie sa fie cat mai joasa, pentru a nu fi situata in domeniul de lucru a incintei. Din acest motiv Nu se foloseste lemnul la constructia incintelor (exceptiile cuprind anumite parti a incintei si reprezinta solutii pe care le aplica firme ce au o experienta vasta in domeniu si posibilitati de masura inaccesibile amatorilor).Daca nu ai pretentii de niciun fel, atunci poti lucra si cu placi de lemn. In mod normal MDF-ul este recomandabil.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări